E tha komandanti i KFOR-it: FSK-në, ato nuk mund të dërgohen në veri të Kosovës pa miratimin tim

11.03.2020 10:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
E tha komandanti i KFOR-it: FSK-në, ato nuk mund të dërgohen në veri të Kosovës pa miratimin tim

Komandanti i KFOR-it, gjenerali italian, Michele Risi ka deklaruar se Policia e Kosovës nuk duhet ta kërkojë lejen për të vepruar në veri të Kosovës, por se FSK-së i duhet leja për të shkuar atje.

Risi, në një deklaratë për “Fonet”-in ka theksuar se Policia e Kosovës ka qenë tash e sa vjet, vazhdimisht e pranishme në veri të Kosovës.

“Niveli i besimit midis KFOR-it me ministrinë e Brendshme dhe të Drejtësisë në Kosovë, ashtu si edhe me institucionet tjera, na lejon që të dijmë paraprakisht se kur duan të ndërmarrin operacione që mund të shkaktojnë incidente etnike apo ndërkombëtare”, ka thënë Risi.

Ai ka theksuar se operacionet e tilla duhet të miratohen prej autoriteteve politike, në mënyrë që të mos jenë rezultat “vetëm i analizës teknike”, që do të mund të rezultonte me vlerësim të gabuar të pasojave politike, transmeton Koha.net.

“Çështje tjetër është dërgimi i FSK-së. Ato nuk mund të dërgohen në veri të Kosovës pa miratimin tim”, ka deklaruar Risi, që ndodhet në krye të rreth 3.500 ushtarëve në Kosovë, nga 27 shtete.

Pjesa më e madhe e pjesëtarëve të KFOR-it janë ushtarë të SHBA-së (655 trupa), pasuar nga 561 ushtarë italianë, 418 hungarezë, 370 austrianë dhe nga 273 ushtarë sllovenë dhe turq.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 20 raste me koronavirus, bilanci i përgjithshëm i të infektuarve shkon në 165

Edhe 20 raste me koronavirus, bilanci i përgjithshëm i të infektuarve shkon në 165

Gjermania pritet të miratojë një tjetër paketë stimuluese për ekonominë

Gjermania pritet të miratojë një tjetër paketë stimuluese për ekonominë

Epidemiologu Dedushaj: Nga fundi i prillit do të bijnë rastet me koronavirus

Epidemiologu Dedushaj: Nga fundi i prillit do të bijnë rastet me koronavirus

Kurti telefonon për ngushëllime familjarët e dy të vdekurve nga Covid-19

Kurti telefonon për ngushëllime familjarët e dy të vdekurve nga Covid-19

ASHAK: Qytetarët po torturohen në kohë pandemie nga partitë politike, të ndalet retorika nxitëse

ASHAK: Qytetarët po torturohen në kohë pandemie nga partitë politike, të ndalet retorika nxitëse

Sherifi: Kurti sa ka qenë në opozitë paska dashur “konflikte e gjakderdhje – ndarjen e Kosovës”

Sherifi: Kurti sa ka qenë në opozitë paska dashur “konflikte e gjakderdhje – ndarjen e Kosovës”

Merkel: Kriza korona „Sprova më e madhe në historinë e BE”

Merkel: Kriza korona „Sprova më e madhe në historinë e BE”

Të rejat nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Itali – 636 të vdekur, ka rënie të rasteve në intensivë

Të rejat nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Itali – 636 të vdekur, ka rënie të rasteve në intensivë

Lutfi Haziri apelon për vetëpërmbajtje: Janë dy javët vendimtare kundër Covid-19

Lutfi Haziri apelon për vetëpërmbajtje: Janë dy javët vendimtare kundër Covid-19

Cilat janë shenjat klinike të koronavirusit dhe çfarë duhet të bëni

Cilat janë shenjat klinike të koronavirusit dhe çfarë duhet të bëni

Komuna e Vushtrrisë merr vendim që të mos lejohen më shumë se 15 qytetarë përnjëherë në market

Komuna e Vushtrrisë merr vendim që të mos lejohen më shumë se 15 qytetarë përnjëherë në market

Arrin në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Maqedoni të Veriut

Arrin në 21 numri i viktimave nga koronavirusi në Maqedoni të Veriut

OAK: Buxheti i ndarë për bizneset nuk është i mjaftueshëm

OAK: Buxheti i ndarë për bizneset nuk është i mjaftueshëm

Nga heqja e taksës, 1.6 milionë euro mallra serbe kanë hyrë në Kosovë

Nga heqja e taksës, 1.6 milionë euro mallra serbe kanë hyrë në Kosovë

Kufizimi i levizjës në sheshet kryesore të Prishtinës

Kufizimi i levizjës në sheshet kryesore të Prishtinës

Vuçiq: Tetë shqiptarë me koronavirus i transferuam nga Novi Pazari në Beograd

Vuçiq: Tetë shqiptarë me koronavirus i transferuam nga Novi Pazari në Beograd