Effenberg: Ozil dhe Gundogan duhet të largohen nga Kombëtarja e Gjermanisë

13.06.2018 12:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Effenberg: Ozil dhe Gundogan duhet të largohen nga Kombëtarja e Gjermanisë

Ish futbollisti gjerman Steffan Effenberg, ka thënë se Mesut Ozil dhe Ilkay Gundogan duhet të përjashtohen nga kombëtarja gjermane, pas takimit me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan.

Futbollisti gjerman ka pasur një histori të hidhur kur ishte vetë futbollist, pasi ishte përjashtuar në vitin 1994.

“Nëse DBF udhëhiqet nga vlerat, siç gjithmonë përpiqet dhe transmeton, vendimi i vetëm që përshtatet në këtë rast është që kombëtarja t’i largojë këta dy lojtarë. Me mua, por edhe me Uli Stein kanë reaguar njësoj”.

Mesut Ozil dhe Ilkay Gundogan (Getty Images)

Dy lojtarët me prejardhje turke që luajnë në Ligën Premier me klube si Arsenal dhe Man City, kishin vendosur të takoheshin me Erdoganin, por pastaj iu doli problem.

Në Kampionatin Botëror të vitit 1994, Effenberg sa ishte lojtar i Fiorentinas, ishte përjashtuar nga Kombëtarja, pasi në një ndeshje me Korenë e Jugut  e zhvilluar në Dallas, ua kishte treguar fansave gishtin e mesit.

Në atë kohë trajneri Berti Vogts, e kishte larguar Effenbergun nga Kombëtarja gjermane.

Effenberg u largua nga kombëtarja duke zhvilluar vetëm dy ndeshje në karrierë.

“Nuk do të jetë e lehtë për asnjërin prej tyre, pasi tani kritikohesh për faktorë të ndryshëm nga futbolli. Vendimi është marrë dhe ne duhet ta mbështetim”.

“Gundogan u fishkëllye nga tifozët kundër Arabisë Saudite, kjo është gjëja më e keqe që mund të ndodhë, kjo më ndodhi me mua në vitin 1994”, ka thënë Effenberg. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Aeroporti i ri në Stamboll do të jetë ndër më të mëdhenjtë në botë, bëhen të ditura disa karakteristika të veçanta të tij

Aeroporti i ri në Stamboll do të jetë ndër më të mëdhenjtë në botë, bëhen të ditura disa karakteristika të veçanta të tij

Formacioni i javës së XI-të në IPKO Superligë – Fjalën kryesore futbollistët e Gjilanit, vlerësohen edhe ata të Drenicës dhe Ballkanit

Formacioni i javës së XI-të në IPKO Superligë – Fjalën kryesore futbollistët e Gjilanit, vlerësohen edhe ata të Drenicës dhe Ballkanit

Kur mund të blejmë një telefon 5G dhe sa do të kushtojë?

Kur mund të blejmë një telefon 5G dhe sa do të kushtojë?

Pse pasiviteti është më i dëmshëm se duhanpirja

Pse pasiviteti është më i dëmshëm se duhanpirja

Ekskluzive: Zvicra e donte me çdo kusht por Kryeziu zgjodhi vendlindjen: Jam i lumtur, mezi po pres të luaj për Kosovën

Ekskluzive: Zvicra e donte me çdo kusht por Kryeziu zgjodhi vendlindjen: Jam i lumtur, mezi po pres të luaj për Kosovën

AKEP thirrje për rinovimin e të dhënave për domainet .AL

AKEP thirrje për rinovimin e të dhënave për domainet .AL

Solskjaer: Juventusi është favorit i Ligës së Kampionëve, sidomos tani me Ronaldon

Solskjaer: Juventusi është favorit i Ligës së Kampionëve, sidomos tani me Ronaldon

Paguan 3,600 funte për kamionin e vjetër, çifti investuan 23 mijë tjera dhe e shndërruan në shtëpinë e ëndrrave (Foto)

Paguan 3,600 funte për kamionin e vjetër, çifti investuan 23 mijë tjera dhe e shndërruan në shtëpinë e ëndrrave (Foto)

Çiftet po e duan pozicionin e ri të seksit “Pogo”, ja se si t’a bëni atë

Çiftet po e duan pozicionin e ri të seksit “Pogo”, ja se si t’a bëni atë

Tirana me një hapësirë të re të inovacionit dhe robotikës, Kryebashkiaku Veliaj premton një buxhet të veçantë për këto nisma

Tirana me një hapësirë të re të inovacionit dhe robotikës, Kryebashkiaku Veliaj premton një buxhet të veçantë për këto nisma

Turistja filmon momentin kur leopardi mbyt antilopën për pak sekonda (Video, +18)

Turistja filmon momentin kur leopardi mbyt antilopën për pak sekonda (Video, +18)

Arsenal – Leicester City, formacionet zyrtare

Arsenal – Leicester City, formacionet zyrtare

De Jong e Neves në radarin e Man Cityt

De Jong e Neves në radarin e Man Cityt

Komisioni Evropian hap thirrjen për 22 startupe të Evropës Qendrore dhe Lindore për tju bashkuar Samitit të Startupeve

Komisioni Evropian hap thirrjen për 22 startupe të Evropës Qendrore dhe Lindore për tju bashkuar Samitit të Startupeve

Janë identifikuar gjene të reja të autizmit

Janë identifikuar gjene të reja të autizmit

Allegri publikon listën kundër Unitedit, tri mungesa të rëndësishme te Juve

Allegri publikon listën kundër Unitedit, tri mungesa të rëndësishme te Juve