Edhe një tjetër qytet kinez me 10 milionë banorë miraton masat e izolimit kundër coronavirusit

24.04.2020 09:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Edhe një tjetër qytet kinez me 10 milionë banorë miraton masat e izolimit kundër coronavirusit

Qyteti kinez Harbin, shtëpia e 10 milionë banorëve, ka miratuar masat drakonike të karantinimit kundër coronavirusit, pasi është zbuluar një valë e re e epidemisë që duket se tashmë ka shpërthyer atje.

Këto masa janë miratuar për të luftuar valën e re të epidemisë së coronavirusit, pasi që një student që ishte kthyer nga Nju Jorku kishte infektuar më shumë se 70 persona, transmeton Telegrafi.

Zyrtarët lokalë të këtij qyteti kanë ndaluar tubimet ,dhe u kanë bërë thirrje qytetarëve të përcjellin çdo lëvizje të vizitorëve që nuk janë nga Kina.

Gjithashtu janë vënë pika kontrolli nëpër aeroporte dhe stacione të trenave, me qëllim që të kontrollohen ata që futen në këtë qytet.

Ky lajm po ndodh në ditët kur Kina njoftoi se në Wuhan, ish-epiqendra e pandemisë, kanë mbetur vetëm edhe dy pacientë që janë në gjendje të rëndë nga COVID-19.

Harbin është kryeqyteti i provincës Heilongjiang në verilindje të Kinës, që tani po ballafaqohet me epideminë më të madhe të coronavirusit.

Qeveria mbrëmë ka dhënë instruksione të qarta për kufizime të mëtejme për banorët, vizitorët dhe korridoret që qojnë në këtë vend.

Para hyrjes në çfarëdo objekti apo kompleksi, secili person obligohet të përdor aplikacionin e aprovuar nga ministria e Shëndetësisë përmes të cilit mund të dokumentohet që nuk kanë virus, u matet temperatura dhe obligohen të bartin maska mbrojtëse gjatë tërë kohës.

Banorët e Harbinit obligohen të mbajnë distancën sociale, kurse martesat, varrimet, tubimet publike dhe konferencat janë rreptësisht të ndaluara.

Të gjithë të personat e konfirmuar, të dyshuarit, rastet asimptomatike dhe personat që kanë qenë në kontakt me të do të futen në masa të rrepta të karantimit.

Të gjithë fqinjët e tyre në ndërtesë duhet të jenë të izoluar nëpër shtëpitë e tyre për dy javë, ku vazhdimisht do të monitorohen nga organet kompetente. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh