E dhimbshme: Në Spanjë, ushtria gjen të vdekur pleqtë të braktisur në azile

24.03.2020 20:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
E dhimbshme: Në Spanjë, ushtria gjen të vdekur pleqtë të braktisur në azile

Numri i viktimave të COVID-19 në Spanjë ka shkuar në 2696 ditën e sotme.

Shifrat e fundit nga ministria e shëndetit shënojnë ditën me ritmin më të lartë të vdekjeve në vend nga virusi.

Kjo rritje erdhi një ditë pasi ushtarët spanjollë zbuluan të moshuar të vdekur në azilet e braktisura, pasi ushtria u dërgua për të dezinfektuar banesat.

Ministrja spanjolle e mbrojtjes Margarita Robles tha se ushtria kishte gjetur ‘disa të moshuar plotësisht të braktisur, disa madje edhe të vdekur në krevatet e tyre’.

Raportet tregojnë se stafi i azileve ishte dërguar në shtëpi pas zbulimit të virusit në banesa.

Prokurori gjeneral i Spanjës ka nisur një hetim, teksa autoritetet premtuan të jenë ‘strikt’ me mbrojtjen e të moshuarve.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


E dhimbshme: Në Spanjë, ushtria gjen të vdekur pleqtë të braktisur në azile

E dhimbshme: Në Spanjë, ushtria gjen të vdekur pleqtë të braktisur në azile

Edhe dy raste të reja me koronavirus në Kosovë, rritet numri në 63

Edhe dy raste të reja me koronavirus në Kosovë, rritet numri në 63

Kryeministri Kurti priti në takim komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major, Michele Risi

Kryeministri Kurti priti në takim komandantin e KFOR-it, Gjeneral Major, Michele Risi

Organizatat e Shoqërisë Civile letër të hapur liderëve të partive politike

Organizatat e Shoqërisë Civile letër të hapur liderëve të partive politike

India do të izolohet plotësisht

India do të izolohet plotësisht

Në Ferizaj 24 marsi shënohet me takim “Miqësisë dhe Falënderimeve”

Në Ferizaj 24 marsi shënohet me takim “Miqësisë dhe Falënderimeve”

Haziri: Për hir të baballarëve dhe gjyshërve, evitoni ndejat në bashkësi dhe përshëndetuni me zemër

Haziri: Për hir të baballarëve dhe gjyshërve, evitoni ndejat në bashkësi dhe përshëndetuni me zemër

Ermina Lekaj Prljaskaj apelon politikanët: Harroni mosmarrëveshjet, bashkohuni në luftën kundër koronavirusit

Ermina Lekaj Prljaskaj apelon politikanët: Harroni mosmarrëveshjet, bashkohuni në luftën kundër koronavirusit

Hamza: Qeveria po vonon – duhet stimuj konkret për sektorin privat, rishikim i buxhetit

Hamza: Qeveria po vonon – duhet stimuj konkret për sektorin privat, rishikim i buxhetit

GLPS: Vendimi i Qeverisë për kufizim të lirisë së lëvizjes, nuk është antikushtetues

GLPS: Vendimi i Qeverisë për kufizim të lirisë së lëvizjes, nuk është antikushtetues

Kushtetuesja pranon dy kërkesa nga presidenti, për njërën pret komente deri sonte në orën 22:00

Kushtetuesja pranon dy kërkesa nga presidenti, për njërën pret komente deri sonte në orën 22:00

Osmani i fton deputetët të mos e votojnë mocionin

Osmani i fton deputetët të mos e votojnë mocionin

Abbott: Më brengos dhuna mbi gazetarët – ata duhet të punojnë pa frikë

Abbott: Më brengos dhuna mbi gazetarët – ata duhet të punojnë pa frikë

Gjermania e Franca thirrje LDK-së: Rishqyrtojeni mocionin

Gjermania e Franca thirrje LDK-së: Rishqyrtojeni mocionin

Lirohen përkohësisht nga TVSH-ja importet e grurit dhe miellit

Lirohen përkohësisht nga TVSH-ja importet e grurit dhe miellit

Konferenca për media e kryeparlamentares Osmani, shtyhet për në orën 17:00

Konferenca për media e kryeparlamentares Osmani, shtyhet për në orën 17:00