Dita ndërkombëtare e fjalëkalimeve, mesatarisht çdo përdorues ka 11 llogari online

01.05.2019 19:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dita ndërkombëtare e fjalëkalimeve, mesatarisht çdo përdorues ka 11 llogari online

Çdo përdorues duhet të mbajë mend mesatarisht, rreth nëntë fjalëkalime të ndryshme. Në 12 vitet e fundit, një në katër persona është bërë viktimë e një mashtrimi informatik duke humbur mesatarisht 2000 dollarë për shkak të fjalëkalimeve joefikase.

Kjo është situata që nënvizohet nga shoqëria Nuance me rastin e World Password Day 2019, më 2 maj. Kjo është një ditë për të reflektuar mbi rolin e fjalëve kyç që mbrojnë informacionet tona personale, shpesh të nënvlerësuara. Fjalëkalimet janë aq të nënvlerësuara, sa në krye të klasifikimit të password-eve më të përdorura në botë, prej vitesh, është “123456”.

World Password Day lindi në vitin 2012, nga një konsorcium kompanish private; paraprihet nga Safer Internet Day (5 shkurt), dita që kujton parimet e rrjetit të sigurt. Sipas kërkimit të Nuance, fjalëkalimet përfaqësojnë ende sot një sfidë të madhe për përdoruesit. Çdo person menaxhon mesatarisht 11 account-e online (email, shërbime bankare, platforma për blerje online, rrjete sociale) dhe për të hyrë në to duhet të mbajë mend rreth 9 fjalëkalime të ndryshme. Një person në katër shpesh i harron këto fjalëkalime një herë në muaj, me thuajse një të tretën (28%) që kontakton shërbimin për klientin çdo tre muaj për të rivendosur kredencialet në account-in e tij.

Në të ardhmen, një zgjidhje do të jetë biometria, d.m.th. aksesi nëpërmjet gjurmëve dixhitale, njohjes së fytyrës, zërit, syve. Falë biometrisë ju mund të vërtetoni identitetin tuaj në mënyrë unike, duke qëndruar larg rrezikut që ju kanoset nga hacker-at.

Përdorimi i biometrisë po rritet me ritme të shpejta – shpjegon Nuance. Më shumë se 400 milionë përdorues në të gjithë botën gjenerojnë më shumë se 8 miliardë fjalëkalime biometrike. Personat e moshës 18 – 24 vjeç janë ata që e përdorin më shpesh biometrinë, thuajse dy të tretat (59%), krahasuar me një përdorues në pesë (22%) të moshës 55 vjeç ose më shumë. /Monitor

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë