E shtuna e 47-të e protestave kundër Vuçiqit – Përmendet edhe Kosova

26.10.2019 23:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
E shtuna e 47-të e protestave kundër Vuçiqit – Përmendet edhe Kosova

Kjo është motoja kryesore e protestave në Beograd kundër presidentit serb, Aleksander Vuçiq, shkruan lajmi.net.

Çdo të shtunë, protestuesit mblidhen tek objektet dhe sheshet më të rëndësishme të kryeqytetit serb për ta nisur protestën e cila vijon për rreth dy orë.

Kërkesa kryesore e protestuesve është dorëheqja e Aleksander Vuçiq nga posti i presidentit.

Jo rrallë herë, në këto tubime Vuçiqit i përmendet edhe Kosova, si çështje në të cilën administrata e tij ka dështuar.

Këtë të shtunë, në rrugët e Beogradit u mbushën për të 47-tën herë rradhazi, me thirrje e brohoritje kundër Vuçiqit, e pro dorëheqjes së tij.

Pjesëmarrës në këto protesta janë njerëz të kulturës e artit, politikës si dhe qytetarë të cilët janë të pakënaqur me punën e deritashme të Vuçiq.

Protesta e 47-të e cila u zhvillua sonte përfundoi e qetë, mirëpo jo gjithëherë ishte kështu.

Gjatë verës, këto protesta kishin ditur të jenë shumë të dhunshme, ku kishte pasur përplasje të ashpra të protestuesve dhe policisë.

Zakonisht, secila protestë që zhvillohet në kryeqytetin serb, i referohet aktualitetit, ndërkaq që shpeshherë janë përmendur edhe zhvillimet në Kosovë.

Image

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti në Londër pritet të ketë për herë të parë përballë Brnabiqin

Kurti në Londër pritet të ketë për herë të parë përballë Brnabiqin

Serbia nuk bindet, blen sërish armatime nga Rusia pavarësisht kërcënimeve për sanksione

Serbia nuk bindet, blen sërish armatime nga Rusia pavarësisht kërcënimeve për sanksione

Trump: Grenell do ta vazhdojë angazhimin në bisedimet Kosovë-Serbi

Trump: Grenell do ta vazhdojë angazhimin në bisedimet Kosovë-Serbi

Koronavirusi/ Çmimi i një maske rritet me 1700%

Koronavirusi/ Çmimi i një maske rritet me 1700%

Koronavirusi/ Shënohet viktima e tretë në Itali, deri më tani 152 të prekur

Koronavirusi/ Shënohet viktima e tretë në Itali, deri më tani 152 të prekur

Koronavirusi në Itali, Ministria e Jashtme jep informacion: Ja si është situata për shqiptarët

Koronavirusi në Itali, Ministria e Jashtme jep informacion: Ja si është situata për shqiptarët

Dilemat e ngritura për përfilljen e procedurave ligjore nga shkarkimet e Qeverisë Kurti

Dilemat e ngritura për përfilljen e procedurave ligjore nga shkarkimet e Qeverisë Kurti

Kurti shkon në këmbë deri në zyrë, tregon arsyen pse e bëri këtë

Kurti shkon në këmbë deri në zyrë, tregon arsyen pse e bëri këtë

Shtrirja e koronavirusit nga Kina në Evropë: një listë me lajmet më të rëndësishme

Shtrirja e koronavirusit nga Kina në Evropë: një listë me lajmet më të rëndësishme

Zënkat mes partive hapin debatin për (mos)funksionimin e qeverisë teknike

Zënkat mes partive hapin debatin për (mos)funksionimin e qeverisë teknike

Vuçiq: Serbia sivjet do të përballet me ultimatum rreth njohjes së Kosovës

Vuçiq: Serbia sivjet do të përballet me ultimatum rreth njohjes së Kosovës

Sipas PDK-së, Konjufca është përgjegjës për skandalin me Xhamajkan

Sipas PDK-së, Konjufca është përgjegjës për skandalin me Xhamajkan

Xhamajka sqarohet edhe zyrtarisht: S’kemi marrë asnjë vendim për Kosovën

Xhamajka sqarohet edhe zyrtarisht: S’kemi marrë asnjë vendim për Kosovën

Vjen reagimi i Vlora Çitakut rreth (mos) njohjes nga Xhamajka

Vjen reagimi i Vlora Çitakut rreth (mos) njohjes nga Xhamajka

Thaçi: Ftoj institucionet e Kosovës t’i mirëpresin kërkesat e SHBA-së

Thaçi: Ftoj institucionet e Kosovës t’i mirëpresin kërkesat e SHBA-së

Pastrimi i parave: Shqipëria në “listën gri”, që paraqet pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e shtetit

Pastrimi i parave: Shqipëria në “listën gri”, që paraqet pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e shtetit