Dikur ishin të bardha, e sot të gjelbra – ekzistojnë dy arsye pse kirurgët i veshin këto rroba

30.06.2020 12:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dikur ishin të bardha, e sot të gjelbra – ekzistojnë dy arsye pse kirurgët i veshin këto rroba

Në fillim të shekullit 20-të, rrobat e bardha të kirurgëve janë ndërruar me ato të gjelbra, por a e keni pyetur ndonjëherë veten se pse ka ndodhur një gjë e tillë?

Uniformat e mjekëve, përfshirë edhe ato të kirurgëve që i veshin gjatë intervenimeve kirurgjike, dikur kanë qenë të bardha sepse ngjyra e bardhë në përgjithësi simbolizon pastërtinë, transmeton Telegrafi.

Por, në fillim të shekullit 20-të, rrobat e bardha të kirurgëve janë ndërruar me të gjelbra dhe atë për dy arsye.

Nëse kirurgu vazhdimisht shikon në të kuqe dhe vjollcë, gjë që është rasti më i shpeshtë gjatë intervenimeve kirurgjike, truri i tij bëhet më pak i ndjeshëm ndaj dallimeve të këtyre ngjyrave.

Por, nëse kohë pas kohe shikon në diçka që ka ngjyrë të gjelbër, sytë e tij “pushojnë” dhe rritet niveli i përqendrimit dhe ndjeshmërisë ndaj ngjyrës së kuqe apo nuancave të ndryshme të kësaj ngjyrë, që nganjëherë kanë rëndësi të madhe gjatë operacioneve, ka shpjeguar psikologu John Werner nga Universiteti i Kalifornisë.

Arsyeja tjetër që është ndërruar ngjyra e uniformës së mjekëve nga e bardhja në të gjelbër, është që fokusi i vazhdueshëm ndaj ngjyrës së kuqe nxit “shkëlqim” kur shikimi kthehet nga një hapësirë e bardhë, ngjashëm ndodh gjatë dimrit kur fillimisht shikoni diellin dhe më pas borën, ka shpjeguar mjekja Paola Bresan e cila studion iluzionet optike në Universitetin e Padovës në Itali.

Uniformat e bardha mund të dekoncentrojnë ekipin e kirurgëve. Por, nëse kirurgu e zhvendos shikimin në të gjelbër apo uniformë të kaltër, ky shkëlqim nuk shfaqet dhe nuk ia tërheq vëmendjen.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​De Bruyne: Fare nuk më intereson për Messin

​De Bruyne: Fare nuk më intereson për Messin

​Arsenali e nis me fitore bindëse sezonin e ri

​Arsenali e nis me fitore bindëse sezonin e ri

​Barcelona presion Suarezit për t’u larguar nga “Camp Nou”

​Barcelona presion Suarezit për t’u larguar nga “Camp Nou”

Jo vetëm Thiago, Liverpooli e do edhe talentin e Dortmundit

Jo vetëm Thiago, Liverpooli e do edhe talentin e Dortmundit

Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Infektohet me Covid-19 edhe vajza e Berluskonit

Infektohet me Covid-19 edhe vajza e Berluskonit

​Shqipëria përballë Lituanisë për tri pikët e radhës

​Shqipëria përballë Lituanisë për tri pikët e radhës

Partneri kontrollon vazhdimisht telefonin tuaj – ai mund të ketë këto probleme

Partneri kontrollon vazhdimisht telefonin tuaj – ai mund të ketë këto probleme

A mund të gjeni më shumë se 16 mace në këtë foto?

A mund të gjeni më shumë se 16 mace në këtë foto?