Dhimbja e veshëve: Si ta shmangni zhurmën në avion

03.07.2018 03:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dhimbja e veshëve: Si ta shmangni zhurmën në avion

Gjatë një udhëtimi në aeroplan, në fakt, shpesh ndodh që të keni një ndjesi të otitit të veshit, një rënie të vogël në dëgjim, një bezdi ose pak dhimbje.

Është pikërisht dhimbja e veshit nga një aeroplan, një trazim që mund të zgjasë edhe disa orë, pasi të keni vënë këmbët tuaja në tokë. Cilat masa mund të vihen në praktikë për ta shmangur atë?

Dr. Stefano Miceli, Otolaringolog thotë se dhimbja e veshit (e quajtur edhe barotrauma) mund të prekë vetëm një vesh ose të dy dhe ndodh më shpesh në fazat përfundimtare të një fluturimi ajror.

Kjo është shkaktuar nga një çekuilibër midis nivelit të presionit të ajrit në veshin e mesëm dhe atij në hapësirën në të cilën ndodhet.

Në ulje mund të ndodhë që, sidomos nëse kabinën e avionit nuk është mirë e presionuar ose nëse subjekti ka pak të ftohtë të thjeshtë, presioni i ajrit në aeroplan rritet me shpejtësi dhe tubat e Eustachit – kanali që lidh veshin e mesëm me nazofaring ku presioni në kabllon e veshit është rregulluar – nuk mund të reagojë menjëherë ndaj këtij shtrëngimi të presionit; krijohet një presion negativ në zgavrën timpanike, e cila gjeneron një tërheqje të membranës timpanike nga e cila rrjedh ndjesia e otitit dhe dhimbjes.

Çfarë mund të bëhet gjatë uljes për të luftuar dhimbjen e veshëve nga një aeroplan?

“Sigurisht një mjet i dobishëm është përtypja e çamçakëzit për të nxitur hapjen dhe mbylljen e tubit të Eustachit në mënyrë që të barazohet niveli i presionit mes veshit të mesëm dhe mjedisit të jashtëm”, përgjigjet specialisti.

“Në rastin në të cilin subjekti është prekur nga ftohjet, në kohën e udhëtimit ajror është e dobishme të merret, para ose menjëherë pas uljes, një ilaç kundër dhimbjes, të tilla si paracetamol për të reduktuar bezdinë dhe të presë kohën e nevojshme që veshi të lirohet vetë për shkak të normalizimit të presionit mjedisor”.

Pse përtypja ndihmon?

“Përtypja ndihmon sepse tkurrja e muskujve të përtypjes bën të hapet dhe mbyllet tubi Eustachit dhe kjo lejon kalimin e ajrit në veshin e mesëm, duke kompensuar rritjen e presionit të jashtëm”.

A duhet të jetë veçanërisht i kujdesshëm një subjekt që ndien siklet me veshët? “Absolutisht jo. Masat e vetme që duhet të ndiqen janë çamçakëzët, duke marrë paracetamol në rast të dhembjes dhe duke pritur zgjidhjen natyrore të fenomenit që zakonisht ndodh brenda pak orësh”, përfundon Dr. Miceli. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ibrahim Sangare po kërkohet nga Milani

Ibrahim Sangare po kërkohet nga Milani

Nëpër korridorin e boshatisur të spitalit, pretendon se dëgjoi zëra që e tmerruan (Video)

Nëpër korridorin e boshatisur të spitalit, pretendon se dëgjoi zëra që e tmerruan (Video)

Debuton Mate 20 Pro, telefoni i Huawei me skaner të shenjave të gishtërinjve nën ekran dhe tre kamera të pasme

Debuton Mate 20 Pro, telefoni i Huawei me skaner të shenjave të gishtërinjve nën ekran dhe tre kamera të pasme

Allegri pas rekordit të Capellos

Allegri pas rekordit të Capellos

Ora inteligjente e re e Huawei me dy javë jetëgjatësi baterie refuzon sistemin operativ të Google

Ora inteligjente e re e Huawei me dy javë jetëgjatësi baterie refuzon sistemin operativ të Google

I vdiq foshnja nga një puthje e thjeshtë, nëna paralajmëron të gjithë prindërit

I vdiq foshnja nga një puthje e thjeshtë, nëna paralajmëron të gjithë prindërit

Miqësorja e luksit, Brazili mposht Argjentinën në fund

Miqësorja e luksit, Brazili mposht Argjentinën në fund

Dëshmitari i parë që nuk është njeri, roboti merret në pyetje nga ligjvënësit e Parlamentit (Video)

Dëshmitari i parë që nuk është njeri, roboti merret në pyetje nga ligjvënësit e Parlamentit (Video)

Ekrani i Google Pixel 3 XL është prodhuar nga Samsung

Ekrani i Google Pixel 3 XL është prodhuar nga Samsung

Scholes: As Messi nuk do t’i bënte punë Unitedit

Scholes: As Messi nuk do t’i bënte punë Unitedit

Ndihma e parë me përdorim të Defibrilatorit të jashtëm automatik (AED)

Ndihma e parë me përdorim të Defibrilatorit të jashtëm automatik (AED)

Franca fiton me rikthim ndaj Gjermanisë, Griezmann hero i ‘gjelave’

Franca fiton me rikthim ndaj Gjermanisë, Griezmann hero i ‘gjelave’

Bezos parashikon, 1 trilion njerëz në sistemin diellor

Bezos parashikon, 1 trilion njerëz në sistemin diellor

Kinezja bie në akuariumin e peshkaqenëve, shpëtoi mrekullisht edhe pse qëndroi në ujë për 60 sekonda (Video)

Kinezja bie në akuariumin e peshkaqenëve, shpëtoi mrekullisht edhe pse qëndroi në ujë për 60 sekonda (Video)

Bisedimet për duelin ndërmjet Joshuas dhe Wilderit fillojnë menjëherë pas meçit të amerikanit me Tyson Furyn

Bisedimet për duelin ndërmjet Joshuas dhe Wilderit fillojnë menjëherë pas meçit të amerikanit me Tyson Furyn

iPhone XR do të jetë më i suksesshëm sesa iPhone XS thotë analisti shquar

iPhone XR do të jetë më i suksesshëm sesa iPhone XS thotë analisti shquar