Edhe një raport tjetër ndërkombëtar njeh progres në administratën publike

07.06.2019 17:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Edhe një raport tjetër ndërkombëtar njeh progres në administratën publike

Së fundi është publikuar nga SIGMA, Raporti i Monitorimit për Kosovën për vitin 2019. Raporti vë në dukje mangësitë si dhe arritjet kryesore në procesin e reformave të administratës publike.

Për vitin 2019, sipas raportit të SIGMA-së, Kosova është përmirësuar për dy pika në paanësinë dhe efikasitetin e procedurave administrative, si rezultat i miratimit të Ligjit mbi Procedurat e Përgjithshme Administrative (LPPA), duke qenë vetëm një pikë larg arritjes së vlerës maksimale për këtëindikator që është pesë. Gjithashtu, Kosovaështë përmirësuar për një pikë në ekzistencën e mundësive për ofrimin e shërbimeve publike për shkak se infrastruktura e ndërveprimit është përmirësuar. Raporti gjithashtu vë në dukje se qytetarët në Kosovë janë të kënaqur me kohën dhe koston e qasjes në shërbimet publike, si dhe për më tepër, njeh arritjet në lidhje me hapjen e të dhënave të qeverisë nën udhëheqjen e Ministrisë së Administratës Publike, shkruan Lajmi.net.

Një tjetër përparim i dukshëm, sipas raportit, është në fushën e rregullimit më të mirë. Qëllimi i Qeverisë së Kosovës për reduktimine lejeve dhe licencave që lidhen me bizneset dhe qytetarët me 10% deri në vitin 2020 është duke u arritur. Deri më tani, 22 nga gjithsej 480 leje dhe licenca, janë hequr.

Ministri i Administratës Publike z. Mahir Yagcilar, deklaroi se e mirëpret raportin dhe shtoi se Ministria që ai drejton ka një marrëdhënie shumë të mirë me SIGMA-n të cilët luajnë një rol kyç në të gjitha proceset e bërjes së politikave në lidhje me administratën publike përmes ekspertizës së tyre dhe këshillave. Ministri konsideron posaçërisht pozitiv faktin që raporti i SIGMA-s vëren seqytetarët janë përgjithësisht të kënaqur me qasjen dhe koston e shërbimeve publike, por ai paralajmëron se ka ende shumë sfida, dhe duhet ekspertizë, angazhim më i madh si dhe mbështetje politike në mënyrë që të adresohen në mënyrë efektive.

Sa i përket sfidave, raporti vëren se ndërsa Ligji për Procedurat e Përgjithshme Administrative hyri në fuqi në qershor 2017, qytetarët ende nuk i përjetojnë përfitimet nga ky ligj në mënyrë të drejtpërdrejtë, sepse ligjet e tjera që përmbajnë procedurat administrative nuk janë të harmonizuara me këtë ligj dhe procedurat e ofrimit të shërbimit në zyrat e institucioneve ende nuk kanë ndryshuar në përputhje me ligjin. Për më tepër, raporti argumenton se mungesa e një zgjidhjeje të nënshkrimit dixhital është një pengesë kryesore dhe se legjislacioni ende duhet të harmonizohet me Rregulloren eIDAS të Bashkimit Evropian (BE).

SIGMA (Mbështetje për Përmirësimin e Qeverisjes dhe Menaxhimit) është një iniciativë e përbashkët e OECD dhe Bashkimit Evropian. Objektivi kryesor i tij, ndër të tjera, është të forcojë themelet për përmirësimin e qeverisjes publike.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti këmbëngul se Lista Serbe nuk do të përfshihet në qeverinë e re

Kurti këmbëngul se Lista Serbe nuk do të përfshihet në qeverinë e re

Mediat serbe: Macron “partneritet të privilegjuar” në këmbim të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Mediat serbe: Macron “partneritet të privilegjuar” në këmbim të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Timonie: Pritjet për caktimin  e datës ishin jo reale

Timonie: Pritjet për caktimin e datës ishin jo reale

Turqia do të vazhdojë mbështetjen për Kosovën

Turqia do të vazhdojë mbështetjen për Kosovën

Vuçiç i hedh benzinë zjarrit: Mos hapja e negociatave, e justifikon afrimin me Rusinë dhe Kinën

Vuçiç i hedh benzinë zjarrit: Mos hapja e negociatave, e justifikon afrimin me Rusinë dhe Kinën

Kujdes kur aplikoni për viza pune online, dikush mund të marrë kredi me dokumentet tuaja

Kujdes kur aplikoni për viza pune online, dikush mund të marrë kredi me dokumentet tuaja

Vetëvendosja e kundërshton Lumezin se kush duhet t’i kryejë hetimet për rastin Dehari

Vetëvendosja e kundërshton Lumezin se kush duhet t’i kryejë hetimet për rastin Dehari

Reagon Mimoza Kusari-Lila pas publikimit të ekspertizës për rastin Dehari

Reagon Mimoza Kusari-Lila pas publikimit të ekspertizës për rastin Dehari

Konferenca e OSBE-së në Tiranë, Cakaj: Të hapim një kapitull tjetër të bashkëpunimit mesdhetar

Konferenca e OSBE-së në Tiranë, Cakaj: Të hapim një kapitull tjetër të bashkëpunimit mesdhetar

Vjosa Osmani takohet me Shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova

Vjosa Osmani takohet me Shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova

Lumezi: Kemi kërkuar ndihmën e Amerikës për hetimin e rastit Dehari

Lumezi: Kemi kërkuar ndihmën e Amerikës për hetimin e rastit Dehari

Merret vendim për tre zyrtarët serbë që u arrestuan sot në veri të Mitrovicës

Merret vendim për tre zyrtarët serbë që u arrestuan sot në veri të Mitrovicës

Tregtohej kokainë në një lokal të Vlorës, pranga gruas 30-vjeçare dhe një tjetri

Tregtohej kokainë në një lokal të Vlorës, pranga gruas 30-vjeçare dhe një tjetri

Haxhiu: Prokuroria në Prizren s’mund të hetojë më rastin Dehari, duhet ta bëjë Prokuroria Speciale

Haxhiu: Prokuroria në Prizren s’mund të hetojë më rastin Dehari, duhet ta bëjë Prokuroria Speciale

Vuçiq: Askush nuk na ofron asgjë tjetër pos njohjes së Kosovës

Vuçiq: Askush nuk na ofron asgjë tjetër pos njohjes së Kosovës

“Babi pse ma humbën mundësinë të të njoh…”, gruaja e Astrit Deharit poston fotografinë prekëse

“Babi pse ma humbën mundësinë të të njoh…”, gruaja e Astrit Deharit poston fotografinë prekëse