Disa fakte interesante të ëndrrave

02.01.2017 12:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Disa fakte interesante të ëndrrave

 

Besoni apo jo, trupi juaj është i paralizuar gjatë gjumit tuaj. Gjëndrat fillojnë të sekretojnë një hormon që ndihmon të sjell në gjumë dhe neuronet dërgojnë sinjale të palcës kurrizore të cilat çlodhin dhe më ju paralizojnë.”

Stimulantët e jashtëm pushtojnë ëndrrat tona

Kjo është përvoja që shumica prej nesh kanë pasur, kur një zë nga realiteti është dëgjuar në ëndrrën tonë dhe përfshihet në të në një farë mënyre.

Ata që kanë lënë duhanin shohin ëndrra më të gjalla

Njerëzit të cilët kanë pirë cigare për një kohë të gjatë dhe kanë ndaluar, kanë raportuar ëndrra shumë më të gjalla se sa ata normalisht shihnin, raporton gazetafjala, transmeton Klan Kosova.

Ëndrrat kanë lidhje me atë që shprehin

Nëse keni ëndërr për një subjekt të veçantë, jo shpesh ëndrra është për atë. Ëndrrat flasin në një gjuhë thellësisht simbolike. Mendja e pandërgjegjshme përpiqet për të krahasuar ëndrrën tuaj me diçka tjetër, e cila është e ngjashme.

Jo të gjithë ëndërrojnë me ngjyra

12% e njerëzve ëndërrojnë vetëm në të zezë dhe të bardhë.

Ne ëndërrojmë  vetëm atë që dimë

Ëndrrat tona janë shpesh me plotë të huaj që marrin pjesë – a e dini se mendja juaj nuk është duke i shpikur ato fytyra – ato janë fytyra të vërteta të njerëzve të vërtetë që ju keni parë gjatë jetës tuaj, por nuk mund t’I mbani mend? Vrasësi i ligë në ëndrrën tuaj të fundit mund të jetë një djalosh i cili ka mbushur me benzinë makinën e babait tuaj, kur ju ishin vetëm një fëmijë i vogël. Ne të gjithë kemi parë qindra e mijëra fytyra nëpër jetën tonë, kështu që ne kemi një furnizim të pafund të karaktereve për trurin tonë për t’i shfrytëzuar gjatë ëndrrat tona.

Ëndrrat parandalojnë psikozën

Në një studim të gjumit në kohët e fundit, nxënësit që u zgjuan në fillim të çdo ëndrre, por ende lejoheshin 8 orët e tyre të gjumit, të gjithë përjetuan vështirësi në përqendrim, nervozizëm, haluçinacione, dhe shenja psikoze pas vetëm 3 ditësh.

Gjithkush ëndërron

Çdo qenie njerëzore ëndërron (përveç në rastet e çrregullimit të skajshëm psikologjik), por burrat dhe gratë kanë ëndrra të ndryshme dhe reagime të ndryshme fizike. Meshkujt kanë tendencë të ëndërrojnë më shumë për meshkuj të tjerë, ndërsa gratë kanë tendencë të ëndërrojnë në mënyrë të barabartë për burrat dhe gratë. Përveç kësaj, burrat dhe gratë përjetojnë reagime fizike seksuale.

Ju harroni 90% të ëndrrave tuaja

5 minuta pasi të zgjoheni, gjysma e ëndrrës suaj, harrohet. Brenda 10 minutave, 90% zhduket.

Njerëzit e verbër ëndërrojnë

Njerëzit të cilët bëhen të verbër pas lindjes mund të shikojnë imazhe në ëndrrat e tyre. Njerëzit të cilët janë lindur të verbër nuk shoh ndonjë pamje, por kanë ëndrrat po aq të gjalla pasi që ato përfshijnë shqisat e tyre të tjera të shëndosha, aromën, kontaktin dhe emocionin./Gazeta Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetar/e dhe  praktikant
artikull i sponzorizuar


Belen Rodriguez dështon me Photoshop-in

Belen Rodriguez dështon me Photoshop-in

Maitland “përditëson” fansat (FOTO)

Maitland “përditëson” fansat (FOTO)

Kjo është sëmundja e rrezikshme që po shkaktohet nga insektet në Serbi (Foto)

Kjo është sëmundja e rrezikshme që po shkaktohet nga insektet në Serbi (Foto)

Kur një sportiste e “tronditë” plazhin (Foto)

Kur një sportiste e “tronditë” plazhin (Foto)

Truku i vetëm për t’i mbajtur këmbët larg infeksioneve gjatë verës

Truku i vetëm për t’i mbajtur këmbët larg infeksioneve gjatë verës

Dikush i vodhi biçikletën, policia e befason 12 vjeçarin me një të re!

Dikush i vodhi biçikletën, policia e befason 12 vjeçarin me një të re!

Toka “gëlltit” dy shtëpi për 60 sekonda (Video)

Toka “gëlltit” dy shtëpi për 60 sekonda (Video)

Dhjetë shembujt që dëshmojnë se e mira kthehet me të mirë (Foto)

Dhjetë shembujt që dëshmojnë se e mira kthehet me të mirë (Foto)

Maskë natyrale për një lëkurë të freskët

Maskë natyrale për një lëkurë të freskët

Demi ka një fytyrë engjëllore (FOTO)

Demi ka një fytyrë engjëllore (FOTO)

Metoda natyrale për shërimin e thembrave të çara

Metoda natyrale për shërimin e thembrave të çara

Kjo është jeta luksoze e krijuesit të Snapchat-it (Foto)

Kjo është jeta luksoze e krijuesit të Snapchat-it (Foto)

Verë, kujdesu për flokët në plazh

Verë, kujdesu për flokët në plazh

Plazhi mund ta ndryshojë trurin në mënyrë të pabesueshme

Plazhi mund ta ndryshojë trurin në mënyrë të pabesueshme

Maria superseksi  po ‘çmend’ plazhin dhe rrjetet sociale (Foto)

Maria superseksi po ‘çmend’ plazhin dhe rrjetet sociale (Foto)

Politikanët e korruptuar lidhen për shtylla elektrike në Brazil

Politikanët e korruptuar lidhen për shtylla elektrike në Brazil