E bujshme, Apple dhe Qualcomm “ulin” armët

18.04.2019 03:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
E bujshme, Apple dhe Qualcomm “ulin” armët

Në një moment kur nuk e priste askush, përplasja mes Apple dhe Qualcomm ka marrë fund. Dy kompanitë vendosën të ulnin armët dhe ti jepni fund betejave ligjore mes tyre.

Apple ka rënë dakord ti paguajë Qualcomm një shumë që nuk është specifikuar ndërsa të dy palët kanë nënshkruar një marrëveshje licencimi patentash për gjashtë vitet e ardhshme si dhe një marrëveshje shumëvjeçare për teknologjinë wireless dhe celulare.

Nuk dihet arsyeja e vërtetë që këtij ndryshimi radikal mes dy kompanive në një kohë kur gjyqi federal sapo kishte filluar.

Padyshim njëra pale nuk ishte e sigurtë se mund ti shkonte deri në fund betejës. Qualcomm ka shënuar disa fitore por edhe Apple gjithashtu.

Për Apple pasojat do të ishin më të mëdha sepse pajisjet e saj nuk do të lejoheshin të shiteshin edhe kur nuk përdornin çipet Qualcomm. Nga ana tjetër ky i fundit trembej uljes së pagesave të licencimit nëse humbiste.

Apple ka arsye teknike për këtë paqe. Modemët 5G të Intel nuk do të vinë në telefonët deri në 2020-ën dhe madje ka pasur spekulimet se prodhuesi i iPhone kishte humbur besimin tek prodhuesi më i madh në botë i procesorëve.

Kompania rrezikonte të shiste ende telefonë 4G dhe LTE kur të tjetër do të ishin duke shitur ato 5G. Marrëveshja i jep fund një makthi dhe i jep Apple një burim të dytë për çipet celulare pa qenë nevoja të kërkojnë ndihmë tek një i padëshiruar si Huawei. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë