Durim Berisha, këshilltari i Kurtit, sulmon amerikanët

29.03.2020 18:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Durim Berisha, këshilltari i Kurtit, sulmon amerikanët

Për kohën e shkurtër sa ishte Kryeministër i zgjedhur, Albin Kurti ishte kujdesur t’iu gjente vende pune në oborrin qeveritar, një pjesë të njerëzve që s’kishin lënë të zezë pa thënë për SHBA’në. Në mesin e antiamerikanëve ishte edhe Agon Hamza, një majtist që bënte thirrje të mos lejoheshin amerikanët as të votojnë. Ne oborrin e Kurtit në Qeveri ka gjetur vend edhe një person tjetër i cili flet fjalë të mira për Erdoganin dhe lëshon akuza ndaj SHBA’së.

Kur u emërua Durim Berisha në pozitën e Këshilltarit të Jashtëmtë Kryeministrit u bë lajm sepse Qeveria gënjeu kur tha se i njëjti kishte shkallën më të shkencore. Një ditë më vonë, Zyra e Albin Kurtit e rregulloi njoftimin dhe tregoi të vërtetën për kosovarin që po kryen studime të doktoratës në Gjermani.

Studenti që po kryen  doktoratën pranë Heinrich Heine University në Düsseldorf kishte treguar në FB se si kishte takuar Rexhep Taip Erdogan dhe tre udhëheqës tjerë turq. Kishte thënë se të gjithë, në këto takime, pa dallim i kishin ofruar mikëprtje dhe afërsi.

Por, Këshilltari i Kurtit ka fjalë tjera kur flet për zyrtarët amerikanë të punojnë në Kosovë. Në një postim tjetër, Berisha kishte kërkuar shpjegime nga analistët shpjegime se si është përvoja e tyre në ndarjen e tallit me zyrtarët vendorë e ndërkombëtarë të USAID’it. Kjo e fundit është organizatë qeveritare e SHBA’së që ka selinë edhe në Prishtinë.

Në fillim të këtij viti, Berisha kishte shkruar edhe për një deklaratë të Ambasadorit Philip Kosnett, i cili kishte paralajmëruar se SHBA’së s’do të ndërhynte në procesin e dialogut Kosovë-Serbi.

Berisha kishte pyetur Ambasadorin amerikan se pse po ndërhynte në çështjen e tarifës së vendosur nga Qeveria e Kosovës ndaj produkteve serbe e boshnjake.

“Ev Kosnett q’po ma qojshe mallin e Dastid Pallaskes edhe ti. Veq pak me i gjate koke”, kishte komentuar ai.

Berisha kishte shkuar edhe më tutje në akuza në drejtim të USAIDit në Kosovë. Kishte shkruar se USAID ka prodhuar hajnat më të mëdhenj në Kosovë. Ka thënë se këta “hajna” kanë pasur detyrë të ndajnë tallin dhe të kryejnë shërbime për agjencinë amerikane.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut, thotë se shqiptarët e serbët duhet të kenë raporte të mira

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut, thotë se shqiptarët e serbët duhet të kenë raporte të mira

Më 15 qershor fluturimi i parë nga Austria në Kosovë

Më 15 qershor fluturimi i parë nga Austria në Kosovë

Maqedoni e V.: Të gjithë duan zgjedhje, por nuk pajtohen për datën

Maqedoni e V.: Të gjithë duan zgjedhje, por nuk pajtohen për datën

Dy vëllezërit nga Gjilani kanë nevojë për trajtim jashtë vendit

Dy vëllezërit nga Gjilani kanë nevojë për trajtim jashtë vendit

NISMA ende s’i ka emrat e ministrave

NISMA ende s’i ka emrat e ministrave

2500 punëtorë të KEK-ut nënshkruajnë peticion, kërkojnë kthimin e Njazi Thaçit ose protesta

2500 punëtorë të KEK-ut nënshkruajnë peticion, kërkojnë kthimin e Njazi Thaçit ose protesta

Greqia do të rihapë kufijtë për 29 vende

Greqia do të rihapë kufijtë për 29 vende

Abdullahu: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese ja mori pushtetin VV-së

Abdullahu: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese ja mori pushtetin VV-së

Ish – diplomati serb: Shqiptarët janë të talentuar për politikë, po luajnë lojë të dyfishtë me Amerikën

Ish – diplomati serb: Shqiptarët janë të talentuar për politikë, po luajnë lojë të dyfishtë me Amerikën

Ministra e Financave ndan 10 mijë euro për rindërtimin e shkollës së djegur në Dajac të Malit të Zi

Ministra e Financave ndan 10 mijë euro për rindërtimin e shkollës së djegur në Dajac të Malit të Zi

​Shqipëri, nga 1 qershori hapen plazhet dhe kufijtë tokësorë

​Shqipëri, nga 1 qershori hapen plazhet dhe kufijtë tokësorë

Ky është vendimi që mori UP-ja për afatin e provimeve

Ky është vendimi që mori UP-ja për afatin e provimeve

Meta: Shumë e rëndësishme që në Kosovë të mbizotërojë sjellja evropiane ndaj institucioneve

Meta: Shumë e rëndësishme që në Kosovë të mbizotërojë sjellja evropiane ndaj institucioneve

Paga mesatare në Kosovë 602 euro, nga 2012 u rrit për 39.7 për qind

Paga mesatare në Kosovë 602 euro, nga 2012 u rrit për 39.7 për qind

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

“Vendimi i deputetëve për ta bërë Hotin kryeministër mund të jetë kundër vullnetit tim si qytetar, por është legjitim dhe legal”

“Vendimi i deputetëve për ta bërë Hotin kryeministër mund të jetë kundër vullnetit tim si qytetar, por është legjitim dhe legal”