Drejtori i RTVOra: Duan ta mbyllin televizionin se kemi qenë të ndershëm dhe të vërtetë

15.05.2020 18:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Drejtori i RTVOra: Duan ta mbyllin televizionin se kemi qenë të ndershëm dhe të vërtetë

Drejtori i Informacionit në RTVOra, Brahim Shima deklaroi se vendimi i Inspektoratit Shtetëror Shëndetësor për gjobitjen është marrë vetëm nga dy foto.

“Nuk mund ti mbyllësh gojën sedo të flasë. Nuk po mbyll biznesin por po mbyll fjalën e lirë. Kemi qenë të ndershëm përballë shikuesve dhe beteja do të vazhdojë. Vendimi për mbylljen dhe lënien afat për 30 ditë të ankimimit të këtij vendimi po në këtë institucion është skandaloz”, tha ai.
Një ditë pas gjobitjes në mënyrë të paprecedentë me 20 milionë lekë ISHSH ndërmerr dhe një hap tjetër të rëndë duke kërkuar mbylljen e sinjalit të RTV Ora.

Po ashtu, Qendra Evropiane për Liri të Shtypit dhe të Medies ka reaguar në lidhje me vendimin për mbylljen e televizionit ORA.

Përmes një postimi në Twitter, ky institucion shprehet se është e shqetësuar për këtë vendim.

Sipas tyre, mbyllja e sinjalit të transmetimit të RTV ORA është një rast i paprecedent dhe se të thuash të vërtetën në Shqipëri është shumë e vështirë.

”Qendra Evropiane për Liri të Shtypit dhe të Medias është e shqetësuar me urdhrin për mbylljen e RTV ORA në Shqipëri për shkak të ‘mosrespektimit’ të masave të Covid19. Derisa të mbledhim më shumë info, lexoni raportin tonë për Shqipërinë. Të thuash të vërtetën në Shqipëri është e vështirë sidomos në këto kohë. Një rast i paprecedentë po ndodh. Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor kërkon mbylljen e sinjalit të transmetimit të RTV Ora.”

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Drejtori i RTVOra: Duan ta mbyllin televizionin se kemi qenë të ndershëm dhe të vërtetë

Drejtori i RTVOra: Duan ta mbyllin televizionin se kemi qenë të ndershëm dhe të vërtetë

Arrestohet një person i dyshuar për ‘fajde’

Arrestohet një person i dyshuar për ‘fajde’

Vdekja e 26 vjeçarit nga Gjilani, Vitia thotë se hetuesia po merret me rastin

Vdekja e 26 vjeçarit nga Gjilani, Vitia thotë se hetuesia po merret me rastin

Kurti: Faza e dytë fillon më 18 maj

Kurti: Faza e dytë fillon më 18 maj

Çfarë u thoshte prindërve Agon Musliu kur ishte në Gjermani

Çfarë u thoshte prindërve Agon Musliu kur ishte në Gjermani

Kur mund t’i tërheqin gjërat e tyre nga konvikti studentët?

Kur mund t’i tërheqin gjërat e tyre nga konvikti studentët?

Realizohet shkëmbim diskutimesh mbi procesin integrues të BE-së

Realizohet shkëmbim diskutimesh mbi procesin integrues të BE-së

Bislimi i PDK-së, dështimi me testimet është një nga 100 dështimet më të mëdhaja të Kurtit

Bislimi i PDK-së, dështimi me testimet është një nga 100 dështimet më të mëdhaja të Kurtit

Gjilani vazhdon me lirimin e hapësiave publike nga uzurpatorët

Gjilani vazhdon me lirimin e hapësiave publike nga uzurpatorët

Sylë Tahirsylaj tregon se sa janë të rrezikshme erërat e fundit

Sylë Tahirsylaj tregon se sa janë të rrezikshme erërat e fundit

Rriten çmimet e produkteve bujqësore

Rriten çmimet e produkteve bujqësore

Kurti: Konsumimi i prodhimeve vendore shumë i rëndësishëm në mbështetje të prodhuesve

Kurti: Konsumimi i prodhimeve vendore shumë i rëndësishëm në mbështetje të prodhuesve

Tërnava: Të presim edhe pak ditë për hapjen e xhamive

Tërnava: Të presim edhe pak ditë për hapjen e xhamive

Paralajmërohet protestë masive me autobusë në Kosovë

Paralajmërohet protestë masive me autobusë në Kosovë

NISMA numëron një sërë problemesh rreth mësimit në distancë, jep rekomandime për testin e Maturës

NISMA numëron një sërë problemesh rreth mësimit në distancë, jep rekomandime për testin e Maturës

Shërbimi Korrektues i Kosovës nga e hëna do të fillojë me lehtësimin e masave

Shërbimi Korrektues i Kosovës nga e hëna do të fillojë me lehtësimin e masave