Edhe Moska është futur në karantinë

30.03.2020 09:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Edhe Moska është futur në karantinë

Kryeqyteti i Rusisë do të futet në karantinë nga e hëna për ta parandaluar përhapjen e koronavirusit, njoftoi kryetari i tij, Sergei Sobyanin.

Ai njoftoi përmes një deklarate se të gjithë banorët e Moskës do ta kenë të ndaluar në shumicën e rasteve largimin nga shtëpitë dhe lëvizjen në këtë qytet, përpos rasteve kur kanë leje të veçantë nga autoritetet.

Megjithatë, banorët do të kenë të drejtë të dalin për të blerë ushqim dhe ilaçe, t’i shëtisin kafshët deri 100 metra larg shtëpisë dhe t’i largojnë mbeturinat.

Ndërkohë autoritetet ruse të dielën i konfirmuan 270 raste të reja të koronavirusit, duke e çuar në 1534 numrin e përgjithshëm të të infektuarve, shkruan “Anadolu”.

Si pjesë e masave për parandalimin e përhapjes së virusit të ri, Rusia e ka ndaluar hyrjen e të huajve në territorin e saj dhe i ka ndërprerë fluturimet ndërkombëtare.

Koronavirusi së pari u shfaq në Wuhan të Kinës në dhjetor të vitit të kaluar dhe tashmë është përhapur në 177 shtete dhe territore në mbarë botën. Mbi 720 mijë njerëz janë infektuar dhe më shumë se 34 mijë kanë vdekur.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje