Dezertoi nga forcat ajrore amerikane, gjendet pas 35 vjetësh

12.06.2018 14:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dezertoi nga forcat ajrore amerikane, gjendet pas 35 vjetësh

Një oficer i Forcave ajrore në Kirtland, i cili ishte zhdukur para më shumë se tri dekadash, është gjetur në Kaliforni.

Hetimet e zyrës së Forcave ajrore thanë se William Howard Hughes u arrestua në shtëpinë e tij pas një hetimi për mashtrim që përfshinte një identitet të rremë që ai kishte përdorur.

Hughes ishte përfshirë në planifikimin dhe analizën e klasifikuar të sistemeve të kontrollit, komandimit dhe komunikimit të NATO-s gjatë Luftës së Ftohtë. Ai u specializua në vëzhgimin e radarëve.

Kapiteni Hughes ishte 33-vjeç dhe i pamartuar në kohën kur ishte zhdukur, sipas njoftimeve të lajmeve nga koha e zhdukjes së tij.

Hughes u pa për herë të fundit duke tërhequr më shumë se 28 mijë dollarë në Albuquerque në verën e vitit 1983, pasi u kthye nga një pushim dy javor në Evropë.

Ai sapo kishte përfunduar një veprim në Holandë, ku punonte me oficerët e NATO-s në aeroplanin elektronik të paralajmërimit dhe kontrollit ajror. Ai duhej të kthehej në Albuquerque deri në gusht të atij viti.

Një zëdhënëse e Zyrës së Hetimeve Speciale i tha Albuquerque Journal se nuk kishte asnjë indikacion se Hughes ishte i përfshirë në Bashkimin Sovjetik apo se çdo informacion i klasifikuar u zbulua.

Hughes i tha autoriteteve pas kapjes së tij javën e kaluar se ishte në depresion gjatë kohës sa kishte qëndruar në Forcën Ajrore dhe vendosi të largohej. Ai krijoi një identitet të rremë dhe ka jetuar në Kaliforni qysh atëherë. Hughes u akuzua për shpërdorim dhe po mbahet në bazën e forcave ajrore Travis në Kaliforni.

Është e paqartë nëse ai ka ndonjë avokat që mund të komentonte në emër të tij. /kp/Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga 'Vizion Plus'  në 'Klan', Turi tregon sa do paguhet në punën e re

Nga 'Vizion Plus' në 'Klan', Turi tregon sa do paguhet në punën e re

Formacioni i ditës së shtatë në Botëror, nuk mungon CR7

Formacioni i ditës së shtatë në Botëror, nuk mungon CR7

Historia e trishtë e këngëtares shqiptare: Nëna ndërroi jetë në prag të fejesës

Historia e trishtë e këngëtares shqiptare: Nëna ndërroi jetë në prag të fejesës

Shpëtohen arinjtë që për vite të tëra kishin qëndruar të mbyllur në kafaze, pa parë diellin me sy (Video)

Shpëtohen arinjtë që për vite të tëra kishin qëndruar të mbyllur në kafaze, pa parë diellin me sy (Video)

Sulmuesi i Marokut, Amrabat: Gjyqtari kryesor i kërkoi fanellën Ronaldos, ky është Botëror dhe jo cirk

Sulmuesi i Marokut, Amrabat: Gjyqtari kryesor i kërkoi fanellën Ronaldos, ky është Botëror dhe jo cirk

Çfarë ndodh në trup nëse fërkoni gishtat e caktuar vetëm një minutë

Çfarë ndodh në trup nëse fërkoni gishtat e caktuar vetëm një minutë

James Blunt performon në Londër këngën që i kushtoi kosovares më 1999

James Blunt performon në Londër këngën që i kushtoi kosovares më 1999

Arsyeja pse Ronaldo kishte një qëndrim ndryshe nga lojtarët tjerë gjatë intonimit të himnit kombëtar

Arsyeja pse Ronaldo kishte një qëndrim ndryshe nga lojtarët tjerë gjatë intonimit të himnit kombëtar

Habitë modelja e njohur, vë dorën në pjesën intime!

Habitë modelja e njohur, vë dorën në pjesën intime!

Marina Vjollca si kukull, për ku po përgatitet kështu

Marina Vjollca si kukull, për ku po përgatitet kështu

Juve arrin marrëveshje me Cancelon

Juve arrin marrëveshje me Cancelon

Majmuni i vogël ngec në gropën mbi 10 metra të thellë, fshatarët e shpëtojnë duke i hedhur litar (Video)

Majmuni i vogël ngec në gropën mbi 10 metra të thellë, fshatarët e shpëtojnë duke i hedhur litar (Video)

Nicki i bën të fala Kimit, reklamon të pasmet bombastike

Nicki i bën të fala Kimit, reklamon të pasmet bombastike

Njihuni me superushqimet që ju mbrojnë nga rreziku i kancerit

Njihuni me superushqimet që ju mbrojnë nga rreziku i kancerit

Fitore e vështirë e Spanjës ndaj Iranit

Fitore e vështirë e Spanjës ndaj Iranit

Këngëtarja kosovar “djeg” Tiranën, shpërblehet më çmim

Këngëtarja kosovar “djeg” Tiranën, shpërblehet më çmim