Drejtësia “mbledh” mazhorancën, 88 vota në Kuvend (Video)

30.03.2017 21:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Drejtësia “mbledh” mazhorancën, 88 vota në Kuvend (Video)

Si për të sfiduar të gjithë skeptikët, të enjten mazhoranca tregoi se nuk kishte rrjedhje në vota. Zërat brenda PS-së dhe LSI-së janë bërë të larmishëm, por në seancë dhe votim, Reforma në Drejtësi bashkoi mazhorancën.

Shtatë ligjet e rëndësishme, të cilat janë pjesë e Reformës në Drejtësi, morën 85 votat e plota të Aleancës për Shqipërinë Europiane, plus ato të Mhill Fufit dhe dy deputetëve të LIBRA-s, Ben Blushi dhe Mimoza Hafizi, duke e çuar numrin e tyre në 88.

Tashmë, nga paketa e ligjeve shoqëruese të Reformës në Drejtësi mbeten ende për t’u diskutuar e votuar edhe 20 ligje.

Por pavarësisht avancimit në këto ligje, procesi i “vetting”-ut vijon ende të jetë i bllokuar, për sa kohë opozita nuk paraqet 3 emrat e saj për anëtar të Komisionit që do të përzgjedhë anëtarët e Komisionit të “Vetting”-ut.

Veprim ky, i cili ka çuar në paralizimin e të gjithë Reformës në Drejtësi dhe mosvënien në punë të institucioneve të reja, që dalin pas votimit unanim të ndryshimeve kushtetuese të 21-22 korrikut.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë për krime lufte ndaj ish-policit serb

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë për krime lufte ndaj ish-policit serb

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

35 familje në Gjilan përfitojnë nga një lopë qumështore

35 familje në Gjilan përfitojnë nga një lopë qumështore

Thaçi në Berlin i kërkon Vetëvendosjes ta formojë Qeverinë

Thaçi në Berlin i kërkon Vetëvendosjes ta formojë Qeverinë

Shpenzimeve e Qeverisë për tre muaj mbi 500 milionë euro

Shpenzimeve e Qeverisë për tre muaj mbi 500 milionë euro

Aktakuzë kundër dy shtetasve të Shqipërisë për kontrabandim me migrantë

Aktakuzë kundër dy shtetasve të Shqipërisë për kontrabandim me migrantë

Korab Sejdiu: VV e LDK-ja nuk  meritojnë spektakle dhe fyerje publike të ndërsjellta të nivelit adoleshent, mbi 400 mijë persona besuan

Korab Sejdiu: VV e LDK-ja nuk meritojnë spektakle dhe fyerje publike të ndërsjellta të nivelit adoleshent, mbi 400 mijë persona besuan

NATO ultimatum Prishtinës dhe Beogradit: Po e pengoni ekonominë dhe politikën, zgjidheni problemin

NATO ultimatum Prishtinës dhe Beogradit: Po e pengoni ekonominë dhe politikën, zgjidheni problemin

Rrëzikshmëri e lartë në kryeqytet, ajri sërish ndotet në përmasa të mëdha

Rrëzikshmëri e lartë në kryeqytet, ajri sërish ndotet në përmasa të mëdha

Sindikalistët kërkojnë takim urgjent me krerët e shtetit, arsyja Ligji për Paga

Sindikalistët kërkojnë takim urgjent me krerët e shtetit, arsyja Ligji për Paga

“Pallatet e shkërmoqura s’kishin grimcë llaçi”/ Koçi rrëfen detajet rrënqethëse të Thumanës, ja kush i vrau viktimat

“Pallatet e shkërmoqura s’kishin grimcë llaçi”/ Koçi rrëfen detajet rrënqethëse të Thumanës, ja kush i vrau viktimat

Gjykata Speciale do ta tregojë vlerën e saj në muajt në vazhdim ka thënë Kosnett

Gjykata Speciale do ta tregojë vlerën e saj në muajt në vazhdim ka thënë Kosnett

Murati: Tani ka më shumë kërkesa nga LDK

Murati: Tani ka më shumë kërkesa nga LDK

BQK-ja mbyll “Monego” dhe “Iute Credit”

BQK-ja mbyll “Monego” dhe “Iute Credit”

Kryesimi i OSBE/ Takimi i Ramës në Bratislavë nis çuditshëm (video)

Kryesimi i OSBE/ Takimi i Ramës në Bratislavë nis çuditshëm (video)

KEK-u thotë është i gatshëm për sezonin dimëror

KEK-u thotë është i gatshëm për sezonin dimëror