Edhe Bosnja kthen shtetasit e vet nga zonat e luftës në Siri

20.04.2019 15:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Edhe Bosnja kthen shtetasit e vet nga zonat e luftës në Siri

Një shtetas boshnjak i dyshuar për luftime në shtetin islamik në Siri është transferuar në Bosnje dhe është vënë në paraburgim, tha të shtunën zyra e prokurorisë së Bosnjes.

Pas rënies së kalifatit të vetëshpallur të Shtetit Islamik në Siri dhe Irak, vendet në mbarë botën po mundohen me mënyrën se si të merren me militantët dhe familjet e tyre që kërkojnë të kthehen, njofton Klan Kosova.

“I.C, 24 vjeçar është i dyshuar për vepra penale të organizimit të një grupi terrorist, formimit të paligjshëm dhe të bashkimit me formacionet paraushtarake apo para-policore të huaja dhe terrorizmin”, tha zyra e prokurorisë në një deklaratë.

Gjykata shtetërore e Bosnjës ka gjykuar dhe dënuar 46 njerëz që janë kthyer nga Siria apo Iraku në vitet e fundit.

Media vendase identifikoi të dyshuarin si Ibro Cufurovic nga qyteti veriperëndimor Velika Kladusa i cili, së bashku me Armin Curtin, 22 vjeç, nga Sarajeva, ishte arrestuar nga milicia kurde më shumë se një vit më parë.

Prokuroria tha se për rikthimin e tij kanë marrë ndihmë edhe nga SHBA-të. Shtetet e Bashkuara janë aleati i milicisë kurde që vepron në Siri veriore.

Sipas inteligjencës boshnjake, në vitin 2012-2016, 241 të rritur dhe 80 fëmijë u larguan nga Bosnja ose nga diaspora boshnjake për të shkuar në Siri dhe Irak, ku kanë lindur 150 fëmijë.

Rreth 100 të rritur, përfshirë 49 gra, mbetën atje, ndërsa të paktën 88 u vranë ose vdiqën.

Gjatë ditës së sotme edhe në Kosovë janë kthyer 110 persona nga zonat e luftës së Sirisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria miratoi dhe dërgoi në Kuvend marrëveshjen e huasë me BE-në

Qeveria miratoi dhe dërgoi në Kuvend marrëveshjen e huasë me BE-në

Hoti: Telekomi do ta ketë mbështetjen e Qeverisë së Kosovës

Hoti: Telekomi do ta ketë mbështetjen e Qeverisë së Kosovës

Masakroi nënën dhe ia vari kokën te porta e shtëpisë, nis seanca gjyqësore ndaj 44 vjeçarit Olsi Çekiçi

Masakroi nënën dhe ia vari kokën te porta e shtëpisë, nis seanca gjyqësore ndaj 44 vjeçarit Olsi Çekiçi

Ngjarje e rëndë në Ferizaj, dyshohet se djali me probleme mendore vrau nënën

Ngjarje e rëndë në Ferizaj, dyshohet se djali me probleme mendore vrau nënën

Vritet një grua në Ferizaj

Vritet një grua në Ferizaj

Ligji anti-COVID, mbahet dëgjim publik

Ligji anti-COVID, mbahet dëgjim publik

Thaçi: “Abeja” me shokë dhanë kontribut të pakrahasueshëm në luftën e UÇK-së

Thaçi: “Abeja” me shokë dhanë kontribut të pakrahasueshëm në luftën e UÇK-së

Kërcënohet me vdekje një person në Drenas

Kërcënohet me vdekje një person në Drenas

Qeveria synon të krijojë fond të veçantë për sigurimin e kulturave bujqësore

Qeveria synon të krijojë fond të veçantë për sigurimin e kulturave bujqësore

Nga sot fillon ekzekutimi i 170 eurove të parapara nga Pako Emergjente

Nga sot fillon ekzekutimi i 170 eurove të parapara nga Pako Emergjente

Haziri: Java e ardhshme vendimtare për Qeverinë e Kosovës, priten zhvillime nga Dhomat e Specializuara

Haziri: Java e ardhshme vendimtare për Qeverinë e Kosovës, priten zhvillime nga Dhomat e Specializuara

Punëtori ia merr pazarin në vlerë 4 mijë e 500 euro dhe largohet nga vendi i ngjarjes

Punëtori ia merr pazarin në vlerë 4 mijë e 500 euro dhe largohet nga vendi i ngjarjes

Nga sot testimet për COVID-19 bëhen edhe në laboratorë privatë, ja sa është çmimi për një test

Nga sot testimet për COVID-19 bëhen edhe në laboratorë privatë, ja sa është çmimi për një test

COVID-19: 3 mijë e 976 raste aktive në Kosovë

COVID-19: 3 mijë e 976 raste aktive në Kosovë

Sot fillojnë punët për rehabilitimin e sheshit “Adem Jashari” në Skenderaj

Sot fillojnë punët për rehabilitimin e sheshit “Adem Jashari” në Skenderaj

​Rally of Hope bashkon mbi 100 milionë njerëz

​Rally of Hope bashkon mbi 100 milionë njerëz