Edhe Policia e Kosovës konfirmon shkatërrimin e grupit kriminal ndërkombëtarë

25.03.2015 14:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Edhe Policia e Kosovës konfirmon shkatërrimin e grupit kriminal ndërkombëtarë

Edhe Policia e Kosovës ka konfirmuar operacionin e përbashkët të tetë shteteve, në mbështetje nga EUROPOL’i dhe EUROJUST’i, ku u arrestuan 78 persona, nën dyshimin e bazuar për kontrabandim të migrantëve, falsifikim të dokumenteve dhe krim të organizuar.

Të martë, në hetimin e përbashkët të tetë shteteve: Francës, Gjermanisë, Çekisë, Sllovakisë, Austrisë, Hungarisë, Zvicrës, ku pjesëmarrëse ishte edhe Kosova, në mbështetje nga EUROPOL-i dhe EUROJUST-i, është realizuar një operacion i përbashkët në të gjitha shtetet e lartcekura, nën dyshimin e bazuar për kontrabandim të migrantëve, falsifikim të dokumenteve dhe krim të organizuar, njofton Policia e Kosovës.

Ky aksion i përbashkët është iniciuar dhe hetuar që nga fillimi i vitit 2014 nga Policia e Kosovës, së bashku me Prokurorinë Speciale të Republikës së Kosovës, pas hetimeve intensive të kryera disamujore, lidhur me veprimtarinë kriminale të një grupi mirë të organizuar, që në vazhdimësi merrej me kontrabandim të migrantëve nga Kosova për në shtetet e perëndimit.

Në lidhje me këtë rast, gjatë vitit 2014 janë organizuar edhe operacione të tjera në koordinim me shtetet e lartcekura.

“Me datën 5.11.2014 në Kosovë janë arrestuar 13 persona, në Gjermani 3 persona, në Hungari 7 persona dhe në Austri 8 persona, gjithsej vitin e kaluar janë arrestuar 31 persona.

Me datën 24.3.2015 në operacionin e përbashkët të mbështetur nga EUROPOL-i dhe EUROJUST-i janë arrestuar 47 persona në të gjitha shtetet e lartcekura si në: Francë 12 persona, Gjermani 1 person, Çeki 16 persona, Sllovaki 2 persona, Austri 8 persona, Hungari 4 persona dhe Kosovë 4 persona, gjithsej janë arrestuar 47 persona”, thuhet në njoftimin e PK.

Deri më tani lidhur me këtë rast janë arrestuar 78 persona të dyshuar në të gjitha shtetet e përmendura.

Ky grup gjatë kryerjes së kësaj veprimtarie kriminale për kontrabandim të migrantëve përdornin rrugët nga Kosova përmes Serbisë për në Hungari, me qëllim që nga aty të vazhdonin për në shtetet tjera evropiane. Për transportimin e viktimave ky grup përdorte vetura dhe gjithashtu shfrytëzonte edhe linjat e rregullta të autobusëve për në Serbi. Çmimi për një migrant sillej nga 1800-3500 euro, varësisht destinacionit të fundit.

Gjatë këtij operacioni janë sekuestruar në cilësinë e provave materiale: vetura, kompjuterë, telefona, SIM kartela, hard drives, dokumente të falsifikuara të udhëtimit, dokumente të ndryshme bankare dhe mbi 52000.00 euro.

Fillimisht ky operacion i përbashkët policor ka rezultuar me arrestimin e (77) personave të dyshuar, mirëpo Policia e Kosovës sot në orët e hershme të mëngjesit ka arrestuar edhe një person të dyshuar e që numri i të arrestuarve arrin në (78) persona.

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pamjet e frikshme, pasi shpërthen pika e karburantit

Pamjet e frikshme, pasi shpërthen pika e karburantit

Përfundon intervistimi i Kadri Veselit nga Specialja

Përfundon intervistimi i Kadri Veselit nga Specialja

ATK mbledh 43.7 milion euro të hyra më shumë se viti i kaluar

ATK mbledh 43.7 milion euro të hyra më shumë se viti i kaluar

Apostolova porosi Kurtit e Mustafës: Qytetarët kanë nevojë për institucione të reja

Apostolova porosi Kurtit e Mustafës: Qytetarët kanë nevojë për institucione të reja

Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave

Ligji i Pagave: Nesër mblidhen Këshillat Drejtues të tri sindikatave

Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

Thaçi iu reagon ndërkombëtarëve nga Reçaku: Heshtja e juaj ia hapi gojën Vuçiqit që të mohojë masakrën

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

E thotë Rute se Shqipëria nuk është gati për hapjen e bisedimeve me BE-në, ndërsa Maqedonia e Veriut është më afër

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë

Kadri Veseli nga Specialja po intervistohet për më shumë se 2 orë e gjysmë

Kurti: Po shkelet nga pushtete e individë të fortë kodi i humanizmit

Kurti: Po shkelet nga pushtete e individë të fortë kodi i humanizmit

Pacolli: Ndarja e Nobelit për Handken, turp Evropa harroi çfarë ndodhi në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Pacolli: Ndarja e Nobelit për Handken, turp Evropa harroi çfarë ndodhi në Kosovë, Bosnje e Kroaci

Me letër të hapur Monego i është drejtuar Presidencës, Qeverisë dhe BQK-së

Me letër të hapur Monego i është drejtuar Presidencës, Qeverisë dhe BQK-së

Haradinaj regjistrohet në Kuvendin e Kosovës

Haradinaj regjistrohet në Kuvendin e Kosovës

Presidenti i Maqedonisë Veriore: Nga BE të ekzistojë mundësia që anëtaret e reja të përjashtohen

Presidenti i Maqedonisë Veriore: Nga BE të ekzistojë mundësia që anëtaret e reja të përjashtohen

Kurti vazhdon vizitën në Gjermani, as sot s’ka takim për koalicionin

Kurti vazhdon vizitën në Gjermani, as sot s’ka takim për koalicionin

Sipas KMDLNj’së ndërkombëtarët kanë eksperimentuar me mbetjet mortore

Sipas KMDLNj’së ndërkombëtarët kanë eksperimentuar me mbetjet mortore

Krasniqi: S’është demokraci lidhja e koalicioni ndërmjet Vetëvendosjes dhe LDK-së

Krasniqi: S’është demokraci lidhja e koalicioni ndërmjet Vetëvendosjes dhe LDK-së