Dezinfektimi i kufirit Kosovë-Shqipëri, policia blejnë vet maskat

10.03.2020 15:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dezinfektimi i kufirit Kosovë-Shqipëri, policia blejnë vet maskat

Kontrollet në pikat kufitare e udhëtarëve është një prej masave të marra nga qeveria shqiptare kundër përhapjes së koronavirusit, ku numri i të prekurve në vendin tonë vijon të rritet. Por skandali denoncohet nga efektivët e policisë kufitare në Kukës, të cilët thonë se nuk janë pajisur me maska, ndërsa dezinfektim ka bërë vetëm pala kosovare.

Efektivët e Policisë kufitare në qarkun e Kukësit nuk janë pajisur me maska mbrojtëse kundër koronavirusit edhe pse janë në vijën e parë të personave të kontaktit me personat që mund të rezultojnë të prekur.

Alarmin e ka ngritur drejtori i Kufirit dhe Migracionit, Zija Sula, i cili tha se edhe dezinfektimin e pikave kufitare e ka bërë vetëm pala kosovare.

Sula: Detyrimin kryesor për furnizimin me bazë materiale për punonjësit e pikave të kalimit e kanë institucionet e shëndetit publik në qarqe, faktikisht ne këtë asistencë nuk e kemi marrë deri tani.

Shqipëria ka pezulluar udhëtimet drejt Italisë nga deti dhe ajri, ndërsa lëvizja nga pikat tokësore vijon normalisht.

Në Kapshticë këtë të martë hyri një shtetas kinez i cili vinte nga Selaniku, por ishte i pastër nga virusi.

“Jam nga Kina. kam një muaj e tre javë që jam në udhëtim në Europë. Po vij nga Selaniku, një tjetër vend i prekur nga koronavirusi. Personalisht jam mirë, e kam kontrolluar veten dhe po zbatoj masat. Jam i frikësuar ndaj nuk takoj shumë njerëz dhe nuk dal në hapësira publike. Gjendjen në Kinë e mësoj përmes medias. Atje situata po përmirësohet. Por tani i frikësohem virusit edhe në Europë”.

Udhëtarët në hyrje i nënshtrohen kontrollit të rreptë.

“Akoma më të forta duhet të jenë masat”.

Lëvizja në pikat kufitare tokësore me Greqinë, Maqedoninë e Veriut dhe Kosovën konsiderohet normale. /oranews

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


6 prej 43 pacientëve me Covid-19 në Infektivë janë në gjendje të rëndë shëndetësore

6 prej 43 pacientëve me Covid-19 në Infektivë janë në gjendje të rëndë shëndetësore

Policia zbaton urdhrat, qeveria e kënaqur me respektimin e kufizimit të lëvizjes

Policia zbaton urdhrat, qeveria e kënaqur me respektimin e kufizimit të lëvizjes

Merren masa shtesë nga Shtabi Emergjent në Mitrovicë për parandalimin e COVID 19

Merren masa shtesë nga Shtabi Emergjent në Mitrovicë për parandalimin e COVID 19

E tmerrshme/ Nuk di të ulet numri i vdekjeve në Itali, ja sa ishin në 24 orët e fundit

E tmerrshme/ Nuk di të ulet numri i vdekjeve në Itali, ja sa ishin në 24 orët e fundit

​Ministri Bislimi aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

​Ministri Bislimi aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

Me vendim të Qeverisë, Kumanova futet në karantinë

Me vendim të Qeverisë, Kumanova futet në karantinë

Edhe gazetarët përfshihen në Pakon Emergjente

Edhe gazetarët përfshihen në Pakon Emergjente

Kryetari i Kamenicës thotë se po mendojnë që t’i fusin në karantinë 18 familje

Kryetari i Kamenicës thotë se po mendojnë që t’i fusin në karantinë 18 familje

Mali i Zi dënon publikimin e emrave të të infektuarve me coronavirus

Mali i Zi dënon publikimin e emrave të të infektuarve me coronavirus

Haziri: Faleminderit furrës Mala për bukën e dhënë në këto ditë të vështira

Haziri: Faleminderit furrës Mala për bukën e dhënë në këto ditë të vështira

Komuna e Malishevës ndihmon edhe të moshuarit që jetojnë vetëm

Komuna e Malishevës ndihmon edhe të moshuarit që jetojnë vetëm

Hoti kritikon vendimin e Qeverisë për përjashtimin e Telekomit nga prokurimi publik

Hoti kritikon vendimin e Qeverisë për përjashtimin e Telekomit nga prokurimi publik

Heqja e taksës, veç sot nga Serbia kanë hyrë 20 maune me mallra në Kosovë

Heqja e taksës, veç sot nga Serbia kanë hyrë 20 maune me mallra në Kosovë

Fondacioni “Labinot Tahiri” dhuron 200 pako ushqimore për familjet në nevojë në Mitrovicë

Fondacioni “Labinot Tahiri” dhuron 200 pako ushqimore për familjet në nevojë në Mitrovicë

Zvicra ndihmon Kosovën në luftën kundër koronavirusit

Zvicra ndihmon Kosovën në luftën kundër koronavirusit

Shpend Ahmeti kërkon masa shtesë: Thirrja mos me dalë pa nevojë nuk po respektohet

Shpend Ahmeti kërkon masa shtesë: Thirrja mos me dalë pa nevojë nuk po respektohet