Edward Snowden “Mos e përdorni Allo, shkel privatësinë tuaj”

23.09.2016 12:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Edward Snowden “Mos e përdorni Allo, shkel privatësinë tuaj”

Edward Snowden reagoi menjëherë pas daljes së aplikacionit Allo nga Google , duke thënë se ai nuk ishte gjë tjetër veç se një mjet tjetër për surveimin e shtetasve të Shteteve të Bashkuara.

Deklarata bie në kundërshtim me konferencën I/O të mbajtur nga Google në Maj. Atje Google demonstroi aplikacionin e ri, duke premtuar se Allo mund të kodonte mesazhet e përdorueseve për t’i bërë ato më të sigurtë, dhe të palexueshëm.

Ai ka edhe opsionin ‘inkonjito’ i cili siguron privatësi maksimale sipas Google. Madje mund të zgjidhni edhe opsionin për t’i fshirë mesazhet sapo personi ku i keni dërguar t’i lexojë ato.

Megjithatë Snoëden konsiston në mospërdorimin e këtij aplikacioni, pasi e konsideron atë më të pasigurtë se aplikacionet tradicionalë të mesazheve si ËhatsApp dhe Messenger.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


City hedh poshtë akuzat për fshehje të shkeljeve të FFP-së

City hedh poshtë akuzat për fshehje të shkeljeve të FFP-së

Hong Kongu i gatshëm të licencojë kriptovalutat

Hong Kongu i gatshëm të licencojë kriptovalutat

Shtëpi me dizajne të pazakonta (Foto/Video)

Shtëpi me dizajne të pazakonta (Foto/Video)

Shtatë mënyra përmes së cilave trupi ju tregon se po vuani nga ankthi

Shtatë mënyra përmes së cilave trupi ju tregon se po vuani nga ankthi

Klopp dhe Emery e lavdërojnë njëri-tjetrin, e cilësojnë ndeshjen si shumë të rëndësishme

Klopp dhe Emery e lavdërojnë njëri-tjetrin, e cilësojnë ndeshjen si shumë të rëndësishme

Arrestohet 20 vjeçari në Tiranë, hakoi 3,000 adresa në rrjetet sociale

Arrestohet 20 vjeçari në Tiranë, hakoi 3,000 adresa në rrjetet sociale

Cahill konfirmohet si kapiten i Chelseat

Cahill konfirmohet si kapiten i Chelseat

Vila e parë nënujore: 50 mijë euro nata për ata që duan të ‘flenë me peshq’ (Video)

Vila e parë nënujore: 50 mijë euro nata për ata që duan të ‘flenë me peshq’ (Video)

Mesazhet private të 81,000 llogarive të Facebook nxirren në shitje

Mesazhet private të 81,000 llogarive të Facebook nxirren në shitje

Gabi: Nuk ka kuptim nëse Griezmann nuk e fiton Topin e Artë

Gabi: Nuk ka kuptim nëse Griezmann nuk e fiton Topin e Artë

Si ta rrisim lumturinë me një ushtrim ditor prej 10 minutash?

Si ta rrisim lumturinë me një ushtrim ditor prej 10 minutash?

Gjenden njëmijë dhëmbë të njerëzve brenda murit të një ndërtese (Foto/Video)

Gjenden njëmijë dhëmbë të njerëzve brenda murit të një ndërtese (Foto/Video)

Martinez nuk dëshiron të humbë kohë duke folur për Realin

Martinez nuk dëshiron të humbë kohë duke folur për Realin

Me Google Earth, banorët e Stokholmit  zbuluan grafitet “perverse” në kulmet e ndërtesave të tyre (Video)

Me Google Earth, banorët e Stokholmit  zbuluan grafitet “perverse” në kulmet e ndërtesave të tyre (Video)

Conti kthehet të luajë pas 423 ditëve

Conti kthehet të luajë pas 423 ditëve

Rregullat para matjes së shtypjes së gjakut: Vetëm nëse i respektoni këto pesë pika, rezultati do të jetë i vlefshëm!

Rregullat para matjes së shtypjes së gjakut: Vetëm nëse i respektoni këto pesë pika, rezultati do të jetë i vlefshëm!