“Dua një shtëpi të futemi brenda”/ Tërmeti, historia e 34-vjeçares së sëmurë dhe nënës së saj të verbër

01.12.2019 21:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Dua një shtëpi të futemi brenda”/ Tërmeti, historia e 34-vjeçares së sëmurë dhe nënës së saj të verbër

Ndër të prekurit e tërmetit të 26 nëntorit është edhe familja Plaku në Shijak, saktësisht 34-vjeçarja Xhuana Plaku, e cila ka probleme me shikimin (e verbër në njërin sy) dhe mamaja e saj e verbër, Igballe.

Banesa e tyre pësoi dëmtime që në tërmetin e shtatorit, ku ekspertët e cilësuan si të pabanueshme.

“Nuk kishim ku jetonim, [kështu që] ndenjëm aty”, tregon Xhuana gjatë një lidhjeje direkte në edicionin e jashtëzakonshëm informativ të Top Channel.

Por tërmeti i 26 nëntorit do t’i jepte shtëpisë goditjen finale. Xhuana, babai i së cilës ndërroi jetë kur ajo ishte 3 vjeçe duke e lënë të vetme me mamanë e sëmurë rrëfen momentet e tmerrit:

“Derisa u ngritëm ne ranë komplet gurë, sepse shtëpia është e pabanueshme ; ranë suvatimet, të gjitha brenda. Dolëm përjashta dhe kaq. Tani na mori çuni i xhaxhait dhe jemi aty, te xhaxhai. Pata frikë se ishte një lëkundje e fortë, mezi hapëm derën, sepse është e vjetër, e dëmtuar. Kanë ardhur ekspertë, e kanë verifkuar, kanë thënë është e pabanueshme, ndërsa shërbim mjekësor jo. Erdhën të komunës na ofruan çadër, por ne nuk jemi për çadër. Unë jam me operim në zemër mami me infarkt”, tregon Xhuana.

Kërkesa e saj është një dhe e vetme:

“Dua një shtëpi të futemi brenda, dua një banesë, kudo që të të jetë.”

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

Thaçi: Po mendoj dekretimin e Kurtit pasi është i nominuar për Kryeministër dhe ka caktuar gjysmën e Qeverisë

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

6 orë po presin bashkatdhetarët në kufirin Serbi-Hungari

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Walker: Formojeni Qeverinë dhe jepni pushim Thaçit – ai tashmë është i thinjur

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Denoncuesi i masakrës së Reçakut shkon në Presidencë, e takon Thaçin

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Kurti para studentëve: Si kryeministër premtoj zvogëlim të pushtetit

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Avdullah Hoti flet se LDK’së i takon Presidenti në kohën kur s’ka ende koalicion me VV’në

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Donika Gërvalla: Mjerë ai popull që pret diçka prej Isa Mustafës

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Cakaj: I falënderoj krerët e partive për marrëveshjen e unitetit për Preshevën

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Nagavci: Thaçi i anshëm dhe kundër LV!, po dëshiron të krijoj huti te qytetarët e presion tek LV!

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Prizren/ Burri vrau bashkëshorten nga xhelozia. Gjykata dënon shtetin pse se mbrojti, 95 mijë euro për fëmijët

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Atentati me armë zjarri në Vlorë/ Gjendet e djegur makina e autorëve dhe arma në bagazh (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)

Haradinaj thotë se do ta shqyrtonte mundësinë e koalicionit nëse vjen oferta (Video)

Engel letër admiralit Foggo: Kujdes me deklaratat për Serbinë

Engel letër admiralit Foggo: Kujdes me deklaratat për Serbinë

Fshatrat e panjohur shqiptare ne zemër të Serbisë. Zyrtarisht nuk ekzistojnë

Fshatrat e panjohur shqiptare ne zemër të Serbisë. Zyrtarisht nuk ekzistojnë

Cilët faktorë po i çojnë kosovarët drejt vetëvrasjes?

Cilët faktorë po i çojnë kosovarët drejt vetëvrasjes?

VV-ja e shoqëria civile e shohin të mundshëm miratimin e buxhetit nga Kuvendi, por jo edhe LDK-ja

VV-ja e shoqëria civile e shohin të mundshëm miratimin e buxhetit nga Kuvendi, por jo edhe LDK-ja