Diplomati amerikan: Taksa e ndërpreu nismën për korrigjim të kufijve

01.05.2019 17:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Diplomati amerikan: Taksa e ndërpreu nismën për korrigjim të kufijve

Diplomati amerikan, Louis Sell, në një analizë të gjatë, ka treguar se pse ideja për korrigjim të kufijve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është e dëmshme dhe se përbën rrezik për stabilitetin e rajonit.

Ai thotë se këtë nismë e ka bllokuar vendimi i marrë nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, për taksë ndaj produkteve me origjinë serbe dhe nga Bosnja e Hercegovina, shkruan Gazeta Express.

Përveç tjerash ai e sheh si të pamundur edhe idenë e përfolur për shkëmbim të territoreve, pasi problem kyç e sheh qytetin e ndarë të Mitrovicës.

Sell thotë se në Kosovë përveç Thaçit dhe përkrahësve të tij askush nuk e mbështet një ide të tillë për ndarje të Kosovës.

Sipas tij taksa e vendosur nga Haradinaj ka ndërprerë bisedimet për shkëmbime të territoreve, megjithatë ai thotë se Thaçi është i paparashikueshëm.

“Vendosja e tarifave nga Haradinaj, ka ndërprerë shkëmbimin, të paktën për momentin, por ajo që vjen më pas është e paqartë. Thaçi vazhdon të deklarojë me optimizëm se një marrëveshje është e mundur këtë vit dhe se duhet ulur për të biseduar me armiq por pa kushte. SHBA-ja vazhdon të kërkojë heqjen e tarifave edhe pse në ton më të moderuar dhe kërkuar rifillimin e lëvizjeve drejt një marrëveshje, duke paralajmëruar në të njejtën kohë se durimi i tyre nuk është i pakufishëm”, ka shkruar Seller, trasnmeton Gazeta Express.

Ai ka folur edhe për samitin e Berlinit të mbajtur me 29 prill të këtij viti, duke thënë se aty Merkel dhe Makron kanë bërë përpjekje për krijimin e një rruge të re evropiane, që nuk përfshinë korrigjimin e kufijve.

Sipas Seller një altërnative e mundshme është që të lejohen serbët për të qeverisur veten brenda Kosovës, bazuar në Marrëveshjen e vitit 2013 për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, të cilin më pas Gjykata Kushtetuese e shartoi duke ia hequr elementet kundër Kushtetuese.

Megjithatë ai thotë se një ide e tillë shihet si e rrezikshme në Kosovë, pasi mendohet që serbët do ta shfrytëzojnë për ndarjen e Kosovës.

Kush është Louis Sell:

Pas një karriere në Shërbimin e Jashtëm, kryesisht në çështjet sovjetike dhe jugosllave, Louis Sell shërbeu në vitin 2000 si Drejtor i Grupit Ndërkombëtar të Krizave në Kosovë. Në vitin 2003 ai ishte një nga themeluesit e Universitetit Amerikan në Kosovë dhe ka shërbyer si Drejtor Ekzekutiv deri në vitin 2007. Ai ka një B. A. nga Franklin dhe Marshall College (1969) dhe një M. A. nga Johns Hopkins School of Advanced International Studies. Libri i dytë i Sell, Nga Uashingtoni në Moskë: Marrëdhëniet SHBA-Sovjetik dhe Kolapsi i BRSS, u botua nga Duke University Press në gusht 2016. Biografia e tij politike e Sllobodan Millosheviçit, Sllobodan Millosheviç dhe Shkatërrimi i Jugosllavisë u botua në vitin 2002. Ai është profesor zëvendësues në Universitetin e Maine në Farmington.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Eksperti Maloku: Po ta nënshkruaja kontratën me Z-Mobile, do të duhej ta shqyeja diplomën

Eksperti Maloku: Po ta nënshkruaja kontratën me Z-Mobile, do të duhej ta shqyeja diplomën

Haradinaj në Berlin: Kosova është pro dialogut që rezulton me njohje në kufijtë ekzistues

Haradinaj në Berlin: Kosova është pro dialogut që rezulton me njohje në kufijtë ekzistues

Delegacioni shtetëror pa rol udhëheqës në dialog

Delegacioni shtetëror pa rol udhëheqës në dialog

Hajrullahu i NISMA-s, merr mbështetje nga ministrja e Bujqësisë për subvencionimin e bujqëve të anamoravës

Hajrullahu i NISMA-s, merr mbështetje nga ministrja e Bujqësisë për subvencionimin e bujqëve të anamoravës

Migjen Kelmendi nga “Gjurmët”: Në Prishtinë kthehemi tek rrënjët – mund të jetë koncerti i fundit

Migjen Kelmendi nga “Gjurmët”: Në Prishtinë kthehemi tek rrënjët – mund të jetë koncerti i fundit

“Vijesti“ i Podgoricës publikon dëshminë rrëqethëse të krimeve të Zmajeviqit në Zhegër

“Vijesti“ i Podgoricës publikon dëshminë rrëqethëse të krimeve të Zmajeviqit në Zhegër

NZZ: Thaçi provokon BE-në me planet e tij për “Shqipërinë e Madhe”

NZZ: Thaçi provokon BE-në me planet e tij për “Shqipërinë e Madhe”

Shala: Gjermania është befasuar nga qasja e Amerikës karshi problemit Kosovë-Serbi

Shala: Gjermania është befasuar nga qasja e Amerikës karshi problemit Kosovë-Serbi

Partia zvicerane kundër marrëveshjes për pensionet: Kosova vend i korruptuar, udhëhiqet nga klanet

Partia zvicerane kundër marrëveshjes për pensionet: Kosova vend i korruptuar, udhëhiqet nga klanet

Veseli ngushëllon për vdekjen e Alber Rohan, kujton takimin e parë me të gjatë luftës

Veseli ngushëllon për vdekjen e Alber Rohan, kujton takimin e parë me të gjatë luftës

Gjuha e urrejtjes, reflektim i nacionalizmit maqedonas ndaj shqiptarëve

Gjuha e urrejtjes, reflektim i nacionalizmit maqedonas ndaj shqiptarëve

Parlamenti i Zvicrës miraton Marrëveshjen me Kosovën për Pensionet

Parlamenti i Zvicrës miraton Marrëveshjen me Kosovën për Pensionet

Taksa godet bujqit, s’ka rezerva të grurit

Taksa godet bujqit, s’ka rezerva të grurit

Jahjaga: Gruaja kosovare nuk e ka vendin në kuzhinë por në sporte

Jahjaga: Gruaja kosovare nuk e ka vendin në kuzhinë por në sporte

Lirohet avokati që publikoi rastin e vajzës nga Drenasi: Kam pasur trajtim çnjerëzor në burg

Lirohet avokati që publikoi rastin e vajzës nga Drenasi: Kam pasur trajtim çnjerëzor në burg

Prokuroria në Prizren sekuestron qindra pako të medikamenteve të kontrabanduara nga Serbia

Prokuroria në Prizren sekuestron qindra pako të medikamenteve të kontrabanduara nga Serbia