“E mundëm koronavirusin” – Kinezët “pushtojnë” Murin e Madh

18.04.2020 15:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“E mundëm koronavirusin” – Kinezët “pushtojnë” Murin e Madh

Qindra banorë të Pekinit kanë vizituar seksionin Badaling të murit të madh të Kinës, që u rihap për vizitorët më 24 mars ndërkohë që jeta po kthehet gradualisht në normalitet në vend, pasi epidemia e koronavirusit u vendos nën kontroll.

Kina raportoi 27 raste të reja të koronavirusit të shtunën, duke e cuar numrin e të prekurve në vend nga sëmundja në 82719.

“Unë mendoj se pandemia ka përfunduar tani ndaj ne nuk presim të dalim jashtë dhe jemi shumë të kënaqur që sot kemi ardhur në këtë vend kaq piktoresk. Unë mendoj se ndoshta vendi më i sigurt në botë është Pekini”.

“Unë mendoj se situata me epideminë në kinë tani është vendosur nën kontroll dhe mundësia e një rikthimi të saj është shumë e pakët. Kjo pasi tani njerëzit dinë çfarë të bëjnë. Unë mendoj se mundësia e një vale të dytë është shumë e vogël”.

Një ditë më parë, Wuhani, qyteti ku u shfaq për herë të parë koronavirusi, korigjoi bilancin e viktimave duke shtuar 1290 të tjera. Me këtë shifër, numri i viktimave atje shkoi nga 2579 në 3869. Autoritetet thanë se rishikimi është bërë për të adresuar disa vonesa dhe raportime të gabuara. Vdekjet shtesë janë raste që u raportuan “gabimisht” ose u humbën plotësisht, thanë autoritetet.

Sipas Universitetit Johns Hopkins, me rishikimet e marra në konsideratë, Kina zyrtarisht ka mbi 83,700 të infektuar me koronavirus dhe mbi 4,600 viktima.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë