Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

06.03.2019 17:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Aeroporti i Balit do të mbyllet për 24 orë, ndërsa interneti do të ndalojë dhe rrugët do të zbrazen, pasi në ishull do të festohet Viti i Ri Hindu, me një ditë qetësie.

‘Nyepi’ fillon nesër në gjashtë të mëngjesit, kur edhe zbrazen plazhet dhe sheshet kryesore prej njerëzve, ndërsa lejohen të patrullojnë vetëm njësitet e caktuara, transmeton Telegrafi.

Për vitin e dytë me radhë, kompanitë telefonike do të ndalojnë çdo shërbim, për katër milion banorët. Ata do të qëndrojnë mbyllur në shtëpi, me dritare të mbuluara që të mos iu hyjë drita, në atë që e konsiderojnë si ditën më të shenjtë fetare.

“Kjo ditë e qetësisë është e rëndësishme, mundësi për të nisur një vit të ri me zemër të pastër” ka thënë Wayan Gota, që është menaxher i një hoteli.

Banorët e shfrytëzojnë këtë ditë për meditim, si dhe mendim të qetë mbi vlerësimet e vitit të kaluar dhe planeve për vitin në vijim.

Por, një natë para kësaj dite, zhvillohet Nyajepi, ku pjesëmarrësit e maskuar parakalojnë, në atë që besojnë se do t’i ndjekin shpirtrat e këqij.

Gjatë zhvillimit të këtyre ceremonive, turistët duhet të rrinë mbyllur nëpër hotele. Nuk do të ketë transmetim të kanaleve televizive, e as të radios.

Vitin e kaluar, të gjithë ata që janë zënë gjatë ditës së qetësi, janë arrestuar prej policëve. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Vaji që lufton kancerin e mushkërive

Vaji që lufton kancerin e mushkërive

Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë