Dita e vetëdijesimit për rrezikun e përdorimit të antibiotikëve

19.11.2019 14:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dita e vetëdijesimit për rrezikun e përdorimit të antibiotikëve

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) bashkë me autoritetet shëndetësore të të gjitha vendeve evropiane, ka inicuar nismën Dita Evropiane e Vetëdijesimit për Antibiotikët, që shënohet çdo vit me datën 18 nëntor. Kjo nismë u shënua disa herë në Kosovë, por jo edhe në këtë vit.

Një hulumtim në Mbretërinë e Bashkuar ka zbuluar që imuniteti i pacientëve që marrin antibiotikë gjatë terapisë jetojnë gjysmë më pak se sa ata që nuk përdorin këto lloj barnash,shkruan Express.

Pacientët e kancerit që kanë marrë antibiotikë gjatë imunoterapisë kanë jetuar më pak se ata që i kanë anashkaluar këto lloj barnash, kështu thotë një studim në Mbretërinë e Bashkuar i cili është bërë me më shumë se 300 njerëz.

Hulumtuesit kanë thënë se është e rëndësishme të merren antibiotikë vetëm kur është shumë e nevojshme. Është po ashtu shumë e nevojshme që mjekët që i trajtojnë këta pacientë të këshillohen dhe bashkëpunojnë ngushtë me onkologët kur i trajtojnë këto raste.

“Është e qartë se ne duhet të i trajtojmë infeksionet që rrezikojnë jetën me antibiotik” ka thënë një bashkë autor, Nadina Tinsley nga Christie NHS Foundation, ku edhe ky hulumtim është kryer.

Ky hulumtim është prezantuar në Shoqatën Prestigjioze të Onkologjisë në Çikago të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, konferenca më e madhe vjetore e kancerit në botë.

Hulumtuesit kanë përcjellë gjendjen e 303 pacientëve të cilët ishin duke ju nënshtruar trajtimit të kancerit me imunoterapi. Këto ilaçe punojnë duke e aktivizuar sistemin të trupit të njeriut kundër qelizave kancerogjene.

Sidoqoftë, hulumtuesit besojnë se bakteret në sistemin digestiv luajnl një rol të rëndësishëm për të aktivizuar sistemin imunitar të trupit.

Hulumtuesit i kanë përcjellë pacientët prej janarit të vitit 2015 deri në mars të vitit 2017 në Christie NHS Foundation. Këta pacientë kanë qenë të sëmurë me melanoma, kancer të mushkërive dhe kancer të veshkave.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj, LDK-së për zgjedhjen e Presidentit: Kanë marrëveshje të fshehtë me Osmanin për zgjedhjet lokale

Hoxhaj, LDK-së për zgjedhjen e Presidentit: Kanë marrëveshje të fshehtë me Osmanin për zgjedhjet lokale

Bajrami i reagon Muratit: Nëse je transparent publikoji edhe përfituesit e pakos nga Qeveria Kurti 1

Bajrami i reagon Muratit: Nëse je transparent publikoji edhe përfituesit e pakos nga Qeveria Kurti 1

Zhdukja e mistershme e Bedri Rexhepit: 14 ditë, asnjë gjurmë

Zhdukja e mistershme e Bedri Rexhepit: 14 ditë, asnjë gjurmë

Hoxhaj: Vjosa Osmani është e varur politikisht nga Albin Kurti

Hoxhaj: Vjosa Osmani është e varur politikisht nga Albin Kurti

Viva Fresh u ndihmua me mbi 860 mijë euro nga qeveria Hoti, ministri Murati publikon listën

Viva Fresh u ndihmua me mbi 860 mijë euro nga qeveria Hoti, ministri Murati publikon listën

Ministri Maas: Së shpejti 100 mijë vaksina për Kosovën, po punojmë në realizimin e liberalizimit të vizave

Ministri Maas: Së shpejti 100 mijë vaksina për Kosovën, po punojmë në realizimin e liberalizimit të vizave

PSD kritikon qeverinë Kurti: S’ka reciprocitet, dialog po, edhe gënjeshtra

PSD kritikon qeverinë Kurti: S’ka reciprocitet, dialog po, edhe gënjeshtra

Kundër korrupsionit vetëm me aktgjykime

Kundër korrupsionit vetëm me aktgjykime

Kërkohet paraburgim ndaj zyrtarit policor nga Gjilani për sulm seksual ndaj të miturës

Kërkohet paraburgim ndaj zyrtarit policor nga Gjilani për sulm seksual ndaj të miturës

5 të vdekur dhe 382 raste të reja me COVID-19

5 të vdekur dhe 382 raste të reja me COVID-19

Zemaj: Ulja e përkrahjes për personelin shëndetësor, tregon fytyrën e vërtetë të Qeverisë

Zemaj: Ulja e përkrahjes për personelin shëndetësor, tregon fytyrën e vërtetë të Qeverisë

Presidentja Osmani priti në takim Shefin e Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog

Presidentja Osmani priti në takim Shefin e Zyrës së BE-së, Tomas Szunyog

Organizuan iftare duke mos respektuar masat anti-COVID, mbyllen dy lokale në Mitrovicë dhe Vushtrri

Organizuan iftare duke mos respektuar masat anti-COVID, mbyllen dy lokale në Mitrovicë dhe Vushtrri

Tahiri kërkon nga Qeveria rishikim të vendimit për shtesat e skemës pensionale

Tahiri kërkon nga Qeveria rishikim të vendimit për shtesat e skemës pensionale

Vaksinohen 3 072 të moshuar, në nivel vendin vaksinën e kanë marrë rreth 21 mijë persona

Vaksinohen 3 072 të moshuar, në nivel vendin vaksinën e kanë marrë rreth 21 mijë persona

Sqarohet ministri Hekuran Murati: 30 eurot ishin vetëm për 3 muaj, tash pesionet janë nga 100 euro

Sqarohet ministri Hekuran Murati: 30 eurot ishin vetëm për 3 muaj, tash pesionet janë nga 100 euro