Drejtorët e shkarkuar: Gjesti i Ahmetit tregon mungesë respekti ndaj VV-së

08.11.2018 14:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Drejtorët e shkarkuar: Gjesti i Ahmetit tregon mungesë respekti ndaj VV-së

Mosparalajmërimin për shkarkim, Vitia e cilësoi si ikje e kryetarit Ahmeti nga ballafaqimi.
Dy ish-drejtorët e Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës, Arben Vitia, Nora Kelmendi dhe drejtori i Kulturës, Yll Rugova, kanë mbajtur konferencë për media, gjatë së cilës janë shprehur se nuk ka qenë e drejtë që Kryetari Ahmeti ka marrë vendim për shkarkim të tyre, pa folur me ta.

Sipas tyre, lajmin e kanë marrë nga një emision televiziv, raporton Ekonomia Online.

Arben Vitia, tashmë ish-drejtor i Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, ka thënë se indikacion për shkarkime të tyre ka pasur nga kryetari i Prishtinës, pasi sipas tij, ka muaj që kryetari nuk përgjigjet në email-ët e tyre, as në telefonat dhe shkrimet e tyre drejtuar atij.

“Falë punës së përbashkët kemi arritur të ndryshojmë konceptin e qeverisjes në Prishtinë. Siç jeni informuar mbrëmë, kryetari largoi Vetëvendosjen nga qeverisja në Prishtinë. Edhe ne e kuptuam nga po ky emision televiziv. Kjo qeverisje u fitua me angazhimin e mijëra vullnetarëve. Është e qartë se kryetari pas mandatit të dytë nuk i bëhet vonë për angazhimin e aktivistëve e as për premtimet që ua dha”.

Mosparalajmërimin për shkarkim, Vitia e cilësoi si ikje e kryetarit Ahmeti nga ballafaqimi.

Ai tha se Ahmeti nuk u ka krijuar hapësirë as për të kërkuar sqarim nga ai.

“Në çdo prononcim e kam theksuar se kjo punë nuk do bëhej pa Vetëvendosje. Unë nuk kam koment, mbrëmë në ora tetë e kuptova nga emisioni, emisioni ishte i incizuar më herët. Ka pasur kohë deri në deklarim të na thërrasë, por nuk e ka bërë. Kjo flet për një ikje nga ballafaqimi i kryetarit Ahmeti. Nuk na ka dhënë as hapësirë me lypë sqarim”.

Nora Kelmendi, ish-drejtoreshë e Kadastrit, ka thënë se një veprim i tillë tregon mungesë respekti për ta, raporton EO.

“Kjo tregon se ai e kishte shumë të vështirë të ballafaqohej sy më sy me mua dhe Benin. Gjesti tij tregon një qyqarllëk dhe mungesë guximi e respekti ndaj LVV-së. Pas 5 vite punë, Shpendi nuk arriti t’i gjejë pesë minuta të bisedojë me ne. Të largoj VV-në nga qeverisja tregon se ky kryetar e ka larguar programin me të cilin kemi fituar”.

Yll Rugova, drejtor i Kulturës në Komunën e Prishtinës, ka thënë se kjo nuk do të jetë ndalesë për ta, por do të vazhdojnë me projekte edhe më të mëdha si Lëvizje Vetëvendosje.

“Pa marrë parasysh a quhet shkarkim apo si, Lëvizja Vetëvendosje është larguar dje nga Komuna e Prishtinës duke kriju mundësi që të krijohen koalicione të reja brenda qeverisjes. Jam i bindur që shumë shpejt si Vetëvendosje do vazhdojmë të bëjmë projekte edhe më të mëdha, dhe më të mira”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Drejtorët e shkarkuar: Gjesti i Ahmetit tregon mungesë respekti ndaj VV-së

Drejtorët e shkarkuar: Gjesti i Ahmetit tregon mungesë respekti ndaj VV-së

BERZH, hua 6 milionë euro Shqipërisë për energjinë e gjelbër

BERZH, hua 6 milionë euro Shqipërisë për energjinë e gjelbër

Hoxha kërkon më shumë përkushtim për zbatimin e Agjendës Evropiane të Reformave

Hoxha kërkon më shumë përkushtim për zbatimin e Agjendës Evropiane të Reformave

Arrestohen dy persona të dyshuar për kryerjen e veprave penale ‘marrje ryshfeti’, ‘dhënie ryshfeti’ dhe ‘përvetësim në detyrë’

Arrestohen dy persona të dyshuar për kryerjen e veprave penale ‘marrje ryshfeti’, ‘dhënie ryshfeti’ dhe ‘përvetësim në detyrë’

Haradinaj: Prioritet yni, avancimi drejt Bashkimit Evropian

Haradinaj: Prioritet yni, avancimi drejt Bashkimit Evropian

BE konfirmon se takimi Thaçi-Vuçiq do të mbahet në orët e pasditës

BE konfirmon se takimi Thaçi-Vuçiq do të mbahet në orët e pasditës

O’Connell flet për korrigjimin e kufijve: Qëndrimi i Britanisë është i njëjtë me atë të vitit 2005

O’Connell flet për korrigjimin e kufijve: Qëndrimi i Britanisë është i njëjtë me atë të vitit 2005

Lluka: Investimi në kapitalin njerëzor dhe në krijimin e rezervuarve natyrorë të ujit, jetik për të ardhmen

Lluka: Investimi në kapitalin njerëzor dhe në krijimin e rezervuarve natyrorë të ujit, jetik për të ardhmen

Zyrtarët e BE-së i bëjnë thirrje Greqisë për stabilitet financiar

Zyrtarët e BE-së i bëjnë thirrje Greqisë për stabilitet financiar

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

Hoxhaj fton qytetarët për bojkotimin e prodhimeve të Serbisë

BE-ja beson se tani vërtet nis faza vendimtare e dialogut

BE-ja beson se tani vërtet nis faza vendimtare e dialogut

MTI-ja, ‘e palëkundur’ për taksën ndaj produkteve serbe

MTI-ja, ‘e palëkundur’ për taksën ndaj produkteve serbe

Qeveria e Kosovës dorëzohet para presionit të Listës Serbe

Qeveria e Kosovës dorëzohet para presionit të Listës Serbe

Qeveria zotohet se nuk do ta revokojë vendimin për taksë ndaj prodhimeve të Serbisë

Qeveria zotohet se nuk do ta revokojë vendimin për taksë ndaj prodhimeve të Serbisë

Ministri serb: Zor të ndalohet anëtarësimi i Kosovës në Interpol

Ministri serb: Zor të ndalohet anëtarësimi i Kosovës në Interpol

Këshilltari i Presidentit tregon se për çfarë do të diskutojë Thaçi me Vuçiqin të enjten

Këshilltari i Presidentit tregon se për çfarë do të diskutojë Thaçi me Vuçiqin të enjten