Dyshime për ndërhyrje nga zyrtari i lartë policor në hetimin për keqpërdorime në Telekom

22.08.2019 20:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dyshime për ndërhyrje nga zyrtari i lartë policor në hetimin për keqpërdorime në Telekom

Miliona euro keqpërdorime janë evidentuar në Telekomin e Kosovës.

E, për këtë, nisën hetime edhe nga institucionet e drejtësisë.

Mirëpo, duket se këtë ka provuar ta pengojnë nga brenda Policisë së Kosovës.

Sipas burimeve të “Kohës Ditore”, Zymer Gashi, udhëheqës i Njësisë së Auto-Krimeve ka kontaktuar një nga hetuesit e Task-Forcës Kundër Korrupsionit, që të mos hetojë të gjithë zyrtarët e përfshirë në rastin e keqpërdorimeve përmes departamentit të marketingut.

“Zymer Gashi ka shkuar tek hetuesi, i cili ka qenë i ngarkuar me rastin. Ka kërkuar nga ai që njëri nga zyrtarët e Telekomit të mos intervistohet në cilësinë e të dyshuarit”, ka thënë burimi i Kohës në Polici.

Lidhur me këtë rast, sipas burimeve është njoftuar edhe drejtori i Hetimeve në Policinë e Kosovës, Riza Shillova dhe Drejtori i Përgjithshëm, Rashit Qalaj, e ky i fundit nuk është përgjigjur në telefonatat e gazetës.

Ndërkaq, nga Policia e Kosovës njoftojnë se rasti ka shkuar në Inspektoratin e Policisë për hetim.

“Policia e Kosovës, sipas kompetencave të saj, rastin e ka proceduar në Inspektoratin Policor të Kosovës për trajtim dhe hetim të mëtejmë”.

E në anën tjetër, vetë Gashi e ka mohuar se është duke u hetuar.

“Unë nuk jam në dijeni për asnjë hetim që ju aludoni e aq më pak nga IPK-ja, për kinse ndërhyrje në një hetim të Task-Forcës në rastin e Telekomit”, ka thënë Gashi, duke shtuar pastaj se për këtë duhet të kontaktohet Zyra për Informim në Policinë e Kosovës.

Hetimi për të cilin dyshohet se ka ndërhyrë Zymer Gashi, ka të bëjë me atë se si janë sponsorizuar artistë, këngëtarë e media.

E në Komisionin Parlamentar Hetimor për gjendjen në PTK dhe Vala, deputeti i LDK-së Armend Zemaj, kishte përmendur edhe disa këngëtarë që kanë përfituar nga buxheti i Telekomit.

Telekomi ka qenë në qendër të vëmendje kohët e fundit, për shkak të aferave të ndryshme të cilat po i heton Prokuroria Speciale vetëm pas raportimeve të grupit “Koha” për keqpërdorime të shumta.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik