Disa telefonë Nokia kanë dërguar të dhëna sensitive në Kinë

21.03.2019 18:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Disa telefonë Nokia kanë dërguar të dhëna sensitive në Kinë

Autoritetet Finlandeze kanë hapur hetimet ndaj prodhuesi të telefonëve Nokia, HMD Global, pas raportimeve se ka dërguar të dhëna në serverë Kinezë.

Hetimi vjen pas raportimit nga televizioni vendas NRK i cili thotë se ka prova që telefonët Nokia janë duke transmetuar të dhëna sensitive në Kinë bazuar në të dhënat që jep një përdorues i telefonëve.

Henrik Austad tha se ka monitoruar trafikun e Nokia 7-ës që përdoret ku zbuloi se informacion i paenkriptuar shkonte drejt një serveri aktiv në Kinë. Të dhënat sensitive ishin informacion rreth vendndodhjes ashtu edhe kartë SIM dhe numrave serialë të telefonit.

Sipas NRK serveri ishte nën domainin “vnet.cn” i cili raportohet se menaxhohet nga kompania shtetërore China Telecom. Autoritetet Finlandeze thanë për agjencinë e lajmeve Reuter se ishin duke hetuar nëse informacione personale po ekspozohen.

Startupi Finlandez HMD Global nënshkroi një licencë 10 vjeçare me Microsoft për markën Nokia në 2016-ën dhe sipas NRK ka pranuar se disa telefonë Nokia 7 po dërgojnë të dhëna në Kinë.

Kompania tha se ka rregulluar gabimin me një përditësim lëshuar në Janar që shumica e konsumatorëve e kanë instaluar. HMD tha se telefonët nuk kanë dërguar asnjë informacion që mund të zbulojë identitetin e pronarëve të telefonëve.

Vetë Nokia 7 është një telefon ekskluziv për Kinën i lançuar në 2017-ën. Nokia 7.1 erdhi edhe në SHBA një vit më pas. Shefi i autoriteteve për mbrojtjen e konsumatorit në Finlandë tha se nëse provohet e vërtetë kjo mund të jetë shkelje e ligjeve të privatësisë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë