Edhe pse është vetëm 12-vjeç, ndjek studimet në universitetin e mjekësisë

07.08.2018 12:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Edhe pse është vetëm 12-vjeç, ndjek studimet në universitetin e mjekësisë

Carlos Antonio Santamaria nuk është si të gjithë 12-vjeçarët e tjerë. Ai do të nisë së shpejti studimet për fizikë biomjekësore.

Ai është studenti më i ri në moshë që është pranuar deri tani në universitetin meksikan, pasi ka kaluar në mënyrë të shkëlqyer testin e pranimit.

“Nëse do të arrijmë të ndërtojmë një qelizë të pavarur, që kalon nga një organ në një tjetër, mund të kurojmë çdo sëmundje. Objektivi im kryesor është ai i mbledhjes së elementëve bazë për t’u bërë të mundur mjekëve dhe biologëve të zgjidhin problemet tona biologjike”, ka thënë ai para një turme gazetarësg në një konferencë shtypi në Unam.

Sipas  mësuesve, Carlos është një nxënës me aftësi të larta konjitive (njohëse). Por nuk dëshiron ta klasifikojnë si gjeni. Ai thotë se ka hyrë në universitet me etjen për të mësuar.

E megjithëse do të jetë në auditorë me studentë që kanë dyfishin e moshës së tij, Carlos thotë se nuk do ta heqë nga dora pellushin e preferuar, një puma që shërben si maskota e klubit të futbollit të universitetit. /gazetatema/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Agjenti i Ruganit, Torchia: Chelsea e kërkoi, por ai nuk dëshironte largimin

Agjenti i Ruganit, Torchia: Chelsea e kërkoi, por ai nuk dëshironte largimin

Samsung do të prodhojë procesorë Exynos jo vetëm për telefonët por edhe makinat

Samsung do të prodhojë procesorë Exynos jo vetëm për telefonët por edhe makinat

Këta janë 22 artistët që konkurojnë për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision

Këta janë 22 artistët që konkurojnë për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision

Interi e ka gati ofertën për Sandro Tonalin, ‘Andrea Pirlon e ri’

Interi e ka gati ofertën për Sandro Tonalin, ‘Andrea Pirlon e ri’

Era edhe me një bashkëpunim të ri ndërkombëtar

Era edhe me një bashkëpunim të ri ndërkombëtar

Smartfoni në madhësinë e një karte krediti që po çmend përdoruesit

Smartfoni në madhësinë e një karte krediti që po çmend përdoruesit

Prisnin të shihnin trupin e të miturit, por kur hapën arkivolin panë se kishte krejt diçka tjetër (Foto)

Prisnin të shihnin trupin e të miturit, por kur hapën arkivolin panë se kishte krejt diçka tjetër (Foto)

A është e prishur çokollata nëse ka shtresë të bardhë: Si ta identifikoni çokollatën e mirë

A është e prishur çokollata nëse ka shtresë të bardhë: Si ta identifikoni çokollatën e mirë

Prishtina demolon Cherkaski Mavpyn në Europe Cup

Prishtina demolon Cherkaski Mavpyn në Europe Cup

U shkurorëzuan 40 vite më parë, çifti rimartohet përsëri (Foto)

U shkurorëzuan 40 vite më parë, çifti rimartohet përsëri (Foto)

Ministri Serb: Blerja e Telekom Albania nga Telekomi i Serbisë nuk përbën kërcënim

Ministri Serb: Blerja e Telekom Albania nga Telekomi i Serbisë nuk përbën kërcënim

Dana White: Khabib do të mbetet në UFC

Dana White: Khabib do të mbetet në UFC

Google Maps tregon stacionet e karikimit për makinat elektrike

Google Maps tregon stacionet e karikimit për makinat elektrike

Të vjella në shtatëzëni? Fëmijët do të jenë më të mençur

Të vjella në shtatëzëni? Fëmijët do të jenë më të mençur

Romagnoli: Icardi fantastik, por Higuain më i miri në botë

Romagnoli: Icardi fantastik, por Higuain më i miri në botë

Kida sapo ka sjell projektin e ri muzikor “Merri krejt”

Kida sapo ka sjell projektin e ri muzikor “Merri krejt”