Dokumentari i Serbisë, kundër Kosovës në UNESCO, premierë në Paris

15.09.2017 10:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dokumentari i Serbisë, kundër Kosovës në UNESCO, premierë në Paris

Në Qendrën Kulturore të Serbisë në Paris sot (e premte) do të jepet premiera botërore e filmit dokumentar “Kosova – moment në civilizim”, i autorit Boris Malagurski. Ashtu siç e citojnë mediat serbe njoftimin, shfaqja bëhet në kuadër të fushatës së gjerë të shtetit serb kundër anëtarësimit të Kosovës në UNSCO. I pranishëm në këtë ceremoni do të jetë edhe drejtori i asaj që quhet Zyra për Kosovë e Metohi, Marko Gjuriq.

Nëse i gjithë dokumentari është në frymën e “trailerit” të lansuar në muajin gusht, autoritetet serbe kanë zgjedhur vepër propagandistike. Inserti prej 1 minutë e 25 sekondash hapet me një lloj krahasimi midis shqiptarëve dhe pjesëtarëve të ISIS-it. Nis me pamjet kur i ashtuquajturi Shteti Islamik i shkatërron tempujt antikë. Më pas ngrihet pyetja: “A e keni ditur se kjo po ndodh edhe në Evropë?” Shfaqjen pamjet e trazirave të vitit 2004.

“Shfaqja dhe promovimi i këtij filmi, realizimin e të cilit e ka bashkëfinancuar Zyra për Kosovë e Metohi pranë Qeverisë së Serbisë, ka për qëllim që përfaqësuesve të korit diplomatik në Paris, e në veçanti ambasadorëve të vendeve të tjera në UNESCO t’ua prezantojë trashëgiminë kulturorë serbe në Kosovë e Metohi, dhe është një pjesë e fushatës së gjerë të shtetit serb kundër pranimit të Kosovës në UNESCO”, thuhet në një komunikatë për media që është publikuar në mediat serbe.

Në bazë të raportimeve, pas shfaqjes do të mbahet edhe një tribunë “për trashëgiminë kulturore serbe në Kosovë e Metohi, në të cilën, krahas autorit të filmit, do të flasin edhe ambasadori i Serbisë ne UNESCO, Darko Tanaskoviq, dhe drejtori i Zyrës për Kosovë e Metohi, Marko Gjuriq”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Këshilltari i Veselit: Ura më e madhe në Ballkan meriton të mbaj emrin e Idriz Seferit

Këshilltari i Veselit: Ura më e madhe në Ballkan meriton të mbaj emrin e Idriz Seferit

Komisioni Evropian do të prezantojë paketën vjetore të zgjerimit

Komisioni Evropian do të prezantojë paketën vjetore të zgjerimit

Dikoviq i akuzuar për vrasjen e shqiptarëve: Në Kosovë duhet të më ngrisin përmendore, jo padi

Dikoviq i akuzuar për vrasjen e shqiptarëve: Në Kosovë duhet të më ngrisin përmendore, jo padi

Kosova e Serbia drejt përshkallëzimit të betejës ekonomike

Kosova e Serbia drejt përshkallëzimit të betejës ekonomike

Pas publikimit të parë, një “selam” i erdhi në shtëpi: Rrëfimi për Roberto Saviano, gazetarin që “sfidoi” mafian përmes librave (Foto)

Pas publikimit të parë, një “selam” i erdhi në shtëpi: Rrëfimi për Roberto Saviano, gazetarin që “sfidoi” mafian përmes librave (Foto)

Serbisë i konvenon bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, thotë Deda

Serbisë i konvenon bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, thotë Deda

Vuçiq: Nuk mendova në intervenim ushtarak kur thash do t’i mbrojmë serbët në Kosovë

Vuçiq: Nuk mendova në intervenim ushtarak kur thash do t’i mbrojmë serbët në Kosovë

Taksa ndaj Serbisë ka rritur kontrabandën

Taksa ndaj Serbisë ka rritur kontrabandën

Mediat kroate spekulojnë se aksioni i sotëm është orkestruar nga Thaçi e Vuçiq

Mediat kroate spekulojnë se aksioni i sotëm është orkestruar nga Thaçi e Vuçiq

Kosova thërret Serbinë të mos u dalë krah të arrestuarve në veri, të përfshirë në krim e korrupsion

Kosova thërret Serbinë të mos u dalë krah të arrestuarve në veri, të përfshirë në krim e korrupsion

Beogradi në alarm, aksionin në veri e quan përndjekje të serbëve e largim nga dialogu

Beogradi në alarm, aksionin në veri e quan përndjekje të serbëve e largim nga dialogu

“Qytetarët serbë kanë dhënë informacione” për të dyshuarit për kontrabandë

“Qytetarët serbë kanë dhënë informacione” për të dyshuarit për kontrabandë

Shqipëria vazhdon të braktiset, 70 mijë të larguar në 2018-19

Shqipëria vazhdon të braktiset, 70 mijë të larguar në 2018-19

Vuçiq: Pas aksionit të sotëm, gjërat në veri s’do të jenë të njëjta

Vuçiq: Pas aksionit të sotëm, gjërat në veri s’do të jenë të njëjta

Tahiri: Qytetarët serbë na dhanë informacione për “kontrabandistët”

Tahiri: Qytetarët serbë na dhanë informacione për “kontrabandistët”

Gabimi mjekësor nuk do të jetë vepër penale në Shqipëri

Gabimi mjekësor nuk do të jetë vepër penale në Shqipëri