Edhe 400 zyrtarë të lartë ende nuk kanë deklaruar pasurinë, nesër afati i fundit

31.03.2019 18:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Edhe 400 zyrtarë të lartë ende nuk kanë deklaruar pasurinë, nesër afati i fundit

Prej 4700 zyrtarëve të lartë publikë që janë të obliguar ta deklarojnë pasurinë në Agjencinë Kundër Korrupsion, deri më tani një gjë të tillë e kanë bërë rreth 4300 zyrtarë.

Sipas Agjencisë Kundër Korrupsionit, ky afat llogaritet në përputhje me ligjin për procedurën e përgjithshme administrative.

Në një përgjigje dhënë KosovaPress-it, Afrim Atashi drejtor i Departamentit për Deklarim të Pasurisë, ka treguar se sa persona deri më tani kanë deklaruar pasurinë e tyre, ashtu edhe siç është e paraparë me ligj.

“Ju njoftojmë se dita e fundit e deklarimit të pasurisë është nesër (e hënë) me 1 prill 2019, deri më tani detyrim për deklarim të pasurisë e kanë përmbushur rreth 4300 zyrtarë të lartë publikë”, ka thënë ai.

Ani pse nuk ka treguar se sa është numri i zyrtarëve të lartë publikë, që nuk kanë dorëzuar ende formularët, ai ka thënë se brenda tri ditëve do të publikohet lista e zyrtarëve që nuk e kanë deklaruar pasurinë.

“Agjencia menjëherë pas përfundimit të afatit fillon me procedurat e verifikimit dhe brenda 2-3 ditëve publikon listën njoftuese për zyrtaret që nuk e kanë deklaruar pasurinë”, ka përfunduar Atashi.

Procesi i deklarimit të pasurisë për vitin 2019, ka filluar më 1 mars dhe përfundon më datën 31 të këtij muaji

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 400 zyrtarë të lartë ende nuk kanë deklaruar pasurinë, nesër afati i fundit

Edhe 400 zyrtarë të lartë ende nuk kanë deklaruar pasurinë, nesër afati i fundit

Policët që konfiskuan 99 armë u trajnuan nga SHBA-të

Policët që konfiskuan 99 armë u trajnuan nga SHBA-të

Haziri i reagon Pal Lekajt: E turpshme të kërkohet largimi i Ambasadorit

Haziri i reagon Pal Lekajt: E turpshme të kërkohet largimi i Ambasadorit

Mikiq zbulon “qëllimin e vërtetë të shkarkimit” nga Haradinaj

Mikiq zbulon “qëllimin e vërtetë të shkarkimit” nga Haradinaj

Vuçiq i gëzohet zbrazjes së Kosovës kur të ndodhë liberalizimi

Vuçiq i gëzohet zbrazjes së Kosovës kur të ndodhë liberalizimi

Hoxhaj porosit Haradinajn: Hiqe taksën, po i lëndoni raportet me SHBA-në dhe BE-në

Hoxhaj porosit Haradinajn: Hiqe taksën, po i lëndoni raportet me SHBA-në dhe BE-në

‘Kontrabanda me mallra nuk është në rritje pas vendosjes së taksës’

‘Kontrabanda me mallra nuk është në rritje pas vendosjes së taksës’

Historiani serb ‘godet’ Vuçiqin: Ashpërsuat raportet me Kosovën

Historiani serb ‘godet’ Vuçiqin: Ashpërsuat raportet me Kosovën

“Faleminderit që djalin tënd ja fale Kosovës”/ Komandatit i UÇK rikujton dëshmorin e luftës, Ushtar Kavajën

“Faleminderit që djalin tënd ja fale Kosovës”/ Komandatit i UÇK rikujton dëshmorin e luftës, Ushtar Kavajën

U bë pjesë e UÇK’së në moshën 17-vjeçare, tash ka vendosur të largohet nga Kosova

U bë pjesë e UÇK’së në moshën 17-vjeçare, tash ka vendosur të largohet nga Kosova

Prokuroria dhe Gjykata fshehën aktakuzën e ngritur ndaj Bukoshit e Osmanit

Prokuroria dhe Gjykata fshehën aktakuzën e ngritur ndaj Bukoshit e Osmanit

Ambasadorët, të ‘lodhur’ me pushtetarët në Kosovë

Ambasadorët, të ‘lodhur’ me pushtetarët në Kosovë

Wisner: Marrëveshja Kosovë-Serbi hap perspektivë për të dy vendet

Wisner: Marrëveshja Kosovë-Serbi hap perspektivë për të dy vendet

Ambasadori amerikan kritikon ata që kufizojnë se çka duhet të flasin Kosova e Serbia

Ambasadori amerikan kritikon ata që kufizojnë se çka duhet të flasin Kosova e Serbia

Barnat e kontrabanduara nëpër barnatoret e Kosovës

Barnat e kontrabanduara nëpër barnatoret e Kosovës

Gjermani, arrestohen 10 persona nën dyshimin se planifikonin sulm terrorist

Gjermani, arrestohen 10 persona nën dyshimin se planifikonin sulm terrorist