Edhe në Britani të Madhe ka xhami të bukura – këto pamje e dëshmojnë këtë! (Foto)

13.03.2018 13:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Edhe në Britani të Madhe ka xhami të bukura – këto pamje e dëshmojnë këtë! (Foto)

Një libër i publikuar është i mbushur me foto mbresëlënëse në të cilin thuhet se shihet edhe diversiteti i 1500 xhamive në Britani të Madhe.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për vendet e adhurimit që variojnë nga shtëpitë e vogla “të konvertuara”, deri tek strukturat madhështore të ndërtuara me qëllim që mund të strehojnë mijëra besimtarë.

Koleksioni mahnitës i fotografive është dokumentuar në një libër nga arkitekti Shahed Saleem, i cili ka projektuar xhami në Hackney, në lindje të Londrës dhe në Aberdeen të Skocisë.

Libri, që tregon xhami të vjetra dhe të reja, paraqet një pasqyrë të arkitekturës islame në Britani dhe titullohet “Xhamia Britanike”.

Siç bëhet e ditur, xhamia e parë e regjistruar në Britani u krijua në një shtëpi me tarraca gjeorgjiane, në Liverpool, në vitin 1889.

Ajo thuhet se nuk u themelua nga emigrantët myslimanë por nga një grup prej 20 të konvertuarve anglezë në Islam, të udhëhequr nga një avokat lokal i quajtur Abdullah William Quilliam. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Islandezët para ndeshjes me Nigerinë i japin përkrahje portierit nigerian që nuk arriti të udhëtojë për në Kampionatin Botëror shkaku i leukemisë

Islandezët para ndeshjes me Nigerinë i japin përkrahje portierit nigerian që nuk arriti të udhëtojë për në Kampionatin Botëror shkaku i leukemisë

Ky këngëtar ka makinën më të veçantë në estradë

Ky këngëtar ka makinën më të veçantë në estradë

Harroni ilaçet dhe mjekun, ja pijet që shkatërrojnë thartirën në lukth

Harroni ilaçet dhe mjekun, ja pijet që shkatërrojnë thartirën në lukth

Prishtina me 27 futbollistë në përgatitjet për Evropë, dy janë larguar, dy të tjerë kanë kërkuar largimin

Prishtina me 27 futbollistë në përgatitjet për Evropë, dy janë larguar, dy të tjerë kanë kërkuar largimin

Nëse guxoni, edhe me një këmishë mund të dukeni si Kim Kardashian

Nëse guxoni, edhe me një këmishë mund të dukeni si Kim Kardashian

Për frymëmarrje, rrjete sociale dhe magji – këto janë vetëm disa nga taksat më absurde në botë!

Për frymëmarrje, rrjete sociale dhe magji – këto janë vetëm disa nga taksat më absurde në botë!

Shaqiri ‘ndez’ sfidën me Serbinë, ja çfarë thotë

Shaqiri ‘ndez’ sfidën me Serbinë, ja çfarë thotë

Allegri takohet me krerët e klubit, e njoftojnë për blerjet e reja

Allegri takohet me krerët e klubit, e njoftojnë për blerjet e reja

Djali i Çiljetës në hapat e Alban Hoxhës, publikon momente emocionuese

Djali i Çiljetës në hapat e Alban Hoxhës, publikon momente emocionuese

Vetmia mund të jetë rrezik më i madh i shëndetit publik sesa obeziteti

Vetmia mund të jetë rrezik më i madh i shëndetit publik sesa obeziteti

Senegali tregon forcën, mposht Poloninë

Senegali tregon forcën, mposht Poloninë

U zhduk prej disa ditësh nga rrjetet sociale, Enca tregon çfarë po i ndodh

U zhduk prej disa ditësh nga rrjetet sociale, Enca tregon çfarë po i ndodh

Shqetësime për Neymarin, lëshon stërvitjen më herët

Shqetësime për Neymarin, lëshon stërvitjen më herët

Droni policor e gjeti të ngujuarin në kënetë, që mbeti për 20 orë në baltë (Video)

Droni policor e gjeti të ngujuarin në kënetë, që mbeti për 20 orë në baltë (Video)

Formacionet zyrtare: Polonia – Senegali

Formacionet zyrtare: Polonia – Senegali

Hiqni thinjat në flokë përgjithmonë, me patate

Hiqni thinjat në flokë përgjithmonë, me patate