Dogana me shumë aktivitete për ta parandaluar kontrabandën

20.10.2016 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dogana me shumë aktivitete për ta parandaluar kontrabandën

Zëdhënësi i Doganës së Kosovës Adriatik Stavileci, ka treguar për aktivitet e këtij institucioni të cilat i kanë zhvilluar së bashku me Administratën Tatimore dhe Policinë për parandalimin e kontrabandës.

Stavileci ka treguar se vetëm gjatë ditës janë mbyllur 11 lokale në të cilat është zhvilluar veprimtari ilegale.

“Prej 12 kontrolleve, 11 nga to janë mbyllë sot”.

“Arsyeja pse disa mbyllen e disa jo është sepse të gjithë nuk kanë pas taksat dhe akcizën si dhe nuk kanë pas licenca për atë aktivitet ekonomik, ndërsa njëra nga to ka qenë pa probleme”.

“Mund të ju them se operimi me aparate të lojërave të fatit kur nuk e ka taksën mujore të paguar, atëherë ai automatikisht shndërrohet në veprimtari ilegale”.

Stavileci këto komente i ka bërë në Kosova Direkt të emisionit Ora e Fundit.

Zëdhënësi i Doganës ka treguar se edhe gjatë javës së kaluar kanë zhvilluar aktivitet për ta parandaluar kontrabandën.

“Gjatë javës së kaluar ne kemi pas 3 aksione që kanë qenë vazhdimësi e njëri-tjetrit dhe kemi arrit të kapim mallra me kamionë, me kombi të vegjël të cilët kanë transportuar naftë nga veriu në pjesët tjera të Kosovës”.

“Sasia totale që e kemi kapur ka kalur mbi 25 mijë litra”.

“Kjo naftë do të shkonte në disa nga pikat e derivateve nëpër Kosovë”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zyrtarët e Kosovës i shfrytëzuan bisedimet teknike me Serbinë për shpenzime luksi

Zyrtarët e Kosovës i shfrytëzuan bisedimet teknike me Serbinë për shpenzime luksi

Klinaku: Nuk e di si do të mund të marrë Thaçi Luginën kur s’mund ta zgjidhë çështjen e veriut

Klinaku: Nuk e di si do të mund të marrë Thaçi Luginën kur s’mund ta zgjidhë çështjen e veriut

Kalaja e Novobërdës vizitohet edhe gjatë vapës së gushtit

Kalaja e Novobërdës vizitohet edhe gjatë vapës së gushtit

Draft-statuti i Asociacionit ende s’është dërguar në Bruksel

Draft-statuti i Asociacionit ende s’është dërguar në Bruksel

Kujdes nga këto ushqime, bllokime masive në disa qarqe të Shqipërisë

Kujdes nga këto ushqime, bllokime masive në disa qarqe të Shqipërisë

Merkel: Ndryshim i kufijve në Ballkan s’mund të ndodhë

Merkel: Ndryshim i kufijve në Ballkan s’mund të ndodhë

Thaçi kërkon bashkëpunim me partitë politike për bashkimin e Luginës me Kosovën

Thaçi kërkon bashkëpunim me partitë politike për bashkimin e Luginës me Kosovën

Policia i ka ndërmarrë të gjitha masat për të ofruar siguri në ndeshjen Prishtina-Drita

Policia i ka ndërmarrë të gjitha masat për të ofruar siguri në ndeshjen Prishtina-Drita

E ka në duar kuletën e shtetit, por ministri Hamza ha në qebaptore

E ka në duar kuletën e shtetit, por ministri Hamza ha në qebaptore

AKP transferon 44 milionë euro në buxhetin e Kosovës

AKP transferon 44 milionë euro në buxhetin e Kosovës

Në Burim të Malishevës nis realizimi i dy projekteve

Në Burim të Malishevës nis realizimi i dy projekteve

Rada Trajkoviq kërkon shtyrje të zgjidhjes për Kosovën

Rada Trajkoviq kërkon shtyrje të zgjidhjes për Kosovën

Fillon punën zyra për ankesa dhe kërkesa të pasagjerëve në Aeroportin e Prishtinës

Fillon punën zyra për ankesa dhe kërkesa të pasagjerëve në Aeroportin e Prishtinës

Edhe Memli Krasniqi kundër idesë së Thaçit për korrigjimin e kufijve

Edhe Memli Krasniqi kundër idesë së Thaçit për korrigjimin e kufijve

Godet një këmbësor në Gjakovë, policia në kërkim të vozitësit

Godet një këmbësor në Gjakovë, policia në kërkim të vozitësit

Kosova pret thirrjen nga Brukseli për diskutimin e draftit të Asociacionit

Kosova pret thirrjen nga Brukseli për diskutimin e draftit të Asociacionit