Dogana konfiskoi rreth 1 milion euro mallra të falsifikuara

12.05.2019 12:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dogana konfiskoi rreth 1 milion euro mallra të falsifikuara

Nën dyshimin për falsifikim të mallrave dhe markave tregtare, Dogana e Kosovës, vetëm në katër muajt e parë të këtij viti, ka zbuluar dhe konfiskuar mallra të llojllojshme në vlerë prej afër 1 milion euro.

Falsifikimi i mallrave përbën shkelje të të drejtave të pronësisë intelektuale e industriale.

Sipas Doganës, në mesin e produkteve më të prekura nga falsifikimet në Kosovë, janë veshmbathjet, produktet kozmetike, produktet ushqimore dhe pijet, medikamentet, telefonat mobilë, pajisjet elektrike dhe pjesët rezervë për automjete.

Në një përgjigje me shkrim të këtij institucioni, thuhet se në periudhën janar-prill 2019, janë zbuluar 155 raste nën dyshimin për shkelje të pronësisë intelektuale.

“Dogana e Kosovës në periudhën janar-prill 2019, ka zbuluar 155 raste për mallrat në sasi prej 81, 152 copë dhe vlerë prej 1 milion euro, ku prej të cilave është konfiskuar malli në sasi prej 25, 069 copë dhe vlerë prej 910,849.00 euro”, thuhet në përgjigjen e Doganës.

Ndërsa, gjatë vitit të kaluar ky institucion publik, që pos kontrollit të importit e eksportit, ka për detyrë edhe mbrojtjen e ekonomisë, markave tregtare dhe biznesit legal nga konkurrenca e pandershme, ka zbuluar 381 raste dhe ka konfiskuar mallra të falsifikuara në vlerë rreth 2 milionë euro.

“Dogana e Kosovës, gjatë vitit 2018 ka zbuluar 381 raste për mallrat në sasi prej 226, 337 copë dhe vlerë mbi 2 milionë euro, nën dyshimin se shkelin të drejtat e pronësisë intelektuale, ku prej të cilave është konfiskuar malli në sasi prej 161, 139 copë dhe vlerë përafërsisht 2 milionë euro”, thuhet tutje në përgjigjen e këtij institucioni.

Përveç produkteve false, të cilat në formën e gatshme arrijnë në tregun e Kosovës, një pjesë prodhohen dhe përpunohen edhe në punëtori e fabrika të improvizuara brenda territorit të Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dogana konfiskoi rreth 1 milion euro mallra të falsifikuara

Dogana konfiskoi rreth 1 milion euro mallra të falsifikuara

Dhuna ndaj Sekretarit Organizativ, Basha thirrje protestuesve: Zhvendosuni drejt Drejtorisë së Policisë!

Dhuna ndaj Sekretarit Organizativ, Basha thirrje protestuesve: Zhvendosuni drejt Drejtorisë së Policisë!

Protestuesit largohen nga objekti i Kuvendit

Protestuesit largohen nga objekti i Kuvendit

Alarmojnë Gjukanoviq dhe ekspertët nga Kosova e Shqipëria: Rusia dhe Kina po e rrezikojnë Ballkanin Perëndimor

Alarmojnë Gjukanoviq dhe ekspertët nga Kosova e Shqipëria: Rusia dhe Kina po e rrezikojnë Ballkanin Perëndimor

Mustafa s’tregon nëse do të rikandidojë për kryetar të LDK-së – thotë se Tirbunali për krimet serbe, mbulesë për dështimet politike

Mustafa s’tregon nëse do të rikandidojë për kryetar të LDK-së – thotë se Tirbunali për krimet serbe, mbulesë për dështimet politike

Hoxhë Abazi tregon se kujt i lejohet të agjërojë dhe çfarë e prish agjërimin

Hoxhë Abazi tregon se kujt i lejohet të agjërojë dhe çfarë e prish agjërimin

Thaçi: Sali Berisha argat i Millosheviqit kundër UÇK-së, mirë bëri Rugova që e injoroi

Thaçi: Sali Berisha argat i Millosheviqit kundër UÇK-së, mirë bëri Rugova që e injoroi

Kongresmeni amerikan-Haradinajt: SHBA-të mbeten partner i palëkundur i Kosovës

Kongresmeni amerikan-Haradinajt: SHBA-të mbeten partner i palëkundur i Kosovës

Thaçi: E kemi mbështetjen e SHBA-ve për marrëveshje me Serbinë

Thaçi: E kemi mbështetjen e SHBA-ve për marrëveshje me Serbinë

Punësimi në KEK vetëm bazuar në legjislacionin në fuqi

Punësimi në KEK vetëm bazuar në legjislacionin në fuqi

Në veri evazioni fiskal ka arritur 80% pasi s’paguajnë tatim në institucionet e Kosovës

Në veri evazioni fiskal ka arritur 80% pasi s’paguajnë tatim në institucionet e Kosovës

Irinej: Serbia nuk guxon të heqë dorë nga Kosova

Irinej: Serbia nuk guxon të heqë dorë nga Kosova

Pendarovski: Ide më të keqe se ndryshimi i kufijve s’kam dëgjuar ndonjëherë

Pendarovski: Ide më të keqe se ndryshimi i kufijve s’kam dëgjuar ndonjëherë

Scott: Turp për Serbinë t’ia lejojë një krimineli lufte udhëheqjen e Paradës Ushtarake

Scott: Turp për Serbinë t’ia lejojë një krimineli lufte udhëheqjen e Paradës Ushtarake

Isa Mustafa u thotë të rinjve që të hyjnë në politikë

Isa Mustafa u thotë të rinjve që të hyjnë në politikë

Nuk kanë të ndalur sulmet e Hashim Thaçit ndaj Gjermanisë, e godet edhe për një pikë tjetër

Nuk kanë të ndalur sulmet e Hashim Thaçit ndaj Gjermanisë, e godet edhe për një pikë tjetër