Dr Fauci: Koronavirusi mund të vrasë deri në 200 mijë amerikanë

29.03.2020 22:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dr Fauci: Koronavirusi mund të vrasë deri në 200 mijë amerikanë

Pandemia e koronavirusit mund të vrasë deri në 200 mijë amerikanë dhe me miliona tjerë mund të infektohen, ka paralajmëruar eksperti kryesor i qeverisë amerikane.

Dr Anthony Fauci, imazhi i task-forcës së administratës Trump kundër koronavirusit, këto parashikime i bëri të dielën, raporton BBC.

“Duke analizuar ato që po i shohim tani, do të thosha nga 100 deri në 200 mijë të vdekur”, tha ai për CNN.

Por ai menjëherë kërkoi që të mos i kapen për fjale . “Nuk dua të më kapeni për fjale. Është një cak shumë i lëvizshëm”, deklaroi ai, transmeton KOHA.

Dr Fauci shtoi se SHBA-ja, e cila tani ka më së shumti raste të prekura me koronavirus në botë, ishte “fokusi” i përhapjes globale.

“Kemi një problem serioz në New York, kemi një problem serioz në New Orleans, dhe do të kemi probleme serioze edhe nëpër zona tjera”, tha ai.

“Dua të shoh që testimet po bëhen në terren. Nëse mund ta bëjmë këtë… atëherë mendoj se mund t’i heqim disa kufizime”, u shpreh Dr Fauci.

Deri më tani, në vend janë konfirmuar së paku 125,433 raste, me 2,201 vdekje. SHBA-ja tejkaloi edhe Kinën edhe Italinë javën e kaluar për numrin e rasteve të raportuara.

Por bilanci i vdekjeve mbetet më i ulët sesa në vatrat tjera në botë, si në Itali, Spanjë e Kinë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Murati, Lëvizja për Bashkim: Mosrespektimi i vendimit të Kushtetueses, është thirrje për anarki

Murati, Lëvizja për Bashkim: Mosrespektimi i vendimit të Kushtetueses, është thirrje për anarki

12 raste të reja me COVID-19 dhe nëntë të shëruar në Kosovë

12 raste të reja me COVID-19 dhe nëntë të shëruar në Kosovë

12 raste të reja me COVID-19, 9 të shëruar

12 raste të reja me COVID-19, 9 të shëruar

Telekomi mohon se ka dhomë të përgjimeve dhe përgjime të paautorizuara

Telekomi mohon se ka dhomë të përgjimeve dhe përgjime të paautorizuara

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut, thotë se shqiptarët e serbët duhet të kenë raporte të mira

Vuçiq paralajmëron vazhdimin e dialogut, thotë se shqiptarët e serbët duhet të kenë raporte të mira

Më 15 qershor fluturimi i parë nga Austria në Kosovë

Më 15 qershor fluturimi i parë nga Austria në Kosovë

Dy vëllezërit nga Gjilani kanë nevojë për trajtim jashtë vendit

Dy vëllezërit nga Gjilani kanë nevojë për trajtim jashtë vendit

NISMA ende s’i ka emrat e ministrave

NISMA ende s’i ka emrat e ministrave

2500 punëtorë të KEK-ut nënshkruajnë peticion, kërkojnë kthimin e Njazi Thaçit ose protesta

2500 punëtorë të KEK-ut nënshkruajnë peticion, kërkojnë kthimin e Njazi Thaçit ose protesta

Greqia do të rihapë kufijtë për 29 vende

Greqia do të rihapë kufijtë për 29 vende

Abdullahu: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese ja mori pushtetin VV-së

Abdullahu: Vendimi i Gjykatës Kushtetuese ja mori pushtetin VV-së

Ish – diplomati serb: Shqiptarët janë të talentuar për politikë, po luajnë lojë të dyfishtë me Amerikën

Ish – diplomati serb: Shqiptarët janë të talentuar për politikë, po luajnë lojë të dyfishtë me Amerikën

Ministra e Financave ndan 10 mijë euro për rindërtimin e shkollës së djegur në Dajac të Malit të Zi

Ministra e Financave ndan 10 mijë euro për rindërtimin e shkollës së djegur në Dajac të Malit të Zi

​Shqipëri, nga 1 qershori hapen plazhet dhe kufijtë tokësorë

​Shqipëri, nga 1 qershori hapen plazhet dhe kufijtë tokësorë

Ky është vendimi që mori UP-ja për afatin e provimeve

Ky është vendimi që mori UP-ja për afatin e provimeve

Meta: Shumë e rëndësishme që në Kosovë të mbizotërojë sjellja evropiane ndaj institucioneve

Meta: Shumë e rëndësishme që në Kosovë të mbizotërojë sjellja evropiane ndaj institucioneve