Dhjetë të vrarë në një sulm vetëvrasës në Jalalabad

10.07.2018 16:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dhjetë të vrarë në një sulm vetëvrasës në Jalalabad

Të paktën dhjetë veta janë vrarë dhe katër të tjerë janë plagosur të martën në një sulm vetëvrasës në Afganistanin lindor.

Sulmuesi me mjete shpërthyese të lidhura në trupin e tij, hodhi veten në erë në një postbllok të forcave të sigurisë në Jalalabad, kryeqyteti i krahinës Nangarhar, afër kufirit me Pakistanin.

Zëdhënësi i guvernatorit krahinor, Attaullah Khogyani, i tha Zërit të Amerikës se tetë civilë dhe dy pjesëtarë të agjencisë afgane të zbulimit janë në mesin e të vrarëve.

Anëtari i këshillit krahinor, Sohrab Qaderi, tha se “pjesa me e madhe e viktimave janë fëmijë që punonin në një autolarje aty pranë”.

Dëshmitarët i thanë Zërit të Amerikës, se pjesëtarët e forcave të sigurisë ishin duke kontrolluar makinat kur sulmuesi u afrua dhe hodhi veten në erë.

Askush nuk e mori përgjegjësinë në zonën ku Talibanët dhe militantët e lidhur me grupin Shtetin Islamik kanë bazat e tyre dhe kanë marrë përgjegjësinë për disa sulme kundër forcave qeveritare afgane.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Matoshi: Pa teknologjinë e fundit të filtrave nuk japim leje për termocentralin Kosova e Re

Matoshi: Pa teknologjinë e fundit të filtrave nuk japim leje për termocentralin Kosova e Re

Thaçi: Nëse dikush ka ide më të mençur, heq dorë nga korrigjimi i kufijve

Thaçi: Nëse dikush ka ide më të mençur, heq dorë nga korrigjimi i kufijve

Majko: Kufiri Shqipëri-Kosovë s’do të korrigjohet, do të hapet

Majko: Kufiri Shqipëri-Kosovë s’do të korrigjohet, do të hapet

Limaj: Ditë historike, urime Kosovë Ushtria

Limaj: Ditë historike, urime Kosovë Ushtria

Veseli: Gjermania do ta mbështesë Kosovën më të gjitha fushat

Veseli: Gjermania do ta mbështesë Kosovën më të gjitha fushat

Sektori i minierave në fokus të investitorëve kanadez

Sektori i minierave në fokus të investitorëve kanadez

Pacolli për ushtrinë: Kur është në pyetje Kosova, të gjithë jemi bashkë

Pacolli për ushtrinë: Kur është në pyetje Kosova, të gjithë jemi bashkë

Miratimi i projektligjeve nga Kuvendi e bën Kosovën me Ushtri

Miratimi i projektligjeve nga Kuvendi e bën Kosovën me Ushtri

Limaj investitorëve nga diaspora: Kosova ka nevoje për ndihmën e mbështetjen tuaj

Limaj investitorëve nga diaspora: Kosova ka nevoje për ndihmën e mbështetjen tuaj

Kuvendi miraton projektligjin për ministrinë e Mbrojtjes

Kuvendi miraton projektligjin për ministrinë e Mbrojtjes

Lista Serbe lëshon seancën ku do të votohet për projektligjet e FSK-së

Lista Serbe lëshon seancën ku do të votohet për projektligjet e FSK-së

Ministri Gashi: Strategjia e Kulturës të përfshijë konsultime të të gjithë akterëve

Ministri Gashi: Strategjia e Kulturës të përfshijë konsultime të të gjithë akterëve

Vuçiq: Zgjidhja Kosovë-Serbi nuk ka të bëj me guximin tim

Vuçiq: Zgjidhja Kosovë-Serbi nuk ka të bëj me guximin tim

Veseli: Ndryshimi i kufijve nuk është ide e Thaçit, por e serbëve dhe rusëve

Veseli: Ndryshimi i kufijve nuk është ide e Thaçit, por e serbëve dhe rusëve

Ky është vendimi i gjykatës me të cilin ishin dënuar “dhunuesit” e Vasfijes (Dokument)

Ky është vendimi i gjykatës me të cilin ishin dënuar “dhunuesit” e Vasfijes (Dokument)

Haradinaj: Ideja e ndarjes është financuar nga Serbia

Haradinaj: Ideja e ndarjes është financuar nga Serbia