Dokumentari për komunitetin që lufton realitetin ekonomik, triumfoi në “DokuFest”

14.08.2017 09:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dokumentari për komunitetin që lufton realitetin ekonomik, triumfoi në “DokuFest”

Për nëntë ditë me radhë qyteti i Prizrenit u bë destinacion për të gjithë ata që deshën ta shohin një version të së ardhmes, apo të paktën të gjejnë shpresë për një të nesërme më të mirë.

Rreth 15 mijë veta, nga vende të ndryshme të botës, u mblodhën në Prizren, në edicionin XVI të festivalit ndërkombëtar të filmit dokumentar dhe të shkurtër “DokuFest” , shkruan sot “Koha Ditore”.

Përmes projeksioneve filmike, paneleve e masterklasave u projektua e tashmja, por gjithmonë me mesazhe për një të ardhme më të mirë. Edicionin e sivjetmë të “DokuFestit” organizatorët e kanë konsideruar madhështor, ndërsa pjesëmarrësit e kanë përshkruar atë si një prej festivaleve më të mira në Evropë.

Ngjarja më e madhe e filmit në vend, që nisi më datën 4 të muajit gusht, u përmbyll të shtunën mbrëma me ndarjen e çmimeve. DokuFest, nga regjisori kroat Goran Deviq, mori çmimin kryesor, për dokumentarin më të mirë në garën “Ballkan Dox” .

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)