Donald Trump shpallet i pafajshëm nën akuzat se nxiti trazirat më 6 janar në Kapitol

13.02.2021 22:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Donald Trump shpallet i pafajshëm nën akuzat se nxiti trazirat më 6 janar në Kapitol

Senati amerikan nxori Trumpin të pafajshëm nën akuzat se kinse ish-presidenti nxiti trazirat më 6 janar në Kaptiol.

Senati votoi 55 me 45 në favor të ish-presidentit Trump, shkruan Express.

Shtatë republikanë u bashkuan me çdo demokrat në votimin për të dënuar Trump, por nuk ishte e mjaftueshme për ta shpallur atë fajtor.

Shtatë republikanët e Senatit që votuan për të dënuar Donald Trump ishin Richard Burr, Bill Cassidy, Susan Collins, Lisa Murkowski, Mitt Romney, Ben Sasse dhe Pat Toomey

Dy nga ata shtatë republikanë – Burr dhe Toomey – po dalin në pension. Dy republikanë të tjerë në pension – Rob Portman dhe Richard Shelby – votuan për të liruar Trump.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Donald Trump shpallet i pafajshëm nën akuzat se nxiti trazirat më 6 janar në Kapitol

Donald Trump shpallet i pafajshëm nën akuzat se nxiti trazirat më 6 janar në Kapitol

TV, internet e përgatitje e ushqimit së bashku: Kështu e kalojnë ditën ish-krerët e UÇK’së në Hagë

TV, internet e përgatitje e ushqimit së bashku: Kështu e kalojnë ditën ish-krerët e UÇK’së në Hagë

Mitrovicase dhe nuse e Gjilanit, por Vjosa Osmani voton në Prishtinë

Mitrovicase dhe nuse e Gjilanit, por Vjosa Osmani voton në Prishtinë

Temperatura në ditën e zgjedhjeve zbret deri në -11C

Temperatura në ditën e zgjedhjeve zbret deri në -11C

SHBA’së, kërkon reagim pasi Serbia legalizon gjuhën e urrejtjes ndaj shqiptarëve

SHBA’së, kërkon reagim pasi Serbia legalizon gjuhën e urrejtjes ndaj shqiptarëve

4 të vdekur dhe 290 raste të reja në Kosovë

4 të vdekur dhe 290 raste të reja në Kosovë

Haradinaj dhe Abbott diskutuan për situatën aktuale dhe bashkëpunimin Kosovë – Britani

Haradinaj dhe Abbott diskutuan për situatën aktuale dhe bashkëpunimin Kosovë – Britani

Gjendet pa shenja jete i moshuari nga Vushtrria, i cili ishte i zhdukur

Gjendet pa shenja jete i moshuari nga Vushtrria, i cili ishte i zhdukur

“Na e kpute shpirtin dajë”, vdes kosovari 22-vjeçar në Suedi

“Na e kpute shpirtin dajë”, vdes kosovari 22-vjeçar në Suedi

Eksperti amerikan: Me Joe Biden president është e mundur gjetja e një zgjidhjeje për dialogun Kosovë-Serbi

Eksperti amerikan: Me Joe Biden president është e mundur gjetja e një zgjidhjeje për dialogun Kosovë-Serbi

Krasniqi: Mund të pritet rritje e rasteve me Covid-19

Krasniqi: Mund të pritet rritje e rasteve me Covid-19

Çitaku për Ambasadën e Kosovës në Jerusalem: Kryeqytetin e vendit pritës nuk e përcaktojmë ne

Çitaku për Ambasadën e Kosovës në Jerusalem: Kryeqytetin e vendit pritës nuk e përcaktojmë ne

Vritet një 23-vjeçar dhe plagosen tre persona në Mitrovicë

Vritet një 23-vjeçar dhe plagosen tre persona në Mitrovicë

Kelmendi: Nëse bëhem deputet, do jem zëri dhe avokati i qytetarëve në të gjitha mekanizmat institucional të vendit

Kelmendi: Nëse bëhem deputet, do jem zëri dhe avokati i qytetarëve në të gjitha mekanizmat institucional të vendit

Kurti flet për fjongot e kuqe dhe kuptimin e sloganit “Krejt dhe Drejt”

Kurti flet për fjongot e kuqe dhe kuptimin e sloganit “Krejt dhe Drejt”

Osmani komenton grafitet që u shfaqën në kryeqytet: Nuk kemi kohë të humbim minutat e emisionit me to

Osmani komenton grafitet që u shfaqën në kryeqytet: Nuk kemi kohë të humbim minutat e emisionit me to