Diçka misterioze në vendin më të varfër të Afrikës

15.05.2020 00:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Diçka misterioze në vendin më të varfër të Afrikës

Ekspertët shëndetësorë në Nigeri kanë qenë të brengosur për rritjen e vdekjeve nga diabeti, hipertensioni apo malaria, por tani besojnë se coronavirusit mund të jetë vrasësi i tyre i parë.

Rritja e shpejtë e vdekjeve kryesisht të pashpjegueshme në veri të Nigerisë kanë ndjellë frikë nga përhapja e madhe e COVID-19, në një nga rajonet më të varfra në botë, transmeton Telegrafi.

Në muajt e fundit, Kano qyteti më i populluar në veri të Nigerisë me afro 10 milionë banorë, ka shënuar 100 raste të vdekjeve, në veçanti tek personat më të moshuar.

Kano gjatë kësaj jave ka regjistruar 666 raste të reja të infeksionit me COVID-19 dhe 32 tjerë që kanë humbur jetë, dhe me plotë arsye po konsiderohet si vatrat e dytë më e madhe në Nigeri, pas kryeqytetit Lagos që gjendet në jug të vendit.

Por në këtë qytet të mbipopulluar në të cilin jetojnë kryesisht qytetarët të besimit Islam, të afërmit që e personave që humbin jetën i varrosin vetëm disa orë pas vdekjes, pa pasur mundësi të kryhen obduksione.

Për këtë autoritetet detyrohen të kryejnë një lloj “obduksioni verbal”, ku familjarët pyeten për simptomat para se më të dashurit e tyre të vdesin.

Ibrahim Musa, mjek në këtë rajon thotë se kur “Kano tështin, i tërë veriu i vendit preket nga gripi”.

“Nuk mund ta mohojmë faktin që COVID-19 po e shkatërron Kanon dhe rajonin, por edhe epidemitë tjera që i paraprinë kësaj pandemie duke krijuar komplikime shtesë në menaxhimin e kësaj krize”, shtoi Musa.

Qendrat ku po trajtohen vdekjet misterioze tani po shumohen në qytetet si Jigawa, Iboe dhe së fundmi në qytetin Azare, kurse në Bauchi është dërguar një ekip epidemiologësh pas vdekjes së 110 personave.

Mijëra fëmijë që ishin nëpër rrugë janë rikthyer në fshatrat e tyre në fillim të krizës, duke u rritur frika se mund të vie deri te përhapja e coronavirusit në të gjitha qytetet tjera të këtij vendi.

Kujtojmë që deri më tani janë regjistruar më shumë se 4.37 milionë njerëz të infektuar me coronavirus në mbarë botën, kurse 295.923 tjerë kanë humbur jetën.

Raste me të infektuar janë regjistruar në më shumë se 210 vende dhe territore që kur për herë të parë u shfaq COVID-19 në Kinë në dhjetor të vitit 2019. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore  për shkak të Covid-19

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore për shkak të Covid-19

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor