Dibra i hapi xhamitë

12.05.2020 22:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dibra i hapi xhamitë

Të gjithë xhamitë e Myftinisë së Dibrës janë bërë gati dhe janë hapur për besimtarët musliman për të realizuar obligimet e tyre fetare. Për shkak të orës aktuale policore, mbetet që namazin e teravisë besimtarët ta realizojnë në shtëpitë të tyre. Kjo do të ndodh derisa të ketë një orar të ri të orës policore. Këtë e deklaroi për gazetën KOHA myftiu i Dibrës, Reshat Kaçallniku, i cili tha se për hapjen e xhamive janë të informuar të gjithë besimtarët e myftinisë, respektivisht besimtarët musliman në Komunën Dibër, Qendër Zhupë dhe Mavrovë-Rostushë.

Myftiu Kaçallniku na deklaroi se është bërë dezinfektimi i tërësishëm i xhamive, dhe besimtarët janë në detale të informuar për masat që duhet ti respektojnë në objektet fetare islame. “Në veb faqen e Myftinisë së Dibrës të Madhe, si dhe në mediat lokale dhe rajonale kemi informuar besimtarët dhe imamët për detajet e masave”, tha myftiu Kaçallniku, ndërsa shtoi se Dibra tregoi se ka disiplinë ndaj respektimit të masave edhe deri tani në situatë të krizës dhe në situatë të gjendjes të jashtëzakonshme, prandaj edhe tre javë radhazi nuk ka të sëmurë nga virusi Kovid-19.

Në më shumë se 30 xhami sa janë aktive në tre komunat të cilët i mbulon myftinija e Dibrës, çdo gjë ishte gati për realizimin e riteve fetare muslimane. “Për shkak të pandemisë të koronavirusit, ligjëratat e imamëve në këtë myftini u realizuan për besimtarët në faqe interneti të Myftinisë, si dhe në mediat elektronike siç janë televizionet lokale dhe rajonale, me të cilët myftinija ka një bashkëpunim shumë të mirë”, tha myftiu i Dibrës, Reshat Kaçallniku./koha.mk/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ardian Hoxha: Mënyra më e mirë për ta ulur papunësinë

Ardian Hoxha: Mënyra më e mirë për ta ulur papunësinë

Dibra i hapi xhamitë

Dibra i hapi xhamitë

Në Vushtrri, dy punëtorë shëndetësorë të infektuar me COVID-19

Në Vushtrri, dy punëtorë shëndetësorë të infektuar me COVID-19

BioNTech: Rezultatet e para të vaksinës antikoronavirus dalin në korrik

BioNTech: Rezultatet e para të vaksinës antikoronavirus dalin në korrik

Muriqi në mesin e pesë lojtarëve më të shtrenjtë të Superligës së Turqisë

Muriqi në mesin e pesë lojtarëve më të shtrenjtë të Superligës së Turqisë

Kundër LDK’së edhe në Gjykatë, Vjosa Osmani kërkon të shpallet antikushtetues dekreti i Presidentit

Kundër LDK’së edhe në Gjykatë, Vjosa Osmani kërkon të shpallet antikushtetues dekreti i Presidentit

627 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, raportohet nga Mbretëria e Bashkuar

627 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, raportohet nga Mbretëria e Bashkuar

Kryetari i Prishtinës: Mund të vonojë relaksimin e masave

Kryetari i Prishtinës: Mund të vonojë relaksimin e masave

Studimet e fundit tregojnë se nuk sulmon vetëm mushkëritë koronavirusi, zbulojnë dëmtimet e organeve të tjera

Studimet e fundit tregojnë se nuk sulmon vetëm mushkëritë koronavirusi, zbulojnë dëmtimet e organeve të tjera

IKSHPK: Pozitiv me Covid-19 janë 24 raste të reja, ndërsa 14 të shëruar

IKSHPK: Pozitiv me Covid-19 janë 24 raste të reja, ndërsa 14 të shëruar

Mustafa: Nuk e shfrytëzuam, Mogherini më premtoi heqjen e vizave nëse kalon demarkacioni

Mustafa: Nuk e shfrytëzuam, Mogherini më premtoi heqjen e vizave nëse kalon demarkacioni

Ish/deputeti i PDK’së: Gabuan me rrëzimin e Albin Kurtit

Ish/deputeti i PDK’së: Gabuan me rrëzimin e Albin Kurtit

Së shpejti prova e re me 1.500 persona në protestë, thonë nga Vetëvendosje

Së shpejti prova e re me 1.500 persona në protestë, thonë nga Vetëvendosje

Në Skenderaj arrestohen dy persona, dyshohen se merren me trafikim me njerëz

Në Skenderaj arrestohen dy persona, dyshohen se merren me trafikim me njerëz

Kryetari i LDK’së: Vjosa Osmani do të ballafaqohet me pasoja

Kryetari i LDK’së: Vjosa Osmani do të ballafaqohet me pasoja

Bytyçi, PDK: Protesta testuese e VV është intriga e radhës e Albin Kurtit në dëm të Kosovës

Bytyçi, PDK: Protesta testuese e VV është intriga e radhës e Albin Kurtit në dëm të Kosovës