Duhet të konsumojmë çokollata gjatë shtatzënisë?

09.02.2016 11:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Duhet të konsumojmë çokollata gjatë shtatzënisë?

Çokollata është e pasur me flavanoide dhe mund të nxisë rritjen e fetusit si dhe të bëjë placentën më efikase, thuhet në një studim të ri. Studimi përfshiu kontrollin e 129 femrave në mes të 11 dhe 14 javëve. Ato konsumuan një total prej 30 gram çokollatë në ditë për 12 javë.

Bashkautori i studimit dr. Emanuel Bujold, i “Université Laval Quebec”, tha se, “ky studim tregon se çokollata mund të ketë ndikim pozitiv në placentë dhe në zhvillimin e fetusit.

Prandaj në bazë të këtij studimi rekomandohet që gratë shtatzënë të mos stepen nga dëshira për të konsumuar çokollatë. Foshnjat gjashtë muaj pas lindjes u vlerësuan për temperamentin e tyre. Duket se diçka në çokollatë mbron fetusin në rritje kundër stresit antenatal.

Dhe foshnjat, nënat e të cilave “hëngrën çokollatë përditë lindën foshnja që qeshin lehtë, zbutet menjëherë dhe i përgjigjen edhe ambientit. Mundësitë që efektet qetësuese të çokollatë janë antistres i fuqishëm tregojnë përfitimet e saj për foshnjat.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve