Doktorët shpjegojnë se si hiking-u e ndryshon trurin tonë

01.03.2019 18:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Doktorët shpjegojnë se si hiking-u e ndryshon trurin tonë

Përderisa është fakt i qartë se ecja nëpër pyje apo pushtimi i majave të malit jua pastron mendjen, trupin dhe shpirtin, tani shkenca ka zbuluar se hiking-u mund t’jua ndryshojë trurin për mirë.

Telegrafi ju sjell disa prej fakteve më interesante që shkenca i ka zbuluar për hiking-un.

Hiking-u në natyrë i ndalë mendimet negative

Përveç ndjenjës së menjëhershme të qetësisë dhe relaksim që e ndjejmë kur fillojmë të shëtitemi në pyll, hiking-u në natyrë mund t’i ndalojë edhe mendimet negative.

Shumica prej nesh shpeshherë e gjejmë vetën të konsumuar nga mendimet negative, gjë e cila na largon kënaqësinë dhe na drejton në një rrugë të depresionit dhe ankthit.

Për ata që kanë këso probleme, shpenzimi i kohës në natyrë vërtet se ju ndihmon.

Gjatë shkëputjes nga teknologjia, hiking-u na ndihmon t’i përmirësojmë aftësitë e zgjidhjes së problemeve

Studimi i kryer nga psikologët Ruth Ann Atchley dhe David l. Strayer ka zbuluar se zgjidhja kreative e problemeve mund të përmirësohet në mënyrë drastike duke u shkëputur nga teknologjia dhe duke u ri-lidhur me natyrën.

Hiking-u në natyrë është ushtrim i mahnitshëm fizik dhe e fuqizon trurin

Veçse e dimë se ushtrimet fizike janë të mira për shëndetin tonë të përgjithshëm. Hiking-u është mënyrë e shkëlqyeshme për t’i djegur rreth 400-700 kalori në orë, varësisht nga gjatësia dhe vështirësia e ngjitjes në mal.

Veç kësaj, është aktivitet më i lehtë për nyejt sesa aktivitetet tjera fizike si vrapimi.

Shkencëtarët kanë dëshmuar se njerëzit që ushtrojnë në natyrë janë shumë më të prirë t’iu përmbahen programeve të tyre, duke e bërë hiking-un opsion të përsosur për ata që duan të jenë aktivë në baza të rregullta. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve