Disa shenja për të kuptuar nëse vuani ose jeni në prag të kancerit

06.02.2016 14:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Disa shenja për të kuptuar nëse vuani ose jeni në prag të kancerit

Një kollë e vazhdueshme, një plagë që nuk arrin të shërohet, humbje e pashpjegueshme e peshës dhe urinimi tepër i shpeshtë.
Ato mund të duken të parrezikshëme, ose thjesht si zakone të bezdisshme të jetës.
Por ekspertët i paralajmërojnë njerëzit që të mos i nënvlerësojnë ndryshimet e reja trupore, pasi druhen se se ato mund të jetë një shenjë e diçkaje shumë më të keqe.
10 flamujt e kuq të kancerit janë të rrënjosur mirë në mendjet e mjekëve dhe punonjësve të kujdesit shëndetësor në të gjithë botën.

Por, në Ditën Botërore të luftës kundër Kancerit, ekspertët i kanë kujtuar anëtarëve të familjeve dhe publikut të gjerë që të njihen me simptomat kryesore, në një përpjekje për të shpëtuar jetën.
Aktualisht 8.2 milion njerëz vdesin nga kjo sëmundje në të gjithë botën çdo vit, 4.7 milion burra dhe 3.5 milionë gra.

Ja cilat janë disa nga simptomat kryesore që mund të parlajmërojnë shkaktimin e një kanceri:Kolla e vazhdueshme të ngjirurit e zërit – mund të tregojnë kancerin e mushkërive.

Një ndryshim në pamjen e një nishani – mund të thotë se ju jeni duke vuajtur nga kanceri i lëkurës

Një ndryshim i fortë në zakonet e zorrës – mund të jetë një shenjë e kancerit të zorrëve

Një plagë që nuk shërohet – varet se ku, një ulçerë në gojë mund të shkaktojë kancerin e grykës

Vështirësi të vazhdueshme në gëlltitje – mund të thotë se një person vuan kancerin e ezofagut

Humbje peshe e pashpjegueshme – mund të tregojë disa lloje të kancerit

Ndryshimi i frortë në zakonet e fshikëzës – mund të jetë një shenjë e kancerit të fshikëzës ose kancerit të prostatës tek burrat

Një gungë e pashpjegueshme – mund të jetë një shenjë paralajmëruese e shumë formave të sëmundjes

Dhimbje e vazhdueshme dhe e pashpjegueshme – në varësi se ku, mund të tregojë shumë lloje të kancerit
Gjakderdhje e pashpjegueshme – varet ku por mund të jetë kanceri i qafës së mitrës, i zorrëve, etj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve