Efektet e koronavirusit në ekonominë e Maqedonisë së Veriut

14.03.2020 14:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Efektet e koronavirusit në ekonominë e Maqedonisë së Veriut

Afaristët kanë kërkuar nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut që t’i ndihmojë përmes subvencioneve dhe lehtësirave të tjera, që kanë të bëjnë me shtyrjen e pagesave dhe kontributeve. Këto masa, sipas afaristëve, do të ndihmonin që të sanoheshin dëmet e shkaktuara nga përhapja e koronavirusit të ri.

Drejtori i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore, Drilon Iseni thotë për Radion Evropa e Lirë se sektori i turizmit, hotelerisë dhe i transportit, janë prekur më së shumti nga koronavirusi.

“Koronavirusi, në këtë moment më së shumti po dëmton sektorin e hotelerisë, turizmit, atë të transportit dhe sektorët përcjellës në këtë fushë. Shumë kompani po ashtu kanë ulur në masë të theksuar edhe kapacitetet prodhuese sepse si rrjedhojë e masave të qeverisë, që njëri prind të qëndrojë në shtëpi për t’u përkujdesur për fëmijët, ka ndikuar në uljen e produktivitetit”, thotë Iseni, duke shtuar se Qeveria e Maqedonisë së Veriut duhet t’u përgjigjet kërkesave të sektorit të biznesit që kanë të bëjnë me lehtësime tatimore “ku një pjesë të pagës dhe kontributeve ta mbulojë qeveria, të pezullohet pagesat bankare për një periudhë 3 deri në 6 muaj dhe njëkohësisht të aplikohen sa më parë masat për përkrahjen e bizneseve”.

Nga qeveria janë zotuar se do të shqyrtojnë kërkesat e komunitetit të biznesit. Këto kërkesa do të shqyrtohen nga një shtab i krizës që qeveria ka krijuar, e që ka për synim zgjidhjen e problemeve ekonomike.

“Buxheti është likuid, i qëndrueshëm. Buxheti i Ministrisë së Shëndetësisë është mirë i projektuar, që të mund të ballafaqohet pa problem me këtë situatë. Nëse vijmë në situatë do të bëhet ridestinimi, rebalancimi i buxhetit ka mundësi të bëhet edhe në këto kushte”, tha kryeministri Oliver Spasovski.

Odat ekonomike në Maqedoninë e Veriut ndërkohë thonë se po bëjnë vlerësimin e dëmeve në secilin sektorë.

Kryetarja e Lidhjes së Odave Ekonomike të Maqedonisë së Veriut, Daniella Aesovska, thotë për Radion Evropa e Lirë se duhet që menjëherë të sanohen dëmet në sektorin e turizmit, ku shumë aranzhmane janë anuluar.

“Nuk duhet të shpikim asgjë. Mjafton t’u referohemi praktikave të vendeve të zhvilluara siç është SHBA-ja, Gjermania dhe vendeve të tjera, që menjëherë reaguan duke ndarë një pjesë të konsiderueshme të buxhetit të shtetit për sanimin e dëmeve që pësojnë kompanitë në fusha të ndryshme”, thotë Arsovska.

Afaristët kanë kërkuar që Qeveria e Maqedonisë së Veriut të ndajë mjete për pagesën e kompensimeve për pagën e të punësuarve që lirohen nga puna për t’u përkujdesur për fëmijët nën moshën 10-vjeçare. Kjo masë e qeverisë dhe masa të tjera janë ndërmarrë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Deri më tani, në Maqedoni të Veriut 13 persona janë infektuar me sëmundjen Covid-19, që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Shënon 260 viktima të reja të koronavirusit për 24 orë, në Britani

Shënon 260 viktima të reja të koronavirusit për 24 orë, në Britani

Pasi pandemia është përhapur shumë në Evropë, Suedia kërcënon banorët me gjashtë muaj burg nëse dalin nga karantina

Pasi pandemia është përhapur shumë në Evropë, Suedia kërcënon banorët me gjashtë muaj burg nëse dalin nga karantina

Weber: Dialogu Kosovë-Serbi do t’i kthehet BE’së, presioni amerikan nuk çon askund

Weber: Dialogu Kosovë-Serbi do t’i kthehet BE’së, presioni amerikan nuk çon askund

Kanë arritur shtatë mijë teste për COVID-19

Kanë arritur shtatë mijë teste për COVID-19

Tasholli: Shkarkimi me 82 vota nuk është puç por humbje e legjitimitetit

Tasholli: Shkarkimi me 82 vota nuk është puç por humbje e legjitimitetit