Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

28.03.2020 18:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Drejtori Klinik i Spitalit të Përgjithshëm të Gjilanit, anestezilogu Ukshin Ismajli, ka folur enkas për Mediafokus.info për pengesat e mëdha në ushtrimin profesionit të mjekut gjatë regjimit të kohës, në veçanti për t’i dalë në ndihmë nxënësve të helmuar në vitin 1990.

Lajmin për këtë ngjarje të tmerrshme e mori teksa ishte duke hyrë në sallën e operacionit, pasi ishte i vetmi anesteziolog shqiptar në atë kohë.

“Unë kam qenë duke i përgatitur për të hyrë në sallë të operacionit kur na erdhi lajmi për helmimin e nxënësve. Ne kemi qenë 13 mjekë shqiptarë duke punuar në Spital Regjional dhe jemi munduar ta bëjmë më të mirën e mundshme. Nuk e pyesnim askë për t’i dale në ndihmë nxënësve të helmuar ”, thotë dr. Uka për portalin Mediafokus.info.

Dr. Uka e kujton një moment kur në një takim, në vitin 1990, janë përballuar me etiketime të mëdha nga udhëheqja e policisë së asaj kohe, që e kishin marrë në menaxhim institucionin më të madh shëndetësor të regjionit.

“Na thanë ju jeni irredentista e fashista dhe na qortonin pse e keni bërë këtë e atë, unë iu përgjigja: jam anezestilog, unë di të shpëtoj jetë të njerëzve dhe këtë ma ka mundësuar Zoti”, thotë Ismajli për Mediafokus.info.

Në po këtë vit, ai e merr ditarin në dorë, për t’u dhënë mësim nxënësve të vitit të parë të shkollës së mesme të mjekësisë, përkatësisht lëndën e anatomisë dhe fiziologjisë.

“Në klasë, përpos ligjërimit të lëndëve, u kam dalë ndihmë nxënësve që ishin helmuar. Nuk dua ta kujtoj kurrë këtë situatë”, ka thënë Dr. Ukshin Ismajli.

Sot, anesteziologu i famshëm i rajonit të Gjilanit është edhe pjesë e Komitetit për menaxhimin e situatës kundër Covid-19, me vendim të kryetarit të Gjilanit, Lutfi Haziri.

“Ndihem i privilegjuar që jam pjesë e këtij Komiteti dhe besojmë që po bëjmë punë të madhe në parandalimin e përhapjes së virusit Covid-19”, ka theksuar ai./Mediafokus.info/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministrja italiane: Objekt abuzimesh seksiste prej “paaftësisë gjatë krizës së pandemisë”

Ministrja italiane: Objekt abuzimesh seksiste prej “paaftësisë gjatë krizës së pandemisë”

Murati, Lëvizja për Bashkim: Mosrespektimi i vendimit të Kushtetueses, është thirrje për anarki

Murati, Lëvizja për Bashkim: Mosrespektimi i vendimit të Kushtetueses, është thirrje për anarki

12 raste të reja me COVID-19, 9 të shëruar

12 raste të reja me COVID-19, 9 të shëruar

Telekomi mohon se ka dhomë të përgjimeve dhe përgjime të paautorizuara

Telekomi mohon se ka dhomë të përgjimeve dhe përgjime të paautorizuara

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut, thotë se shqiptarët e serbët duhet të kenë raporte të mira

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut, thotë se shqiptarët e serbët duhet të kenë raporte të mira

Më 15 qershor fluturimi i parë nga Austria në Kosovë

Më 15 qershor fluturimi i parë nga Austria në Kosovë

Maqedoni e V.: Të gjithë duan zgjedhje, por nuk pajtohen për datën

Maqedoni e V.: Të gjithë duan zgjedhje, por nuk pajtohen për datën

Dy vëllezërit nga Gjilani kanë nevojë për trajtim jashtë vendit

Dy vëllezërit nga Gjilani kanë nevojë për trajtim jashtë vendit

NISMA ende s’i ka emrat e ministrave

NISMA ende s’i ka emrat e ministrave

2500 punëtorë të KEK-ut nënshkruajnë peticion, kërkojnë kthimin e Njazi Thaçit ose protesta

2500 punëtorë të KEK-ut nënshkruajnë peticion, kërkojnë kthimin e Njazi Thaçit ose protesta

Greqia do të rihapë kufijtë për 29 vende

Greqia do të rihapë kufijtë për 29 vende

Abdullahu: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese ja mori pushtetin VV-së

Abdullahu: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese ja mori pushtetin VV-së

Ish – diplomati serb: Shqiptarët janë të talentuar për politikë, po luajnë lojë të dyfishtë me Amerikën

Ish – diplomati serb: Shqiptarët janë të talentuar për politikë, po luajnë lojë të dyfishtë me Amerikën

Ministra e Financave ndan 10 mijë euro për rindërtimin e shkollës së djegur në Dajac të Malit të Zi

Ministra e Financave ndan 10 mijë euro për rindërtimin e shkollës së djegur në Dajac të Malit të Zi

​Shqipëri, nga 1 qershori hapen plazhet dhe kufijtë tokësorë

​Shqipëri, nga 1 qershori hapen plazhet dhe kufijtë tokësorë

Ky është vendimi që mori UP-ja për afatin e provimeve

Ky është vendimi që mori UP-ja për afatin e provimeve