Duda me parti të re pas largimit nga VAKAT

14.01.2020 11:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Duda me parti të re pas largimit nga VAKAT

Unioni Socialdemokrat, kështu do të quhet partia më e re në Republikën e Kosovës e që do të drejtohet nga deputetja, Duda Balje, shkruan Gazeta Express.

Njoftimin për krijimin e partisë Balje e ka dhënë përmes në njoftimi në profilin e saj zyrtar, derisa ka treguar se tashmë ka filluar punën subjekti më i ri i regjistruar në Komisionin Qendror Zgjedhor.

“Partia është krijuar nga një numër i madh njerëzisht që kanë një mendim të përbashkët, me synime të njëjta për t’i dhënë diçka ndryshe skenës politike”, ka shkruar Balje. 

Sipas saj Unioni Socialdemokrat është një parti e atyre që punojnë për ndryshime dhe jo e atyre që vetëm flasin për to.

“SDU është partia e atyre që jetojnë nga puna, dija e angazhimi , dhe jo e atyre që jetojnë nga keqpërdorimi i punës se njerëzve, dijes dhe angazhimit”, thuhet ndër të tjera.

Duda Balje kishte ndarë rrugët me VAKAT-in pas zgjedhjeve të parakohshme, derisa kishte drejtuar akuza të shumta në drejtim të udhëheqësisë së VAKAT-it.

Vendimin për largim Balje kishte thënë se e ka marrë pasi që për një periudhe të gjatë ishte  prishur harmonia brenda partisë dhe agresiviteti brenda kishte arritur kulmin në fushatën për zgjedhjet e 6 tetorit.

“Vendimi im është personal, por edhe moral, si një përgjigje që nuk dua të legjitimizojë disa aktivitete që ndërlidhen me punën e  partisë (DSB), si dhe me lëvizjet politike dhe interesat, të bëra nga një rreth i ngushtë njerëzish kryesisht për qëllim dhe ambicie personale, duke marrë parasysh komunitetin dhe pasojat e mundshme”, kishte deklaruar Balje.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Për ndarjen e Kosovës bëhej fjalë për 50 miliardë euro dhe Trepçën si pjesë e Serbisë (Video)

Haradinaj: Për ndarjen e Kosovës bëhej fjalë për 50 miliardë euro dhe Trepçën si pjesë e Serbisë (Video)

Vrau duke goditur me sëpatë 50-vjeçarin, ky është autori i krimit makabër në Korçë

Vrau duke goditur me sëpatë 50-vjeçarin, ky është autori i krimit makabër në Korçë

Haradinaj: Do të kisha qejf unë ta hiqja taksën ndaj Serbisë

Haradinaj: Do të kisha qejf unë ta hiqja taksën ndaj Serbisë

Tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.7 në Kubë, pritet katastrofa

Tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.7 në Kubë, pritet katastrofa

Tërmet në Shqipëri, ndihet edhe në Kosovë

Tërmet në Shqipëri, ndihet edhe në Kosovë

Vrasje për një vend në varreza, e qëllon më sëpatë në mes të qytetit (Video)

Vrasje për një vend në varreza, e qëllon më sëpatë në mes të qytetit (Video)

Vritet një polic dhe dy të tjerë plagosen në Zhur të Prizrenit (Video)

Vritet një polic dhe dy të tjerë plagosen në Zhur të Prizrenit (Video)

Nuk ka marrëveshje LVV-LDK, s’bën punë as QUINT-i

Nuk ka marrëveshje LVV-LDK, s’bën punë as QUINT-i

Presidenti Thaçi e mirëpret planin e Donald Trump për Lindjen e Mesme

Presidenti Thaçi e mirëpret planin e Donald Trump për Lindjen e Mesme

E jashtëzakonshme/Në Kinë nis dhe përfundon spitali brenda 48 orëve

E jashtëzakonshme/Në Kinë nis dhe përfundon spitali brenda 48 orëve

Ende nuk ka marrëveshje, vazhdonë takimi ndërmjet LVV – LDK – QUINT, pa ambasadorin Kosnett

Ende nuk ka marrëveshje, vazhdonë takimi ndërmjet LVV – LDK – QUINT, pa ambasadorin Kosnett

Në Turqi dyshohet për 12 persona të prekur nga coronavirusi

Në Turqi dyshohet për 12 persona të prekur nga coronavirusi

Abazi: Bedri Hamza lexon komunikata, të cilave nuk u beson as vet

Abazi: Bedri Hamza lexon komunikata, të cilave nuk u beson as vet

Këto janë katër pikat kryesore të “Planit për Paqe në Lindjen e Mesme” të presidentit Trump

Këto janë katër pikat kryesore të “Planit për Paqe në Lindjen e Mesme” të presidentit Trump

Nënkryetarët e Kuvendit marrin pjesë në Sesionin e Parë të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Nënkryetarët e Kuvendit marrin pjesë në Sesionin e Parë të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Çollaku: Befasuese, kërkesa e Kurtit për ambasadorët – tërheqjen e Konjufcës do që ta shes si trysni ndërkombëtare

Çollaku: Befasuese, kërkesa e Kurtit për ambasadorët – tërheqjen e Konjufcës do që ta shes si trysni ndërkombëtare