Dy lëvizje të cilat zhbllokojnë nervin shiatik: Në çast bllokojnë dhembjen! (Video)

03.03.2019 09:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dy lëvizje të cilat zhbllokojnë nervin shiatik: Në çast bllokojnë dhembjen! (Video)

Shiatikun patjetër duhet trajtuar në mënyrë mjekësore, ndërkaq mjeku do t’ju përshkruaj terapinë që do t’ju jetë më e mira

Pos ilaçeve, do të duhej të provonit edhe teknika të cilat nuk mund t’ju dëmtojnë, por mund t’ju lehtësojnë dhembjen, transmeton Telegrafi.

Po ju paraqesim dy ushtrime të lehta të cilat në çast ju ndihmojnë te shiatiku i kileve (Hernia incarcerata):

1. Zgjatja

Shtrijuni në sipërfaqe të rrafshët, lakoni këmbën në të cilën ndieni dhembje dhe tërhiqeni lehtë në drejtim të supit.

Kur të ndieni që po zgjatet, provoni që në atë pozitë të qëndroni 30 sekonda.

Pastaj shtrijeni këmben, pushoni dhe përsëriteni edhe dy herë.

2. Këmbët e kryqëzuara

Shtrijuni në sipërfaqe të rrafshët dhe këmbën e cila ju dhemb qiteni sipër tjetrës, sikur i kryqëzoni këmbët.

Këmbën e cila nuk ju dhemb kapeni me duar nën gju dhe lehtë tërhiqeni drejt vetes. Mbajeni 30 sekonda dhe ngadalë kthejeni në pozitën fillestare. Gjithashtu përsëriteni dy herë.

Sado që t’ju tingëllojë paradoksalisht, mbajeni në mend që aktiviteti dhe lëvizshmëria janë mënyra më efikase që të luftoni kundër dhembjes për shkak të shiatikut.

Punoni edhe në qarkullimin e gjakut dhe përpiquni që sa më shumë të forconi muskujt e shpinës.

Vërejtje: Është shumë me rëndësi që të dy ushtrimet t’i bëni ngadalë, me marrje të drejtë fryme dhe me shtrirje të mirë, në mënyrë që të mos lëndoheni më shumë.

/Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mark Zuckerberg i Facebook “i mbijeton” votës së lidershipit

Mark Zuckerberg i Facebook “i mbijeton” votës së lidershipit

Kanadaja ndalon shitjet e makinave me karburant deri në vitin 2040

Kanadaja ndalon shitjet e makinave me karburant deri në vitin 2040

Lamtumirë BlackBerry Messenger

Lamtumirë BlackBerry Messenger

Google shtrëngon masat për shtojcat dhe aplikacionet e Chrome

Google shtrëngon masat për shtojcat dhe aplikacionet e Chrome

Conte harron Juven, flet si interist: Do të shpërblej me punë besimin (Video)

Conte harron Juven, flet si interist: Do të shpërblej me punë besimin (Video)

Uber raporton humbje prej 1 miliardë dollarësh

Uber raporton humbje prej 1 miliardë dollarësh

Google Maps tregon pjatat më të preferuara të restoranteve

Google Maps tregon pjatat më të preferuara të restoranteve

Me Excel për iPhone mund të importoni databaza me kamerën e telefonit

Me Excel për iPhone mund të importoni databaza me kamerën e telefonit

Google kundër aplikacioneve të cilat shesin drogë

Google kundër aplikacioneve të cilat shesin drogë

T-Series, kanali i parë në YouTube me 100 milionë abonentë

T-Series, kanali i parë në YouTube me 100 milionë abonentë

Rekord Evropian për transmetimet e të dhënave mbi fibrat optike

Rekord Evropian për transmetimet e të dhënave mbi fibrat optike

Google Maps fillon raportimin e kamerave të shpejtësisë në 40 vende të botës

Google Maps fillon raportimin e kamerave të shpejtësisë në 40 vende të botës

Puna nga shtëpia, një prej trendeve globale në rritje

Puna nga shtëpia, një prej trendeve globale në rritje

Përkeqësohet gjendja shëndetësore e Assange në burg

Përkeqësohet gjendja shëndetësore e Assange në burg

E-mailet Konfidenciale të Gmail vinë edhe në G Suite

E-mailet Konfidenciale të Gmail vinë edhe në G Suite

Huawei kërkon nga një gjykate Amerikane të anulojë sanksionet

Huawei kërkon nga një gjykate Amerikane të anulojë sanksionet