Disa nga arsyejet pse 90% prej nesh nuk mund të humbasim në peshë!

15.01.2016 08:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Disa nga arsyejet pse 90% prej nesh nuk mund të humbasim në peshë!

Disa pohojnë se bëhet fjalë për ushqim të pashëndetshëm, disa të tjerë thonë se është mungesa e ushtrimeve, ndërsa e vërteta është kaq e thjeshtë…

Studimet mjekësore kanë gjetur se shumica e njerëzve që duan të humbin peshë, kanë konsideruar një gjë shumë të rëndësishme aq sa 90% e dietave të dështuara – dhe kjo është shëndeti mental.

“Konsumi i ushqimit si pasojë e largimit të ndjenjave negative nuk është domosdoshmërisht gjë e keqe, për sa kohë që këtë nevojë e mbajmë nën kontroll”.

Në anketën ku morën pjesë më shumë se 1000 amerikanë, 31% e të anketuarve besojnë se mungesa e ushtrimeve është pengesa më e madhe për humbjen e peshës, 26% mendojnë se faji është tek ushqimi jo i shëndetshëm, ndërsa 17% janë përgjigjur se mënyra e dobët e jetesës dhe shpenzimet e saj pengojnë në rënien e peshës. Ndërsa, vetëm çdo i dhjeti anketues ka përmednur shëndetin mendor si një pengesë reale.

“Secili që nuk mund të humb peshë, fajëson mungesën e suhtrimeve si dhe shprehinë e keqe të ushqyerjes. Megjithatë, duhet të merret parasysh edhe arsyeja pse ne hamë”, thekson Diane Robinson, neuropsikolog në Institutin e Mjeksësisë në Orlando.

Në fakt, për shumë njerëz procesi i ngrënies është një përvojë emocionale. Përderisa ne e kemi të vështirë tani të ngushëllojmë veten me ushqim, ndërsa si fëmijë, të rriturit na kanë shpërblyer me ëmbëlsira për sjelljen e mirë.

“Konsumi i ushqimit si rezultat i largimit të ndjenjave negative, nuk duhet patjetër të jetë një gjë e keqe, për sa kohë që ne jemi të vetëdijshëm se ndonjëherë nuk hamë për kujdesin fizik, por për nevojën emocionale dhe se këtë nevojë e mbajmë nën kontroll”, thotë Robinson.

Pas një ushqimi të shijshëm, truri liron dopaminë, një neurotransmiter që lidhet me ndjenjën e kënaqësisë dhe komfortit. Kështu, trupi jonë është i kënaqur dhe ne ndjehemi mirë. Megjithatë, lidhja emocionale me ushqimin bëhet një problem kur personi ha kryesisht për shkak të asaj ndjenje ngushëlluese.

“Nëse ju dëshironi të arrini rezultate më të mira, bëjeni punën që të kuptoni më mirë veten dhe jini të vetëdijshëm se çka ju bën të ndjeheni të pakënaqur dhe jo rehat, kjo edhe është arsyeja pse ju vdisni për të ngrënë, edhe kur nuk jeni realisht të uritur”, këshillon Robinson.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve