Edhe Policia e Kosovës konfirmon shkatërrimin e grupit kriminal ndërkombëtarë

25.03.2015 14:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Edhe Policia e Kosovës konfirmon shkatërrimin e grupit kriminal ndërkombëtarë

Edhe Policia e Kosovës ka konfirmuar operacionin e përbashkët të tetë shteteve, në mbështetje nga EUROPOL’i dhe EUROJUST’i, ku u arrestuan 78 persona, nën dyshimin e bazuar për kontrabandim të migrantëve, falsifikim të dokumenteve dhe krim të organizuar.

Të martë, në hetimin e përbashkët të tetë shteteve: Francës, Gjermanisë, Çekisë, Sllovakisë, Austrisë, Hungarisë, Zvicrës, ku pjesëmarrëse ishte edhe Kosova, në mbështetje nga EUROPOL-i dhe EUROJUST-i, është realizuar një operacion i përbashkët në të gjitha shtetet e lartcekura, nën dyshimin e bazuar për kontrabandim të migrantëve, falsifikim të dokumenteve dhe krim të organizuar, njofton Policia e Kosovës.

Ky aksion i përbashkët është iniciuar dhe hetuar që nga fillimi i vitit 2014 nga Policia e Kosovës, së bashku me Prokurorinë Speciale të Republikës së Kosovës, pas hetimeve intensive të kryera disamujore, lidhur me veprimtarinë kriminale të një grupi mirë të organizuar, që në vazhdimësi merrej me kontrabandim të migrantëve nga Kosova për në shtetet e perëndimit.

Në lidhje me këtë rast, gjatë vitit 2014 janë organizuar edhe operacione të tjera në koordinim me shtetet e lartcekura.

“Me datën 5.11.2014 në Kosovë janë arrestuar 13 persona, në Gjermani 3 persona, në Hungari 7 persona dhe në Austri 8 persona, gjithsej vitin e kaluar janë arrestuar 31 persona.

Me datën 24.3.2015 në operacionin e përbashkët të mbështetur nga EUROPOL-i dhe EUROJUST-i janë arrestuar 47 persona në të gjitha shtetet e lartcekura si në: Francë 12 persona, Gjermani 1 person, Çeki 16 persona, Sllovaki 2 persona, Austri 8 persona, Hungari 4 persona dhe Kosovë 4 persona, gjithsej janë arrestuar 47 persona”, thuhet në njoftimin e PK.

Deri më tani lidhur me këtë rast janë arrestuar 78 persona të dyshuar në të gjitha shtetet e përmendura.

Ky grup gjatë kryerjes së kësaj veprimtarie kriminale për kontrabandim të migrantëve përdornin rrugët nga Kosova përmes Serbisë për në Hungari, me qëllim që nga aty të vazhdonin për në shtetet tjera evropiane. Për transportimin e viktimave ky grup përdorte vetura dhe gjithashtu shfrytëzonte edhe linjat e rregullta të autobusëve për në Serbi. Çmimi për një migrant sillej nga 1800-3500 euro, varësisht destinacionit të fundit.

Gjatë këtij operacioni janë sekuestruar në cilësinë e provave materiale: vetura, kompjuterë, telefona, SIM kartela, hard drives, dokumente të falsifikuara të udhëtimit, dokumente të ndryshme bankare dhe mbi 52000.00 euro.

Fillimisht ky operacion i përbashkët policor ka rezultuar me arrestimin e (77) personave të dyshuar, mirëpo Policia e Kosovës sot në orët e hershme të mëngjesit ka arrestuar edhe një person të dyshuar e që numri i të arrestuarve arrin në (78) persona.

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Pasi e pranuan aktgjykimin e Kushtetueses, LDK-ja mblidhet nesër

Pasi e pranuan aktgjykimin e Kushtetueses, LDK-ja mblidhet nesër