Dy Rumunë përballë drejtësisë Amerikane për hakimin e 400,000 kompjuterëve

16.04.2019 03:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dy Rumunë përballë drejtësisë Amerikane për hakimin e 400,000 kompjuterëve

Dy qytetarë Rumun rrezikojnë burgun për përfshirje në një skemë të madhe krimi dixhital. Një gjykatë federale shpalli fajtor Radu Miclaus dhe Bogdan Nicolescu për një skemë e cila vodhi kartat e kreditit dhe informacione të tjera sensitive për 400,000 kompjuter, pjesa më e madhe e të cilëve gjendeshin në SHBA.

Dyshja kishte përdorur një maluer të krijuar prej tyre në 2007 që sillej si një organizatë legjitime si IRS, Norton apo Western Union dhe infektonte kompjuterët e përdoruesve sapo hapej.

Aty e më tutje hakerët vidhnin informacione dhe para duke injektuar uebsajte të rreme, instaluar maluerë të tjerë kriptografikë në sfond dhe grumbulluar informacione kontakti që mund të përdoren për të infektuar më shumë viktima.

Malueri gjithashtu mund të fikë mbrojtjen e antivirusit, e madje të bllokonte përdoruesit nga aksesimi i uebsajteve të agjencive ligjzbatuese.

Sipas Departamentit Amerikan të Drejtësisë, hakerët kanë bërë miliona dollarë me këtë skemë.

Dënimi i tyre nuk do të bëhet publik deri më 14 Gusht, por penalitetet pritet të jenë të ashpra. Radu Miclaus dhe Bogdan Nicolescu u ngarkuan me 21 akuza që nga mashtrimi, vjedhja e identitetit, pastrimi i parave dhe shitja e shërbimeve të rreme.

Edhe pse një rast i tillë nuk do të ndalojë kriminelë të tjerë online të vazhdojnë punën e tyre por të paktën është fitore e madhe kundër kriminelëve kibernetikë ndërkombëtare. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Conte “qan” mungesën e sulmuesve, Interi i tij pëson humbjen e parë

Conte “qan” mungesën e sulmuesve, Interi i tij pëson humbjen e parë

Bleona ‘trullos’ fansat e saj me fotografinë e fundit

Bleona ‘trullos’ fansat e saj me fotografinë e fundit

Pulisic: Mund të jap shumë në Premierligë

Pulisic: Mund të jap shumë në Premierligë

Thiago Alcantara kundër VAR, ky është arsyetimi i tij

Thiago Alcantara kundër VAR, ky është arsyetimi i tij

Adriana dhe Irina shkëlqejnë në kopërtinën e ‘Vogue’

Adriana dhe Irina shkëlqejnë në kopërtinën e ‘Vogue’

MODERATORI KOSOVAR THOTË SE U NGACMUA SEKSUALISHT NGA NJË POLIC

MODERATORI KOSOVAR THOTË SE U NGACMUA SEKSUALISHT NGA NJË POLIC

Unikkatil ‘çmend’ serbët, bëjnë veprimin e pahijshëm në raport me reperin shqiptar

Unikkatil ‘çmend’ serbët, bëjnë veprimin e pahijshëm në raport me reperin shqiptar

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina