Dyshimet për koronavirus, 48 persona kanë shkuar për analiza sot në QKUK

16.03.2020 20:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dyshimet për koronavirus, 48 persona kanë shkuar për analiza sot në QKUK

Pas frikës për infektim me virusin COVID-19, 48 persona kanë shkuar në QKUK për analiza.

Këtë e ka konfirmuar Salih Ahmeti nga Klinika Infektive per Dukagjini.

Mostrat e të infektuarve do të shkojnë në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekuluare, ku do të kryhen analizat dhe pritet të dalin rezultatet.

Deri më tani në Kosovë janë raportuar për 15 raste me koronavirus, dy të fundit janë një cift i ardhur nga Londra sot.

Katër komuna janë futur në karantinë, ndërkohë që Qeveria ka shpallur gjendjen e emergjencës së shëndetit publik.

Kryeministri Albin Kurti, përmes një videoje u ka bërë thirrje qytetarëve që të rrijnë në shtëpi, pas konfirmimit të 15 rasteve me koronavirus në Kosovë,

Kurti ka thënë se në këto ditë, vendi më i sigurt është shtëpia.

“Është situatë e përkohshme dhe do t’i kthehemi normalitetit. Vetëdija qytetare është po aq e rëndësishme sa organizimi shtetëror. Në këto ditë vendi më i sigurt është shtëpia, pranë familjeve tona, ku na duan dhe kujdesen për ne. Në shtëpi le ta ruajmë veten dhe ta mbrojmë njëri-tjetrin, sidomos të moshuarit”, ka thënë Kurti.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Memli Krasniqi: Ligji për rimëkëmbje ekonomike ka rreziqet e veta

Memli Krasniqi: Ligji për rimëkëmbje ekonomike ka rreziqet e veta

Sali Berisha: Akuzat për trafikim organesh, kurth i ngritur nga Serbia

Sali Berisha: Akuzat për trafikim organesh, kurth i ngritur nga Serbia

Haradinaj-Stublla me bashkatdhetarët në Holandë: Bashkë ta fuqizojmë Kosovën

Haradinaj-Stublla me bashkatdhetarët në Holandë: Bashkë ta fuqizojmë Kosovën

​Berisha: Moratoriumi për mos anëtarësim në organizata ndërkombëtare ishte lëshim i delegacionit të Kosovës

​Berisha: Moratoriumi për mos anëtarësim në organizata ndërkombëtare ishte lëshim i delegacionit të Kosovës

Isa Mustafa: Marrëveshja e Uashingtonit është në dobi jo vetëm të Kosovës

Isa Mustafa: Marrëveshja e Uashingtonit është në dobi jo vetëm të Kosovës

Rexhep Selimi: Nuk e kemi guximin e Hotit për të sjellë marrëveshje sikur ajo e Uashingtonit

Rexhep Selimi: Nuk e kemi guximin e Hotit për të sjellë marrëveshje sikur ajo e Uashingtonit

​Rada Trajkoviq: Marrëveshja e Uashingtonit, tërmet politik për Vuçiqin

​Rada Trajkoviq: Marrëveshja e Uashingtonit, tërmet politik për Vuçiqin

​Serbia kërkon asociacionin në tavolinën e diskutimeve në Bruksel

​Serbia kërkon asociacionin në tavolinën e diskutimeve në Bruksel

Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Arsyet se pse nuk duhet të ndodh një bllokim i dytë në Britani të Madhe

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

Gjuriq i përgjigjet Lajçakut: Nesër në Bruksel do të flitet për Asociacionin

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

KEDS paralajmëron qytetarët për riparime në rrjet, këto vende mbesin pa rrymë

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

Gucati: Materiale të tjera kanë arritur sot në zyrat e OVL së UÇK-së

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Lajçak tregon temat që do të diskutohen nesër në Bruksel

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

​Asociacioni të largohet nga tavolina e dialogut, do të hasë në rezistencë jetësimi i tij

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

Paralajmërimi për protesta, Hoti takon përfaqësuesit e Sindikatës së Policisë së Kosovës

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria kushtëzon bisedimet për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE